n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

İsim Arıyorum

10 gün sonra dogacak Erkek torunuma isim arıyorum. Burası yeri olmayabilir bana kızabilirsiniz ama isimde önerebilirsiniz.her durumda teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ocak 2007, 21:40 - İp: 81.***.**3.247
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Barış'tan başka çok değişik, hiç takılmamış bir ad düşünüyorsanız, soyadı olarak kullanılan "Torun"a ne dersiniz? Yıllar sonra yaşlılıkta adını hatırlayamama gibi sorununuz olmaz!
Bir de sizden şunu öğrenmek istiyorum: Babalar dokuz doğurur derler , dedelerde nasıl oluyor?
Sözlerim latife, ömürlü olsun.

Tarih: 19 Ocak 2007, 06:59 - İp: 85.***.**4.18
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

n.dede ikiz değil dimi ikiz olsaydı batuhan doguhan..nasıl olurdu...ama ikiz değil dimi

Tarih: 19 Ocak 2007, 22:31 - İp: 85.***.**3.165
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Hayır ikiz deyil. Batuhan düşünüyoruz.

Tarih: 19 Ocak 2007, 23:41 - İp: 85.***.**9.251
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

en cok ben yaklasmısım demek kendımı kutluyorum [>:D ]

Tarih: 19 Ocak 2007, 23:45 - İp: 85.***.**3.165
xboy53
xboy53 (üye)
Rize / Meraklı

Sayın n.baba öncelikle doğacak torununuz için sizi kutluyor Rabbimden hayırlar ve sağlıklar diliyorum. Mutlulukların ve sevinçlerın paylaşıldıkça çoğaldığı anlayışına -muhatap bulamamasına rağmen- ısrarla gölge düşürmek isteyen hocha arkadaşımıza müsadenizle bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum.

Arapça okunuşunu Türkçe yazmaya çalıştığın ayet Fatiha suresinin 5. ayetidir. Namaz kılan müslümanlar günde 40 defa bu sureyi ve dolayısıyla bu ayeti okurlar. Türkçe meali; “Ya Rabbi! Yalnız Sana ibadet ederiz, ancak Sen'den yardım dileriz.” İsim olarak düşündüğün o ses ise ayette geçen “nağbudu (ibadet ederiz)” kelimesi okunurken çıkar. Müslümanlar çoçuklarına koyacakları isimlerin büyük bir sorumluluk olduğunu bilirler ve evlattlarına Allah’ın Kelam’ı olan Kur’an-ı Kerim’den isimler vermeye çalışırlar. Bu güzel bir alışkanlıktır ve Kur’an-ı Kerim’e olan saygıyı ifade eder. Müslümanların Kur'an a olan hassasiyetini bu şekilde alaya alman senin gibi okupta hocha olmuş birine hiç yakışmadı.

ALEYNA : Bizim üzerimize, bizim hakkımızda. Bize

#xboy53' tarafından 20.01.2007 01:26:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2007, 01:17 - İp: 212.***.**0.22
fokss
fokss (üye)
Muğla / Firma

Nazım Bey; ilk önce gözünüz aydın diyeyim. Allah analı babalı büyütsün. İsim bulmuşsunuz sanırım. İsmiyle yaşasın, hayırlı evlat olması dileklerimle...

Tarih: 21 Ocak 2007, 23:29 - İp: 88.***.**8.52
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

sayın nbaba, hayırlı torunlar olmasını dilerim ve senden özür dileyerek bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim.

Müslümanların Kur'an a olan hassasiyetini bu şekilde alaya alman senin gibi okupta hocha olmuş birine hiç yakışmadı. diye sitem eden xboy53,

Bu şekilde anlayan, attığım oltaya atlayan bir tek sen oldun, tebrikler! (Yemini de göstermiştim halbuki..)

Ben bu espri ile karışık taşlamayı her çocuğu olacak kişiye yaparım ve kimse senin gibi yanlış anlamadı. Benim burada taşlamam, Aleyna gibi ne anlamı olduğu belirsiz, kelimelerin de sırf Kuran'da var bahanesiyle koyuluyor olmasıdır. Ve çocuğu yada torunu olacak kişiyi gülümsetebilmektir.

