okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kablosuz Modem Alma Sorunsalları

Cümleten meraba.

Kablosuz modem almam lazım acil. DraftN modemlerden mi almak lazım, yoksa normal 811 b/g modemlerden mi ?

Büroda kullanmak için alacağız inşallah. Parasını biriktirdik gibi birşey.
Modemin bulunacağı yer ile modeme en uzak bilgisayarın bulunduğu yer arasında yaklaşık 15 metre mesafe var. Laptoplar hariç 4 bilgisayar kullanacak. Arada sırada bir iki tane de laptop girebilir hatta.

b/g modemler 15 metre mesafede sorunsuz çalışır mı ? Az çekme sorunsalı falan olur mu ? Hiç sorun olmayacaksa bu modemler ucuz olduğu için cazip.

draft n modemlerin usb adaptörleri biraz pahalı. Draft N modem alıp, normal eski (b/g standardı ) usb adaptörlerle kullanabilirmiyiz ?

Draft N modem kullanan var mı hiç içinizde ? Kapsama alanıyla birlikte veri transfer hızı da farkedilir oranda yüksek mi ?

Aşağıdaki iki modemden birini almayı düşünüyorum.

Normal (b/g) standardı modem olursa

ZYXEL P660HW-T1 V2 4 PORT WIRELESS MODEM

Draft N Modem olursa da ZYXEL P-660HN ADSL2+ 4 PORT 300MB KABLOSUZ MODEM

Sen Zyxel e neden kafayı taktın derseniz. Bu iki zyxel modemde de MBM var. Başka modemlerde yoktur. Şimdi siz MBM de nedir dersiniz büyük ihtimalle. Şudur, her bir kullanıcının internet hızını veya download miktarını ayarlayabiliyorsun. Hızını istediğin hıza düşürebiliyorsun veya download miktarına limit koyabiliyorsun. Anahtar kelimelere göre site yasaklayabiliyorsun vs. gibi bir sürü özellik.

Bizim elemanları sık sık okey oynarkene yakalamaktan bıktım bir gün elimden bir kaza çıkacak. O açıdan bu zyxelleri uygun gördüm.

Derin bilgi verecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkürü bir borç ve vazife bilirim.

Tarih: 22 Nisan 2009, 16:01 - İp: 78.***.**8.86
okyanus.
okyanus. (üye)

pikatel ayırmaks bulduk bir tane evde fazlalık. onunla idare ediyoruz şmdilik. Draft N modem alacağız ucuzlayınca.

Tarih: 22 Mayıs 2009, 23:55 - İp: 85.***.**3.206
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

pikatel ayırmaks modem baya iyiymiş okyanus. Ben çok beğendim. Evinize de çok yakışmış..

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:01 - İp: 88.***.**6.249
okyanus.
okyanus. (üye)

dükkandada aynısı var girgin. Önceden telekom bir tane daha vermiş biladere. Onu taktık. Hızı 8 mb ye çıkartacaz ona uygun hız modemi almak lazım şimdi.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:04 - İp: 85.***.**3.206
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Bence fazla hız yapmaya gerek yok. Bi dakka geç olsun sağlam olsun

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:06 - İp: 88.***.**6.249
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

hız için modemmi alcez ayrıca.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:17 - İp: 85.***.**9.254
okyanus.
okyanus. (üye)

Modeminin desteklediği en yüksek hıza göre değişir. Gerçi ben pikatel ayırmaksı büroda pek beğenmedim. Belki eski kablolu inca modemimi geri takarım.

İnca modem hakkında da şöyle bir dedikoduda bulunayım. Bu modemi aldıktan sonra üçüncü kez fişini çıkartıp takışımda fişin tutma yeri çıktı fakat iki tane çivisi o prize giren yerde kaldı. iki parça oldu kırıldı koptu yani. sonra yanlarından destek tahta parçası filan koyarak fişin çıkan kısmını prizde kalan çivilere temas ettirdim. öyle kullandım uzun müddet. inca modem çok kalitelidir diye almayı düşünenleri uyardım.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:22 - İp: 85.***.**3.206
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

incalardan kalma demmekki. Ütmüşler seni. Eee Allah büyük.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:24 - İp: 85.***.**9.254
okyanus.
okyanus. (üye)

En ucuz modem diye onu almıştım taksimdeki vatan bilgisayardan.

Esasında söylemeye dilim varmıyor ama çinliler bu işlerin mokunu çıkardı. Bir daha böyle küçük ev aletleri ıvır zıvır şeyleri çinli almam. Ne aldıysam ya kırıldı ya elektrik kaçırdı. Bir ara koçtaştan ucuz diye king blender aldım. Hanımı elektrik çarptı açma kapama yeri. Bana söyledi ama ben denemedim. Hanıma dedim bir iki daha aç kapa yine elektrik çarpacakmı ben de gözlem yapıyım. Yine çarptı gözümle gördüm. Fişini bulamadığım için geride götüremedim. Kaldık öyle sap gibi ortada.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:28 - İp: 85.***.**3.206
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:30 - İp: 85.***.**9.254
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bak işte çin zıpkını adamın yüzünde patlamış, bir dişide gitmiş gali.Tam davalık iş aslında..

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:45 - İp: 88.***.**4.83