sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

Korsan Mı! Orjinal Mi!

En düşük Sinema ücretleri 7,5 YTL, Korsan filmler ise 1,5 YTL den satışa sunulurken, insanların alım gücününde ortada olduğu bir dönemde izce korsan mı! yoksa emeğe saygı mı?

Tarih: 29 Kasım 2006, 00:04 - İp: 88.***.**5.184
hdm
hdm (üye)
Yozgat / Amatör

sinemada film izlemenin yada evde izlenecekse bile dvd izlemenin zevkini bilen ( sinema izlemek vakit geçirilsin diye bakılan bir tv showu olarak görmeyenler ) için 7.5 ytl önemli deyil...alım güçüm yoksa gider dvd kiralarım yada 4 kaçak film izlicemi gider bir sinema da film izlerim...

Tarih: 29 Kasım 2006, 01:40 - İp: 85.***.**2.75
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

bu senin düşüncen tabiki... alım gücü olan herkesin yapması gereken birşey...

lakin korsana rağbetin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde, Tatlıses ve bir grup sanatçının Ankara'ya yürümesi bana pek çözüm gibi gelmedi... adım başı korsan varken.. KORSANA HAYIR denemez...

Tarih: 29 Kasım 2006, 11:33 - İp: 88.***.**5.184
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

bence alım gücü meselesi değil bu en ucuza mal etme meselesi..

bi kişinin evinde dvd oynatıcı olacak ve dvd alım gücü olmayacak...

tamam almasın bence kiralasın korsana gerek yok....
madem arşiv yapmak istiyor eve gelince kendi kopyalar dvd yi...

yalnız sadece film için de düşünmemek lazım bunu..

progrmalar açısından düşündüğümüzde ise bu sefer tam tersi bir düşünce hakim oluyo. gerçekten alım(alamama) gücünden kaynaklana bi problem...
bi program 1000-2000 dolara satılıyorsa tabi ki korsan piyasası oluşacak.. aslında korsan piyasası da değil bu..
internet denen alem artık başlı başına bir cemaate dönüştü. amerikada birisi bir program cd sini alıyor hayır için nete atıyor sende burdan indiriyorsun ve ne o seni nede sen onu tanıyorsun....
bu kadar kolaylıklar ve avantajlar var iken kimse gidipte orjinal cd-dvd almaz...

korsan iyi bişey mi HAYIR emeğe saygısızlık!!! adobe firmasının türk sitesindeki bununla ilgili yapmış olduğu reklam çok ilgi çekici ve manidar dır. onlara dedikleri konusunda tamamen katılıyorum ama sadece türkiyede değil dünyada böyle işler v işleyecektir...

tabi şu yönde de düşünmek gerek acaba gerçekten program ve işletim sistemi üretip satanlar korsana karşılar mı yada gerçekten esaslı bir önlem alsalar bunun önüne geçemezler mi geçerler!!! ama neden yapmıyorlar çünkü pyasaya hakim olma meselesi... bir örnek şu an windows kullanan herkes bil gates e bağlı durumdadır ve siz ne kadar da güvenli sansanızda bilgileriniz onlar tarafından depolanmaktadır.... piyasayı elinde bulundurmayı kolayca sağlayacak yöntemdir korsan dağıtımlar ve korsan bence firmalara reklam yönünde baktığımızda daha fazla yardımcı olan oluşumlar.

film olayına geri döndüğümüzde geçen yaşanılan olayı da düşündüğümüzde aslında nelerin döndüğünü biraz olsun daha iyi anlamış olacağız.
film yapımcıları yaptıkları filme özel bir teknoloji ile koruma yöntemi bulurlar (kısaca decoder sistemine dayalı bi düşünce) ama bu sistemi hayata geçiremezele sebebi ise dvd-cd writer üreticilerinin buna engel olmasıdır... buyrun burdan yakının...
ve en sonunda iki taraf bir anlaşma yaparlar belli bir döneme kadar bu koruma tekniği kullanılmayacak ve zamanı gelince yürürlüğe sokulacaktır...

müzik sektörüne gelince de artık ne kaadar da ucuz olsa madem kopyalamaya başladık bari bunları da kopyalayalım düşüncesiyle arada kaynımıştır.. garipler

eeeee teknoloji alemi böyle çetrefilliklerle doludur....
siz en iyisi bildiğinizi yapın...