Malesef yanlış anlayarak beni itham ettiğin için sana kızmıyorum. Hassasiyetini anlayışla karşılıyorum.

Haa, Alyna'nın anlamı olduğunu yazdığın kelimeleri nereden buldun? İnan benim araştırmadığım sözlük pek kalmamıştır. Ve arağçayı bile bir arkadaşım, Aleyna nın bir bağlaç olduğunu söylemişti. Benim büdü gibi...

Tarih: 21 Ocak 2007, 23:52 - İp: 88.***.**6.148
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Dostlar hepinize teşekkür ediyorum. Sizin önerileriniz dahil 10 kadar alternatif isimle 24 ocak çarşamba günü nasip olursa gidiyorum Amerikaya.Orda artık anne baba bir karar verirler.Görüşmek umuduyla. hoşca kalın.

Tarih: 22 Ocak 2007, 09:06 - İp: 139.***.**1.107
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

aleyna "bize" demektir.
Hocha'ya katılıyorum. sırf Kuran'da geçiyor diye isim koymak doğru değildir.çünkü Kuran'da şeytan kelimesi de geçiyor.

Tarih: 22 Ocak 2007, 09:21 - İp: 88.***.**0.14
xboy53
xboy53 (üye)
Rize / Meraklı

Sn. hocha.
Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim ve Ayetleri bir espriye malzeme yapılacak, balık olacak, olta olacak türden bir konu değildir. Lütfen espri ile karışık "meşhur" taşlamalarınıza Kur'an-ı Kerim'i dahil etmeyiniz. n.baba dan çok çok özür diliyor ve cevabımı vererek konuyu kapatmak istiyorum.

Evet,tabiki Kur'an'da geçen her kelime çocuklarımıza isim olarak verilemez.Ankebut diye bir isim duydunuz mu? Neden duymadınız. Halbuki Kur'an'da bir surenin adıdır. Ama örümcek demektir. Peki Bakara diye bir isim duydunuz mu? Bunudamı duymadınız? bir sure adı olmasına rağmen Sığır anlamına geliyor belki duymamanızın nedeni budur.

Öte yandan Kur'an'dan nice isimler çıkartmıştır insanımız. Sadece sure isimlerinden üç-beş örnek vermek isterim; Yunus,İbrahim,İsra, Meryem,Taha,Nur,Furkan, Tarık ve daha niceleri bir isim olarak kullanılabilir yeterki anlamı uygun olsun.

Gelelim Aleyna'ya
ingilizce'deki into, onto, in, on, at, than, from vb. gibi kelimelerin arapçalarından biridir.
into, onto olarak kullanılabilecek 'alâ kelimesinden gelir, aleyna into us, onto us gibi "bizim üzerimize" anlamını taşır.
es-selâmu 'aleyküm : selâm üzerinize (olsun)
tale'al-bedru 'aleynâ : ay doğdu üzerimize gibi.

ALEYHİSSALATÜ VESSELAM Salât ve Selâm onun üzerine olsun, meâlinde Peygamberimiz Hazret-i Muhammed'in (A.S.M.) ismini duyunca söylenmesi sünnet olan bir duâdır.
ALEYKE Senin üzerine, sana
ALEYKÜM Sizin üzerinize, size
ALEYKÜM-ÜS SELÂM Selâm sizin üzerinize olsun
ALEYNA Bizim üzerimize, bizim hakkımızda. Bize

Hicret Anında Peygamberimizi Karşılayan Medineli Müslümanlar Tarafından Söylenen Bu İlahi Konuya Güzel bir Örnek:

Ay doğdu üzerimize
Veda tepesinden
Şükür gerektibizlere
Allah'a davetinden

Talea'l-Bedru Aleyna
Min seniyyat'il-veda
Vecebeş şükrü aleyna
Ma dea lillahi de'a

Bu küçük araştırmamın size ve sizin gibi düşünen kardeşlerimize bir ışık tutması ümidiyle Rize'den Selamlar sunuyorum.

#xboy53' tarafından 24.01.2007 03:32:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2007, 03:28 - İp: 212.***.**0.21