okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Salep Zorunsalı

Zorun ney niye salep içmek istiyon demeyin emmiler.

Keza biz çocuk iken Toros dağlarının enğin doruklarından ve zirvelerinden toplar ve bakkala satar idik. O da alır idi. Elbette para mukabili. Lakin o zamatlar da pahalı idi bu meret.

Hanım kişi bakkaldan nestle salep almış idi. Hazır mahiyette idi gaynamış suya (sudan salep olmaz emmiler) yahut süte dökün yazmakta idi ( ingilizler bu tarz şeylere take a way derler, yani al ikile manasında).

Binaleyen muhteviyat kısmını mercekle (makro mercek. zira yazılar çok küçük idi lakin biz büyüdük dünya denişti ) okuduğumda içindeki salep miktarının %0,3 mertebesinde olduğunu görmem ile dumura gidip gelmek arasında bir kararsızlık yaşayarak cinnet geçirsem şu an diye düşündüm.

Netekim paraya kıydım aktar denilen otlu bitkiler satıcısından salep aldım 50 ğr mertebesinde. Zira kilosu 200 TL idi meretin. Aktar emminin sözüne göre içine nişasta da katmak gerekir imiş lakin nişasta olayı işin hile and hurdası olduğu için o kısmına girişmedim.

Mamafih bizim oralarda kış boyu pastanelerde şorda şurda kaynayıp duran salep semaverini istanbulda görememek beni nostaljiden alıkoymakta idi.

Bir tencereye süt koyun emmiler. Isınana kadar karıştıraraktan amel eyleyin. Sonra bir kilo süte 8 ğr denmekte lakin bir tatlı kaşığı salep atıp 15-20 dakka karıştırın. Saatiniz hislon marka olursa daha iyi. hislon yok ise evde bulunan herhangi bir saat ile de dakka tutabilirsiniz lakin aynı lezzeti vermez.

Tarih: 14 Ocak 2012, 15:51 - İp: 81.***.**4.66
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

salepi sevmiyorum

askerde sabun gibi peynir yediğim günlerden beri lüx yemek aramamaktayım. şıtandart olsun yeter

Tarih: 14 Ocak 2012, 19:33 - İp: 88.***.**0.17
okyanus.
okyanus. (üye)

lüks benim için lüks deyil standart bir ihtiyaçtır. keza ben ona lüks dememekteyim. benim için normal şeyler onlar.

askerde ne yidin emmi sorması afiyet.
peynirin sabun gibi olduğunu nasıl anladın zira ?
askere gitmeden önce sabun mu yemiş idin ?

Tarih: 14 Ocak 2012, 21:08 - İp: 81.***.**4.66
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

okyanus hadi zor-zor o dediğin gramda sahlebi aldık...tekaüde ayrılalı ne kadar olduğu unutulan hislon u nerede bulacağım şimdi....kenara koyduğumuz saat hadi dursun orada...nostalcinin maderen versiyonunu yaşamak için aldımız cortebert bari olsaydı....ikame metodu filan olmazmı...elvekil kel asil de olmazmı...ahbu sorunsallar olmasa bu hayat hiç çekilmeyecek...diyesiyimki,idraki melali akla gerekmez,bu terazi bu kadar sıkleti çekmez...takılmaktan imtina ve ictinab eylediğim o şeyi aklıma getirdi,rengi ve dahi kıvamı itibariyle....

Tarih: 14 Ocak 2012, 21:17 - İp: 88.***.**6.197
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu yazı, ve şu yazı (http://www.kirpininyeri.com/2010/11/en-iyi-kahve-makinesi-hangisi/) gibi bir takım yazıları okurum ama hiçbiris beni gaza getiremez

şıtandart olmalı

Tarih: 14 Ocak 2012, 21:26 - İp: 88.***.**0.17
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

mükemmel olmayı öğrenmek için kurs alacağız diye fellik fellik remi yi arıyoruz..o sahlep sorunsalı peşinde...umutsuz vak'a isek bilelim..

Tarih: 14 Ocak 2012, 22:04 - İp: 88.***.**6.197
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

200'e nereden aldın? Az önce 300 TL'den kitlediler bana. 50 gr aldım. 1 kg süte 15 gr koy dedi emmi, ne kadar çok koyarsam o kadar çabuk biter ve yeniden alırım mantığından hareketle. Süt soğukken karıştırmaya başlayıp, ağır ateşte pişirecekmişiz. Saat de Hislon değil ama bakalım tadı nasıl olacak ben de merak ediyorum.

Tarih: 18 Ocak 2012, 15:03 - İp: 213.***.**5.242
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Yerinde içmek lazım..

Buz gibi soğuk havada, kızkulesinin karşısında.. "-abi arabaya servis yaparız" diyen çocukları dinlemeyin, nasıl olsa bir içimlik zaman.. Tadını çıkarın.. Birazda fotoğraf çekin..

Hadi gidiyomuyuz..

Tarih: 18 Ocak 2012, 20:38 - İp: 83.***.**2.161
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

#n.baba' tarafından 20.01.2012 17:19:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ocak 2012, 23:14 - İp: 69.***.**3.96
mikaela
mikaela (üye)
Ankara / Amatör

MErhaba efendiler. BEn yeni üyeyim. Bir bakayım derken okyağnus beyin aşırı ağdalı sahlep yazısını gördüm. Bİr iki lakırdı edeyim dedim.
Efendim. BEn hep ülker marka salep içerim. Lakin geçen nestleninkini içiyem dedim. BErbat bir tat idi. Ülkerinki gene idere eder. Lakin nestleninkini içmek ne mümkün efendim.
Okyanus bey kilosu 200 tl ye salep alabildiğine göre zengin birisi olmalı.

Tarih: 20 Ocak 2012, 23:45 - İp: 85.***.**8.126
okyanus.
okyanus. (üye)

emmi topiçi açtığım günden berli aynı 10 tl lik salepi yapıp yapıp içmekteyim.

lakin hala binaleyen bitmedi

böylece sahte salep ile aynı paraya geldi

belki buğünkü içeceklerim itibarıyla kara bile geçebilirim

Tarih: 24 Ocak 2012, 20:20 - İp: 81.***.**4.66