baharbahar
baharbahar (üye)
Konya / Amatör

Siyah Bir Soru

gerçekten düşünün, 5 saat sonra öleceğinizi bilseniz ne yapardınız ya da ne hissederdiniz, sizi neler üzerdi ya da hangi pişmanlıklarınız olurdu?

Tarih: 2 Nisan 2007, 13:23 - İp: 193.***.**7.6
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

ona bakarasaniz 100 yil yasasakta oteki dunyadaki sonsuz omur icinde 100 yilda bir saniye gibi

Tarih: 2 Nisan 2007, 23:41 - İp: 88.***.**7.191
yasarhakan
yasarhakan (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

mevlam neyler,neylerse güzel eyler.

#yasarhakan' tarafından 02.04.2007 23:54:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2007, 23:53 - İp: 85.***.**0.175
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

1 ay süre veren dahasını da verir,
umut bitince ölüm çoktaan gelmiştir zaten

Tarih: 3 Nisan 2007, 10:06 - İp: 88.***.**5.193
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kimsenin malına, canına ,nikahına göz dikmediğim için korkacak hiçbir şeyim yok.Gerisi de zaten hazin olsa mutlak şart.Gelsin biran evvel daha iyi erken olması..
potansiyel günahkarız hepimiz...

#_unknown_' tarafından 03.04.2007 11:07:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2007, 11:05 - İp: 88.***.**0.26
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

-unknown-‘dan alıntı: potansiyel günahkarız hepimiz...,

Kendinizi günahkar sınıfta görebilirsiniz, ama hepimizi “potanansiyel günahkar” görmeniz fetva olur. Buna hakkınız olduğunu sanmıyorum.
Günahsız günler dilerim.

Tarih: 3 Nisan 2007, 13:47 - İp: 88.***.**3.160
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sevgili hocam;
İnsanoğlu çiğ süt emmiştir her an günah işleyebilir..Peygamberlerdir sadece günahsız insanlar...

Tarih: 3 Nisan 2007, 13:53 - İp: 88.***.**0.26
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Allah'ın günahsız insan yaratmayacağı fetvası sizi günahkar eder. Fetva gözlüğünü takmayın, başka insanlardan ayrıcalığınız yok.
"Çiğ süt emme" lafı da, ayaklarının altında cennet olan analara hakaret gibi geliyor bana. Anasını emen muhakkak günahkar olacak fetvası sanki.

Tarih: 3 Nisan 2007, 14:12 - İp: 88.***.**3.160
baharbahar
baharbahar (üye)
Konya / Amatör

evet ölüm kötü

ölüm ayıran

ölüm bilinmeze götüren

geçen hafta çok sevdiğim üniversiteden 10 senelik hocamın pakreas kanserine yakalandığını öğrendim önce benimle paylaştı tahlilleri beklerken...ama çok metanetliydi...ben ağladım... o dirayetliydi...evet 64 yaşında ama ölüm herkes için erken....ha evet her an gelebilir...önümüzdeki herhangi bir saniyede....hiç bir garantimiz yok....ama sarsıyor işte insanı....

2 gün önce de 35 yaşlarında genç bir tanıdık hanımı trafik kazasında kaybettik, yeni evlenmiş, yeni ev araba almış, hayatının baharında kadın bir anda yokoldu kamyonun altına giren arabasıyla çocuğuyla birlikte kocasının gözleri önünde

ben babaannemin vefatından sonra bu konuda epey kafa yormaya başladım...onu izlemekle hata ettim sanırım ... ölümü izlemek kötü...ölenle vedalaşmak...ayrılmak...onu belirsizliğe (ama aslında belli olana) göndermek üzücü...
klasik laftır hemen sıralarız;
"insan doğar büyür yaşar yaşlanır ve ölür" ne kadar kolay bir çırpıda söyleriz değil mi ama insan bazı şeyleri kabul edemiyor özellikle yaşlanma ve ölüm kısmını...biz dünyayı gerçek sana kullar, biz nefislerimizi eğitemeyen kullar, biz asıl gerçekleri göremeyen kullar elbette korkarız ( offf ben çok sıkıldımmm

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:35 - İp: 193.***.**7.6
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Afrika'da bazı kabilelerin ölenin arkasından şenlik yaptıklarını okumuştum; bu dünyadan kurtuldu diye.
Bakış açısına bağlı. Ölüm korkusu yerine yaşam sevgisi işlense başka bakarız belki olaya. Üstelik nasıl olsa ölecek değil miyiz, şimdiden üzülmek niye?!..
Bu dünyada işimiz yaşamak, ölüm kaygısıyla bulandırmayalım gönlümüzü, kafamızı, gerisini ötede düşünürüz.
Bak ne güzel; bölümün adı "hayatın içinden" olmuş.

#merson' tarafından 11.04.2007 14:52:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:48 - İp: 88.***.**4.247
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

vala ben korkmazdım heralde nasılsa kaçınılmaz son ark.ların dedikleri gibi ha 5 saat sonra ha 100 yıl sonra nitekim öleceğiz.ayrıca bence önceden öleceini bilmek daha zevkli olur en azından hata yapmamaya dikkat edersin hayatın tadını çıkarırsın.öbür türlü salla gitsin dioruz!korkmam korkutamaz da hiçbişey!

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:54 - İp: 81.***.**0.168