#nedimy' tarafından 29.11.2006 12:38:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2006, 12:22 - İp: 85.***.**2.75
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bu iş emeğe saygısızlık diye kestirilip atılamaz. internetle birlikte çok yaygınlaştı, bir günde 5-6 film indirebilir, yine bir günde 200-300 mp3 indirebilirsin.

bu türkiye ye has bir şey değil, ya da geri kalmış ülkelerde yaygın değil, her yerde böyle.

amerika da büyük bir müzik şirketi ocak ayından itibaren kendi sanatçılarının şarkılarını firmanın sitesinden ücretsiz olarak indirilebileceğini duyurdu. amaçları torent ve diğer paylaşım sistemlerine kaptırdıkları reklam gelirini onlardan geri almak.

isveçte bir siyasi parti bile var, tek amaçları yasaklanan ve yasadışı ilan edilen internetten program, film vs. indirmeyi suç haline getiren düzenlemeyi iptal ettirmek.
entellektüel mülkiyet, diye bir kavram var. pek çok aklı başında adam entellektüel mülkiyete karşı. serbest olmalı diyorlar.

bizim müyap çok abarttı bu konuyu. içinde tek bir mp3 bile olmayan siteleri mahkeme kararıyla kapattılar. mesela altyazı siteleri kapatıldı. sonuçta dünyayı takip etmiyorlar, mustafa topaloğlunun ''oy oy eminem'' kasetinin 7 milyon sattığı günler eskidendi. artık dünyada hiç bir grup, sanatçı 100 milyon plak satamıyor. satışlar çok düştü, ama başka yerlerden para kazanıyorlar. müyap, kafayı değiştirse iyi eder, milleti tehdit ederek, site kapatarak plak satışlarını artıramazlar.

programlar için biraz daha farklı durum. bunlar entellüktüel mülkiyet kapsamında değiller. yüzlerce mühendisin yoğun çalışmasının ürünü. windows xp nin kod sayısının 150 000 000 olduğunu, 5000 civarında yüksek maaşla çalışan mühendisin ürünü olduğunu belirteyim.
windowsun korsandan çok şikayetçi olduğunu sanmıyorum, bence bilerek izin veriyorlar. yoksa kırılamayan, çoğaltılamayan bir cd yapmaları zor değil.

şu söylenebilir, bir firmanın ne üretirse üretsin, para kazanmak için ille de ürününü satması şart mı?
bence değil.
google buna mükemmel bir örnek ve sektörde bir devrimdir. earth gibi 3 sene önce hayal edilemeyen bir programı ücretsiz dağıtıyorlar. picasa gibi çok yetenekli bir editör ücretsiz. ama google gittikçe büyüyor, borsadaki değeri 100 milyar dolara yaklaştı.

sonuçta bence çok da uzak olmayan bir gelecekte program, film, müzüik, hepsi bedava olacak. ve bunları üretenler daha çok kazanacak. bizim MÜYAP gibi ilkel beyinler de ortadan silinecek!

Tarih: 29 Kasım 2006, 12:46 - İp: 85.***.**6.213
docteur
docteur (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

selamlar
korsandan laf açılmışken birde korsan kitap olayını tartışsakmı acaba
sürekli söyleniyor türkiyede okuma oranı 6 kişiye 1 roman diye ama sadece söylemekte kalıyor
bir korsan kitap satıcısıyla birazda pazarlık yapsanız kitabı orjinal fiyatının 4 te 1 hatta 5 te 1 fiyatına alabilirsiniz nedimy nin dediği alım gücü örneği doğru yani dvd player alanın parası orjinal filme yetmiyormu yada kiralama ücretini veremiyormu diye ama kitap için bunu söyleyemeyiz yani korsan kitabın orjinalinden bu derece ucuz olması ister istemez korsana yönlendiriyor bu durumda da korsana hayır lafları yetersiz kalıyor
korsan yerine 2. el kitaplarda alınabilir ama piyasaya yeni çıkmış kitapların 2. eli de bulunmuyor bu durumda bir okur ne yapmalı
korsana hayır demek için 4 kitap yerine 1 kitapmı almalı yoksa korsan yada orjinal benim için farketmez deyip 1 orjinal kitap yerine 4 kitap mı almalı

Tarih: 29 Kasım 2006, 15:33 - İp: 88.***.**8.65
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

bu konular önemli... korsan kitaplar piyasada (adana'dan bahsediyorum) 3 milyona satılıyor... abi sağına bakıyorum, soluna bakıyorum yok yaa kapağı 3 milyondan fazla eder nasıl bu fiyata mal edip birde karıyla satıyolar kar 3 milyonun içinde düşünün artık...

