aytuba
aytuba (üye)
Muğla / Meraklı

Gündemden...

ANLATTIM…

Yarınlar, yarınlar bizim demiştin… birkaç damla gözyaşı, avuçlarda akan ılık ılık kanlar. Birinden medet bekleyen bakışlarla, elini sıkıca kavrayarak onu ölüme vermemek için inatlaşma. Belki ilk aşkı, belki biricik evladı, belki de doyamadığı annesi kollarında nerden geldiği belli olmayan bir kurşuna bırakıverme ne büyük acı değil mi bir düşünsenize… Sonra adalet hesabı sorarken, bir de bakmışınız ki hapistesiniz. Balkonda bebeğiyle oynayan minicik yavruya saplanırken hiç mi utanmaz, hiç mi korkmaz minicik bedeni kan içinde, anayı yangın yerinde bırakmaya pervasız kurşun…

Mini mini bir bebekken onu her şeyden koruruz. Gözden sakınırız. Kurşun değildir bu sefer vuran. Ergenliğe adım atar genç kız. Büyüyüp serpilir. Göz doldurur. Erkeklerin nazarlarını toplar üzerine. Dikkat çeker güzelleştikçe. Biri hain planlar kurar arkasından. Kolunda karısı varken gözü önde gidendedir. Hele bir de töre varsa, ocaklar yanar yanar tutuşur. Anneler sadece soyun devamını temsil eder. Yemek pişiren, çocuk doğuran birer makinedır. Birini sevmeye hakkı yoktur kadının. Adam onu sever, arzu eder alır. En acısı da belki bir manşete taşınır. ‘ babası ve bebeğinin babası, yavrusuna( kim kimin yavrusu anlayamadınız) kıydı. Minik bebek bir taşın altında ölü olarak bulundu.’ Baba görevini yapmıştır. Ağabeyinin eline verilir silah kız diz çöker… Çek tetiği. İtiraz yok!

Hazırlandın yola koyuldun. Acilen bir iş görüşmen var. Ya da öğrencisin, okula gidiyorsun. Ya da öylesine bir yol yürüyüşü… Aklında her zamanki gibi yığınla soru. Mutlusun belki de. Birden kolunda bir dokunuş… Arkadan sinsice bir çekiştirme. Hele ki karanlık bir sokakta yalnız yürüyorsan çantanı vermen farzdır. Vermesen arabadan sarkan amcalar seni çantayı alana kadar 50 km hizla sürüklerler. Dirseklerin dizlerin kanar. Ağız burun darmadağın. Çantayla kalsa iyi niyeti bozmuşsa artık kurtuluşun yoktur. Hayatının en berbat izini bırakırlar bedenine…

‘ Kaybettin beni, eridim artık tükendim…’ bu şehirler insana tuzak kuruyorlar. Karanlık dehlizlerde, köprü altlarında gençliğimiz kendilerini çaldıkları paralarla satın aldıkları ilaçlarla tedavi edip hayal dünyalarına uçuruyorlar. Kısa bir zaman sonra ilaçlar yan etkilerini gösteriyor. Artık onsuz olamıyorlar. Hangi mefkureyi körü körüne savunduklarını bilmeden job darbelerini göze alıyorlar ve demokrasi diye bağırıyorlar. Artık sabrı olmayan bireyleriz. Dolmuşlara binerken bile kimsenin kimseye tahammülü yok. Sevgi saygıyı satın aldı para. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Gizli saklı sevişmeler birinin karısından, diğerinin kocasından saklı sevişmeler… Doğayı küstürür olduk. Toplum bir yığına dönüşüyor giderek. Birbirin sürekli öldüren aç yığınlar…

‘gözlerim kör olsaydı da görmeseydim savaşın çocuklarını…’ demişti Yeter. Görüp de öylece kalakalmak. Biz savaşın çocukları değilken bile daha çok acıyı tadar olduk. ‘ Allah’ ım beni kuş yap dedim. Kuş oldum. Uçtum…’ nereye konsa ayakları pisliğe değen bir kuşmuydu dersin bu Hasan? Karamsar mı diyorsunuz bana. Peki, ne derseniz deyin. Karamsar olan ben değilim. Olmayan, yaşamadığımız savaşın çocuklarından biriyim. Sessiz savaşın çocuklarından biri sadece…

Tarih: 11 Nisan 2007, 13:40 - İp: 85.***.**6.154
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

Belki de görmek istemediklerimizi gösterdin. yaşasın görüyorum diye bağırmak isterdim.. yakışık kalmayacak.. keşke görmeseydin diyecem ama olmayacak.. gözümün içine batıyor ve ne tuhaftır ki içim acıyor.. çaresizlik kemiriyor bedenimi.. bir şeylerin değişmesi gerek.. bıyık takmakla olmayacak bu iş.. sadece kadın olmaz zor bunu biliyorum artık....

Tarih: 11 Nisan 2007, 15:50 - İp: 88.***.**4.56
aytuba
aytuba (üye)
Muğla / Meraklı

kadın olmak zor mu daha anlayamadım...toplumumuza haberlerimize gazetelerimize bakınca gördüklerimizi bundan ibaret değil mi zaten. sorun sadece kadın olmaktda değil ki...

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:16 - İp: 85.***.**6.154
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

töre cinayetleri.. kapkaç, savaş gibi olaylarda ençok kadın zarar görür.. savaşta kadın ölmesede kaybettiklerinin acısı alır onu aramızdan... o yüzde kadın olmak zor dedim..

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:28 - İp: 88.***.**4.56
aytuba
aytuba (üye)
Muğla / Meraklı

katılıyorum size. ben kendi yaşadıklarım pay biçtim kendime

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:30 - İp: 85.***.**6.154
  • 1