guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

Güneş Tutulmaları Ve Depremler

Arkadaşlar malumunuz içinde yaşadığımız ülkemiz 1.dereceden deprem kuşağı uzerindedir.Hergün proflar çıkıp şimdi deprem olacak,yarın olacak derken bizleri birazda sikintiya sokarak tezlerini sunuyorlar...
Ama ilginçtir ki bir teze göre büyüklüğü fazla olan depremlerin buyuk bir kısmı güneş tutulmasının akabinde meydana gelmiş olmasıdır.bende ufak bir araştıma yapıp bu tezi desteklemek istedim.işte sonuçlar;

1922: Avustralya'da güneş tutulması;Arjantinde 8,5 Richter ölçeğinde deprem.
1927: Sibirya'da güneş tutulması;Çin'de 7,7 R.ölçeğinde deprem.
1935: Sibirya'da güneş tutulması;Pakistan'da 8,1 R.ölçeğinde deprem.
1938: Pasifik Okyanusu'nda güneş tutulması;Endonezya'da 8,5 R.ölçeğinde deprem.
1952: SSCB'de güneş tutulması;SSCB'de 9,0 R.ölçeğinde deprem.
1958: Pasifik'te güneş tutulması;Kuril Adaları'nda 8,7 R.ölçeğinde deprem.
1963: Alaska'da güneş tutulması;1964'te Güney Alaska'da 9,2 R.ölçeğinde deprem,1965'te yine Alaska'da bu kez 8,7 R.ölçeğinde deprem.
1970: Meksika'da güneş tutulması;Peru'da 7,9 R.ölçeğinde deprem.
1976: Hint okyanusu'nda güneş tutulmasi;Çin'de 7,4 R.ölçeğinde deprem.
1980: Afrika'da güneş tutulmasi;Cezayir'de 7,1 R.ölçeğinde deprem.
1990: SSCB'de güneş tutulması;İran'da 7,5 R.ölçeğinde deprem.
1999: Türkiye'de gunes tutulması;16 ağustos 1999 marmara depremi.

örnekler bunlar..fakat jeologlarin cogu bu tezi curutmeye calisirlar.depremin yerin derinliklerinde meydana geldigi icin gunes ve ay la bir ilgisinin olmadigini dusunurler...
kainatta herseyin biribiri ile nasıl sıkı bir iliskide oldugunu dusununce bunun bir tesadufler zinciri olamayacagini dusunuyorum..yorum sizin.
saygilar...

#guronline' tarafından 04.01.2006 13:14:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2006, 13:14 - İp: yok
wesile
wesile (üye)
Kocaeli / Meraklı

hayır depremle güneş tutulması arasında bi ilişki olduğunu düşünnmüyorum çünkü bu konuda ben kendimi suçlu buluyorum .ne ilgisi war diyeceksin ama ben erzincanlıyım yıl 1992 büyük bir felaket yaşadım kaçtım geldim kocaeline herşey günlük gülüstanlık derken yıl 1999 ikinci felaketide burda yaşadım .türkiyede okadar il warken neden ben diye düşünmeden edemiyorum.tabi bu işin gırgırı ama senin yukarıda werdiğin örnekler bencede bir rastlantı olamaz ve inkar etselerde depremin güneş tutulmasıyla tetiklendiğini düşünenlerdenim

Tarih: 4 Ocak 2006, 13:58 - İp: 85.***.**6.242
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

degerli wesile hanim;
sukredin ki allah korumus ve sizinle tanisma firsati vermis bizlere..aramiza hosgeldiniz.
....
tabiiki bu kadar ornek rastlanti olamaz.gunes tutulmasi cok degisik bir olay..depremlerde oyle.bir keresinde okumustum..deprem olmadan once saatler ters yone calisirmis.tabii ki bu herzaman gecerli degil ama tespit edilen bir olay..
....
ilginiz icin tsk ederim...
saygilar..

Tarih: 4 Ocak 2006, 14:03 - İp: 81.***.**3.7
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. guronline, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bu bağlantıyı bir çok bilim adamı kabul etmiyor, ama birçoğu da inkar etmiyor. Bu bağlamda Prof.Ahmet MARANKİ diye bir isme rastladım. Aynı ad ile internet sitesi var. İlginç gelebilir okumanı tavsiye ederim. Wesile kızıma da geçmiş olsun diyorum. Allah bir daha o acıları yaşatmasın. 93 yılında Erzincanı gezme fırsatım oldu. Benim gibi duygusal insanlara tavsiye etmem ruhi çöküntüye uğradım çünkü. Kalın sağlıcakla....

Tarih: 4 Ocak 2006, 14:48 - İp: 195.***.**2.86
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevigili afrikalı;
verdigin prof.muzun sayfasini ziyaret edecegim..tsk ediyorum..ama hala bazi populer jeologlarimiz bu durumu inkar ediyorlar..kestirip atmak yerine biraz araştırmak heralde daha faydali olur diye dusunuyorum.
....
92 erzincan depreminde buyuk kardesim orada yatili okulda okuyordu..depremin ve olumun soguk yuzunu ilk kez orda tanidim..allah boyle felaketlerden hepimizi uzak tutsun..
saygilar...