Tarih: 29 Kasım 2006, 16:09 - İp: 85.***.**6.93
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aslında orjinal kitaplarıbasmanın maliyetide cok fazla degil..yayınevinin satış politikasına gore fiyatlandırılıyor kitaplar..telif matbaa dizgi dukkan kirası vs gibi maliyetler korsan kitapta yok.yayıncı yazara telif veriyor.dizgiye para veriyor..matbaaya para veriyor..dukkanlara dagıtımını yaptırıor..dukkanlar geliş fiyatına kar ekleyip satıyor..sonucta toplam bes liraya mal olan 20 liraya satılıyor..zaten fıyat farkını yaratanda bu..adam ne telife ne dizgiye ne kitabevine ne başka bir yere birşey odemiyor..sadece bir kitap alıp cogaltıyor..matbaa maliiyetide gercekten dusundugunuz kadar cok degil..sonucta korsanda kar etmese bu işi yapmaz..üç milyona sattıgına gore dusunun basma maliyeti nekadar..
bu konudan okadar şikayetciyse yayıncı fırmalar fıyatları dusurmeleri gerekir..bir kitap goruyorum bunu mutlaka okumalıyım diye kendi kendimi gazlarken kitabın 35 milyon oldugunu goruyorum..ogrenciyim ben ya..kıtapcının hemen onundeki korsan satıcıdada var aynısı..kimse kusura bakmasın 3 gun karnımı doyuracagım parayı kıtapcıya veremem..oyle bir luksum yok...aynı sey muzik film vs gibi seyler içinde gecerli...hatırlarsınız yakın zamanlarda bazı sarkıcıların cdleri 5 milyondan satılmıstı..diger cdler osıra 15 mlyondu..hangi iş adamı zarar edecegi bir şey yaparki?? demekki aslında o fiyatada satabılecekken uc katı fiyata satıyorlar..tempo aktuel vs haftalık haber dergiler 5 mılyonken birden bir milyona dusurmemişmiydi fiyatlarını??? uc sayfa fazla reklam almıstır belki fazladan ama sonuzta bize bes katı fazla bir fiyattan sattılar yıllarca bu dergileri..yayıncılar fiyatlama politikasını degiştirmedikce bu işin duzelecegide yok..bosuna ankaraya yurumesinler..bosunada yakınmasınlar..buffalonun butun dediklerinede katılıyorum...saygılar

Tarih: 29 Kasım 2006, 16:46 - İp: 88.***.**0.255
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Türkiyede Kitap Fiyatları çok fazla. Mesela Reşat Nuri Güntekin Klasikleri yaklaşık 15 -19 YTL.
Çalıkuşu 18 Mesela.
Ama bunun korsanını 4 veya 5 YTL gibi bi rakama alabiliyorsunuz...
Aradaki Uçurum az olsa tabi ki Orjinal!

Tarih: 29 Kasım 2006, 16:56 - İp: 85.***.**5.214
docteur
docteur (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

selamlar
orjinal kitabın baskı masrafının üzerine dağıtım telif ücretleri... eklenip de fiyatının arması olayına hak veriyorum ama gaijin in dediği gibi biz öğrenciler bi kitaba o kadar para veremeyiz sonuçta korsana yönelim oluyor
yayınevi az kar amacı güderek dağıtımcı az kar amacı güderek yazar telif hakkı payından ödün vererek kitapların fiyatları düşse orjinal kitap satışı artacağından toplamda daha fazla kar edecekler yani sürümden kazanacaklar çünkü aslında çok fazla kitap satışı var fakat bunun büyük oranı korsan satış orjinal kitapların fiyatı aşağıya çekildiğinde korsandan alanlar orjinale yöneleceklerdir

Tarih: 29 Kasım 2006, 17:03 - İp: 88.***.**8.65
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

yani korsana evet diyosunuz!

Tarih: 29 Kasım 2006, 17:49 - İp: 85.***.**6.93