buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Harita da Bir Nokta

''Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam, gözüm hemen bir ada arar; şehir, vilayet, havali isimlerinden hemen mavi sahile kayar... Robenson Kruzoe'yi okumuşumdur herhalde; unuttum gitti. Onun zoruyle mavi boyaların üstünde bir garip ada ismi okuyunca hülyaya daldığımı sanmıyorum. Romanlar yüzünden adaları sevdiğimi ummuyorum ama belki de o yüzdendir. Haritada ada görmeyeyim. İçimdeki dostluklar, sevgiler, bir karıncalanmadır başlayıverir. Hemen gözlerimin içine bakan bir köpek, hemen az konuşan, hareketleri ağır, elleri çabuk, abalar giymiş bir balıkçı, yırtık muşamba kokusuyla beraber küpeşte tahtaları kararmış, boyası atmış ağır ve kaba bir sandal, sandalın peşini bırakmayan bir kuş, ağ, balık, pul, sahilde harikulade güzel çocuklar, namuslu kulübeler, kırlangıç ve dülgerbalığı haşlaması, kereviz kokusu, buğusu tüten kara bir tencere, ufukları dar sisli bir deniz...''

böyle başlar sait faik in o muhteşem hikayesi...
sait faik yaşasaydı hala hikaye yazar mıydı bilemiyorum ama google earth başında epeyce zaman geçirirdi, buna eminim.

girizgahı geçip sadede girersek, bildiğiniz üzere google earth diye bir program var. bir süre önce programa yeni eklenen bir özellik sayesinde programa resim yükleyebiliyoruz.yaşadığımız evi, gezdiğimiz bir şehri , okuduğumuz okulu, gezdiğimiz parkı buraya ekleyebiliyoruz.
bunu yapmak çok kolay;
http://www.panoramio.com/
bu siteye girip üye oluyoruz, üye olmak çok kolay, bir mail adresi ve şifre girmekten ibaret. daha sonra upload kısmından bir fotoğraf yüklüyoruz. bir sonraki adım olarak resmin çekildiği yerin tam yerini yandaki haritadan buluyoruz, oradaki işareti yerleştirim finish e basıyoruz.
bu şekilde eklediğimiz fotoğraf google earth programına dahil oluyor.

bu bir paylaşım mantığı, dünyanın herhangi bir yerine, herhangi bir noktasına google earthtan yaklaşında hemen oraya eklenen resimler görülüyor, üstüne tıkladığımızda büyük boy olarak resmi görüyoruz. özellikle amerika ve avrupa da neredeyse km başına bir fotoğraf düşüyor. ama ülkemizde çok az fotoğraf var.

buraya eklediğimiz fotoğrafı -örneğin bir hindistanlı- programı açtığında görebiliyor. paylaşımdan öte ülke tanıtımı için de oldukça güzel bir mantık. ve inanın çok kişi bakıyor.

hadi siz de yaşadığınız, gezdiğiniz, okuduğunuz yerleri oraya yükleyin ve haritada bir nokta arayan dünyalılar daha detaylı bilgi sahibi olsun

yalnız bir uyarı; lütfen kendi çektiklerinizi yükleyin. sanat eseri yüklemeniz gerekmiyor. öyle olmaması daha iyi.

bir de not ; eğer programda resimleri göremiyorsanız yandaki menüde ''panaromio images'' seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Tarih: 16 Ocak 2007, 15:45 - İp: 85.***.**1.248
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Bunu yazdığınıza çok sevindim. Bende günlerden beri dünyayı ve özellikle adaları dolaşıyorum.maps.google.com da. bu sitede dünyayı tanımak için çok güzel. Yaşadığın sokak ve eve kadar gidebiliyosun. Birde sizin verdiğiniz adresten dolaşacağım dünyayı teşekkür ederim.

Tarih: 16 Ocak 2007, 16:40 - İp: 139.***.**1.103
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

rica ederim n.baba
http://earth.google.com/earth4.html
bu adreste sağ üstteki linkten google earth programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. google.map tan daha iyi.

Tarih: 16 Ocak 2007, 16:48 - İp: 85.***.**1.248
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tarih: 1 Temmuz 2007, 11:05 - İp: 85.***.**7.133
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tarih: 1 Temmuz 2007, 11:12 - İp: 88.***.**2.55
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

iyimis

Tarih: 1 Temmuz 2007, 11:55 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 1 Temmuz 2007, 14:22 - İp: 88.***.**8.59
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

güzel

Tarih: 1 Temmuz 2007, 22:10 - İp: 88.***.**7.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

buffalo iyi guzel soylemişinde.. İnternet sitelerinde üye olup rumuz girmekten yorulur insan be. Kaç yere üye olacaz ki.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 22:44 - İp: 88.***.**4.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla www.panoramio.com şu anda 2gb depolama alanı veriyor, ücretsiz bir alan sonuçta. Foto yüklemek çok kolay.
Google earth a bu resimleri eklemek kimi için işkence, kimi için zevkli bir şey. Gerçi panoramio ya yüklediğiniz fotoğrafları earthta konumlandırmak gibi bir mecburiyet yok.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 22:57 - İp: 85.***.**4.218
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Birisi de Google earth'a panoramiadan evin resmini ekleyip satılık yazmıştı
Tabiki Türk....

Tarih: 2 Temmuz 2007, 09:57 - İp: 88.***.**5.130