m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Görsel Algılama Ve Görüntü İçeriği

Görsel Algılama Ve Görüntü İçeriği
Bir heykeltraş gözüyle Fotoğraf Sanatı'nda ana temalardan biri olduğuna inandığım ve özellikle bunu kullanarak tasarımladığım çeşitli konuların altındaki gerçeği tartışmak ve paylaşmak istiyorum... Biçimlendirmeyi bir kenara atacak olursak hayatını bu yolla kazanan bir dostunuz olarak katkım olursa çok sevineceğim... Aslında buna bir borç ödeme de diyebiliriz. Çünkü sizlerin çektiği birçok fotoğraftan tema olarak faydalanıyor, aldığım ilhamla çekimlerinizden üç boyutlu tasarımlarımın ilk adımını atıyorum... Korkmayın! Eğer birgün herhangi bir fotoğrafı birebir kullanmam gerekirse size uğrarım. Ama şimdiye kadar böyle bir şeye gereksinim duymadım. 1500 den fazla heykelin hepsi tek ve özeldir. Bunun daha doğru bir sanat ürünü verme biçimi olduğuna inanıyor ve uyguluyorum.
Görsel algılama ve görüntü içeriği konusunda kişinin kendini eğitip geliştirmesinin kendisi için yapabileceği en iyi çaba olduğunu biliyorum. Böyle bir konu üzerine düşünce geliştirebilirsek sadece fotoğrafçılık açısından değil, tüm sanat dalları ve yaşamın derin duyarlılıkları konusunda da yeterince dikkatli olunarak insanımsılıktan daha yukarıda bir yerlerin varlığını saptayabiliriz diye düşünüyorum...
sevgi ve saygılarımla...
Merhaba...
M.M.Gökhan Yerlikaya

Tarih: 5 Şubat 2006, 22:02 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Hoş geldiniz aramıza sn.M.M.Gökhan Yerlikaya..
Hatta iyi ki geldiniz..

sevgiler

Tarih: 6 Şubat 2006, 04:18 - İp: 81.***.**6.208
zapcom
zapcom (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

selamlar. güzel bir forum başlığı. forum başlığını fotoğrafıma gelen yorumdan gördüm ayrıca çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. foruma gelirsek görsel algılamadan herkese kendisine bir pay çıkartabilir.kişinin yaşadığı ortam,iç dünyası, dışarıya dönüklüğü,içe kapanık olması *ki bu kötü bir sonuç sergiler* tüm bunların sonucunda bence hayal dünyamızda ürettiğimiz fotoğraflar ortaya çıkar.sadece fotoğraflar mı ? değil elbette. resim,digital art, pop art, foto manipülasyon kategori olarak binlercesi var.bunların içersinden kişi kendine uygun olanını seçmelidir.şahsi düşüncemi belirteyim ; ben genelde fotoğraf çekmekten çok fotoğrafı yaratmayı seviyorum. bu fotoğraf çekemiyorum anlamına gelmesin ki zaten öyle değil. her insanın kendine göre yaşam tarzı veya sıkıntıları vardır bence her insan dışa bir şekilde vurmalıdır.iç dünyamızda yaşadığımız olaylar resimle fotoğrafla yazılı veya sözlü olarak dışa vurmak çok önemli diğer türlü olay ruha bağlanır kişi senin bir psikopat olduğunu sanar ki bu da hiç hoş bir durum değildir.bizzat yaşadığım için belirtiyorum bu durumu umarım güzel yazılar gelir güzel bir forum başlığı...

Tarih: 8 Şubat 2006, 11:49 - İp: 85.***.**7.22
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Değerli dostum zapcom...
Aslında bu konu -Görsel Algılama 1- başlığında gelişmeye devam ediyor. Oraya da ulaşıp yorumlarsanız sevinirim. Konu gereği fotoğrafınızın adresini de örnek olarak kullandım. Eminim katkılarınızla bizlere yeni ufuklar açacaksınız. İnanın bu konuya katılım adedi ile ilgili değilim. Fotoğraflarınızdan olduğu gibi fikirlerinizden de çok şey öğreneceğime, algılarımı daha da açmamı sağlayacağınıza eminim. Benim buna ihtiyacım var. Ve bu ihtiyacım bittiğinde sanırım ölmüş olacağım. Merhaba...

Tarih: 8 Şubat 2006, 20:10 - İp: 85.***.**0.103
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gokhan.. foruma hosgeldin..

Tarih: 8 Şubat 2006, 20:48 - İp: 62.***.**2.10
burkayd
burkayd (üye)
Ankara / Amatör

ben de tesekkur ederim fotografıma yazdığın yorum ıcın...sonucta cogu kisi goremıyor .kı amacta zaten gostermek degildi o fotografta..benım uzun zamandır aklımda olan bırseydı..hayaldi, oyundu, bulutları birşeylere benzetmek gibiydi..ama koydugum diger fotografların bazılarında birebir gösterme de var...ataturklu olan öyle mesela.herşeyin birden çok anlamı var ...bazıları dogası geregi bazılarıysa kasıtlı...gunun modası algı zaten...herkes algımızla oynamaya calısıyor..reklamlar yanılsamalar...belki de care herkesden önce kendimizin bunu oyun hale getirmesidir...tekrar çocuk olup bulutlara bakalım...

Tarih: 8 Şubat 2006, 22:05 - İp: 81.***.**0.190
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Merhaba burkayd

Bir hata sonucu (tecrübesizlik diyelim) siteyi iyi tanımamaktan dolayı yanlış yerde açtığım bu konuyu düzeltmek için Serbest kürsüye taşıdım...

GÖRSEL ALGILAMA-1 adında ve oldukça önemsediğim bir gelişme içinde sürükleniyor. Açıkcası ben inanılmaz keyif alıyor ve faydalanıyorum. Farklı algılamalara sahip herkese ihtiyaç var. Ne olur beni yanlış anlamayın görüşlerinizi bizimle bu dosya üzerinden paylaşın.

Sevgilerimle

Tarih: 9 Şubat 2006, 17:56 - İp: 81.***.**4.228
  • 1