bersoz
bersoz (üye)
İstanbul / Amatör

Libya... !

MERHABA,

LİBYA DA ÇALIŞMIŞ YADA HALA ORADA ÇALIŞAN, OKUYAN VARMI?

Tarih: 26 Mart 2009, 12:30 - İp: 212.***.**3.251
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Orada çalışan var [karı koca] komşunun oğlu ve gelini.
Hayırdır bişi mi oldu..sordunuz.Uçakla 3,5 saat /\ oradan dönüşü 3 saat tutuyor.Mısrata ve bingazi güzel ve sıkılınmıyor ,rakımı yüksek giryan da..

Tarih: 26 Mart 2009, 16:23 - İp: 88.***.**5.71
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

benim eski patron gençliğinde orda çalışıyomuş
başından geçen bir olayı anlatmıştı da şok olmuştum
tam bir diktatörlük ülkesi

Tarih: 26 Mart 2009, 17:36 - İp: 85.***.**6.166
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yüz yüze gelince anlatırım oradaki mevzuları makara, gidip gören bilir zira..evet..

Tarih: 26 Mart 2009, 19:04 - İp: 85.***.**5.100
transferpres
transferpres (üye)
Çorum / Amatör

libyada elektronik eşyalar çok ucuz misal en son çıkan nokia 20 dolar gibi.

ve bir tek libya parası geçiyor yani dolar mış avroymuş onlar geçmiyot

Tarih: 28 Mart 2009, 09:03 - İp: 95.***.**8.63
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Geçmez zati, kuveyt dinarı ile aynı eş değerde kurları..
Kentten kente ulaşım mesela bengazi 150 dinar,dolmuş uçakta aynı,otobüste..Yolu dümdüz ama..Denize girmeye çok gderler tripoliden oraya bayanlar..

Tarih: 30 Mart 2009, 16:46 - İp: 88.***.**5.48
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Benim dayım çalışmıştı. Sonra da amcam çalıştı. Amcam libya dan geldiğinde elini öpmeye gittim 5 bin lira vermişti. Biraz daha verecekti artistlik yaptım almadım. Sonra pişman oldum geri istesem diye ama olmadı. O zaman ortaokul 2 deydim yatılı okuyordum.Notlar da hep pekiyiydi söylemesi ayıp.

Tarih: 30 Mart 2009, 16:51 - İp: 85.***.**6.74
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

O para sana uğurlu gelmişki hukuk okumuşsun..
Oradaki çalışanların maaşı yüksektir, altı ay çalış işçi pasaportu olur zati..Sonra permi olayı yani.
İstediğin ürünü gümrükten alırdın gelirdin..
Eskiden doğubank önünde adamlar kısık sesle derdi.. "Permi lazım mı abi, "permi ..
İstanbul da bir Sony TV alan kişi millete hava atardı gali..Hamallarda bayram ederdi oralarda navlun neticesinde..
Kalmadı şimdi o iş de ,kaybolmuş mesleklerden biri oldu, yerine pek çok kargo şirketleri çıktı.

[- pazaremmi permi olayını bilmez belkim. ]

#kumköy34' tarafından 30.03.2009 18:00:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2009, 17:58 - İp: 88.***.**5.48
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Libya'da 20 yıl yaşamış birisi olarak yazıyorum. Öncelikle dikta flan denilse de çok esnek bir yönetim var ve ikili ilişkiler kurduğunuz taktirde kimse size kaşınızın üstünde gözün var demiyor. Para birimi dinar ve türk lirası ile aynı kur civarındadır. İçki yasak olmasına rağmen her yerde bulursunuz ve evde içmenize karışılmaz. Elektronik ucuz değildir. Nikon d 90 kit halinde şu anda Burç el fatah da 1900 dınara satılıyor. Ben şu anda katarda çalışmaktayım ve izinli olarak Türkiye'deyim ancak oğlum hala Libya'da çalışmaktadır. Libya şu anda müthiş bir değişim yaşamakta ve avrupai bir görünüm kazanmaktadır. Bayanlar dilediği kıyafeti rahatca giymektedir. Baskı yoktur. Çarşıda Avrupa mamülleri bolca bulunmaktadır. markalı giyimler ucuzdur. Sadece saat Türkiye'den daha ucuzdur.

Tarih: 5 Nisan 2009, 19:05 - İp: 88.***.**2.168
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili afrikalı hoş geldiniz ..
uzun süre yoktunuz aramızda

Tarih: 6 Nisan 2009, 11:45 - İp: 88.***.**7.45
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sevgili Burkay,
Teşekkür ederim. Evet uzun zamandır takip ettim ama yazmadım. Gönlüm hep sizlerle...

Tarih: 6 Nisan 2009, 14:36 - İp: 88.***.**2.168