Tarih: 4 Ocak 2006, 14:53 - İp: 81.***.**3.7
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Güneş tutulması yılda en az 2 ençok 5 kez görülebilen bir olay ayrıca tam tutulma halkalı tutulma ve parçalı tutulma olarak 3 farklı tipte gerçekleşebiliyor tam ve halkalı tutulmanın maksimum örtülme evresi öncesi ve sonrasında parçalı tutulma da doğal olarak gerçekleşiyor vermiş olduğunuz tarihler arasında yani 77 yıl içinde enaz 154 tutulma gerçekleşmiştir(aslında 154 ten daha da fazladır) ve gerçekleşen güneş tutulması sayısı ile oluşan deprem sayısı istatistik açısından oldukça zayıf bir orana sahiptir belki araştırmanız oluşan depremlerin hangi tutulma tipiyle daha yakın bir ilişkiye sahip olduğu yönünde derinleşitrip daha ilginç sonuçlar bulabilirsiniz

Tarih: 4 Ocak 2006, 16:35 - İp: 85.***.**0.107
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili kobra;
aydinlatici bilgi verdigin icin tsk ederim.benim yaptigim arastirma tabii ki yuzeysel.geniş çapli bir araştirma değil..dediginiz gibi meydana gelen bu tutulmaların türünü araştırıyorum ama somut bir bilgi hala elde edemedim...
saygilar...

Tarih: 4 Ocak 2006, 16:48 - İp: 81.***.**3.7
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tüm bunların birbiri ile bağlantısı olması kuvvetle muhtemeldir. Ben olabileceğine inanıyorum.

Tarih: 4 Ocak 2006, 18:37 - İp: 85.***.**1.242
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bende bu konunun bilim adamları tarafından daha ayrıntılı bir şekilde araştırılmasından yanayım..bilmem belkide araştırmışlardır..ama görünen o ki bu kadar çok tekrarlanan bir şey tesadüf olamaz...

Wesile hanım geçmiş olsun..yanlız ben bir şeyi merak ettim şu an nerde yaşıyorsunuz acaba ??

hayır ona göre önlemimizi alsak

Tarih: 4 Ocak 2006, 22:24 - İp: 85.***.**3.110
wesile
wesile (üye)
Kocaeli / Meraklı

walla dunesea sana pek uzak sayılmamkocaelinde oturuyorum şuanda sen şimdiden tedbirlerini alsan iyi olur

Tarih: 5 Ocak 2006, 13:42 - İp: 193.***.**4.160
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Deprem ile ilgili bir iddiayı anlatmadan önce, Japonya’dan giriş yapalım.
Japonyada Yüce gerçek tarikatı (Aum shinrikyo) ve bu tarikatın lideri Shoko Ashara, – ki, daha sonra delirerek öldüğü söylendi, hani şu metroya gaz atan adam, büyük bir mürid topluluğu vardır- Üçüncü dünya savaşının çıkacağına inanan bir adamdı. 8 ocak 1995 yılında bir radyo programında, EM Elektro manyetik silah sistemleriile yapay depremler yaratılabileceği görüşünü dile getirmiş ve saldırının Kobe’ye olacağını açıklamış. Ashara’nın programda açıklamasından tam dokuz gün sonra 17 ocakta, Kobe kenti, yerle bir olacaktı. Kobe depremi finans depremine yol açmıştı… Japonya-Almanya-Rusya ekonomik ekseni kobe fay hattıyla birlikte yıkılıyordu. “Neden kobe?” denildiğinde, Ashara: “Kobe, japonyanın ekonomik merkezidir” demiştir. Ve “Japonyaya yapılacak saldırının provasıdır bu deprem.” der. Yapay depremler yaratılmasının mümkün olduğuna bir çok insan inanıyordu. Hatta ABD Senatosu Araştırma Daimi Alt komitesi, bu iddiaları araştırmak için, Senatör Sam Nunn başkanlığında bir heyet oluşturur. Bu heyet Ashari ile görüşüp 100 sayfalık bir rapor bile hazırlar. ABD savunma Bakanı: “ Teröristler elektromanyetik dalgaların kullanılmasıyla iklimleri değiştirip, depremler, volkanlar yapabilen ekolojik silahlar üzerinde çalışıyor.” Şeklinde açıklama yapar. Tarikatın ikinci adamı olan Hideo Murai, bir bilim adamıdır ve bildiklerini açıklamak üzereyken bir Koreli tarafından öldürülür. Bu bilim adamı, Nicolas Tesla gibi Elektromanyetik silahların yanı sıra iklimleri değiştirebilen, depremler yaratabilen, volkanları harekete geçirebilen ekolojik silahlar üstünde çalışma yapıyordu. Tesla, keşifleriyle ünlü Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı olamsının yanında, depremler ve hava koşullarının yaratılmasının mümkün olduğunu ve bu sayede dünyanın bir elma gibi ikiye ayrılabileceğini iddia etmesiyle de ünlüydü. Edison’un muasırı olan Tesla, kendi adıyla anılan teorileri ile yabancımız değil. Kablosuz elk. Ampulünü yakmayı başarmış ve deney için gün vermiş fakat sponsoru, diğer firmaların ve çıkarcıların baskısıyla Tesla’dan desteğini çekmiştir. “Edison’un haseti yüzünden beş parasız kalıp yokluk içinde öldü” denilmektedir. Bu doğrudur. Edison ile Tesla çekişmesini bilmeyen yoktur. Hatta son katrina kasırgasına bazı basın, “Rusya tektonik silahlar ile kasırga yaratıyor.” Diyen Amerikalılardan söz etti. Güneş tutulması ile ilgisi var mı bilemem, EM silahlar ile ilgisi var mı?... cevap siz arkadaşlardan gelsin…
Selamve sevgiler...

Tarih: 5 Ocak 2006, 13:54 - İp: 195.***.**2.86