belgeselci
belgeselci (üye)
Eskişehir / Amatör

Fakülte Ve Yüksekokul Aynı Şeymi?

merhabalr...
kafamı kurcalayan bişey bu;fakülte ve 4 yıl eğitim veren yüksekokul denilen eğitim kurumları aynı şeyler mi?
yani ben yüksekokulların araeleman yetiştirdiğini biliodum.fakat ikisininde diplomasının aynı olduğuna dair bir duyum aldım. kafam birazcık karıştı!
acaba bi bilginiz var mı?

Tarih: 31 Ağustos 2007, 17:41 - İp: 85.***.**3.103
belgeselci
belgeselci (üye)
Eskişehir / Amatör

sanırım anladım
sağolun ilginize teşşekürler

Tarih: 31 Ağustos 2007, 18:04 - İp: 85.***.**3.103
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

keremd sınavsız geçişler bizim zamanımızda geldi. Son soınav ile girenler biz olduk. Sınavla hiç olmazsa gelen öğreenciler bir elekten geçiriliyordu.
Ama sınav kalkınca... Zaten hocalar da onlara farklı davranmaya başlamıştı.

Tekirdağ neresinden?

Tarih: 31 Ağustos 2007, 18:07 - İp: 88.***.**4.153
keremd
keremd (üye)
Tekirdağ / Amatör

Ben yüksekokuldan 2000 yılında mezun oldum. Sanırım 2-3 yıl sonra yüksekokullara sınavsız alım başladı.Yüksekokuldan hocalarla konuşuğumda, sizden sonra kalitenin çok düştüğünü, meslek lisesinden farkı kalmadığını söylediler. Dediğiniz gibi size katılıyorum, öss ile yapılan eleme oldukça faydalıydı.Sınıfta ortalarda bir yerdeydim, DGS yi kazandım v.s. Şu anki sistem nasıl bilmiyorum.

Çorlu'dayım ben.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 18:15 - İp: 85.***.**8.4
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sınavsız geçişler 2002-2003 Döeneminden itibaren alınmaya başladı. Ben o zamn ikinci sınıftaydım. Tekirdağ merkezde okudum.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 18:22 - İp: 88.***.**4.153
vncnz
vncnz (üye)
Antalya / Meraklı

bildiğim kadarıyla fakülteler istisnasız 4 yıl eğitim veriyor ancak yüksekokullar GENELDE 2 yıllık eğitim veriyor. ancak 4 yıllık lisans eğitimi verende var. örnek olarak şu aralar çok popüler olan beslenme ve dietetik (dietisyenlik) bölümü sağlık teknolojileri yüksekokulunda eğitim vermektedir. bu yüzdende öss'de sayısal 1 ile öğrenci alıyor.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 18:27 - İp: 85.***.**8.211
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Her ikisinide okudum aynı şey değil. Yüksekokul daha güzeldi

Tarih: 3 Eylül 2007, 09:59 - İp: 88.***.**1.0
burak019
burak019 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

senin yazıldığın bölümü ve okulu tam anlamıyla yazsana bende bu sene böyle bir duyum aldım yök sitesinde açıklamış acaba senin bu işini etkilermi ...
Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri Açma Kararı İle İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu’nun 11 Temmuz 2007 tarihli Genel Kurul Toplantısında;
􀂉 Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Teknik Eğitim Fakültelerinin, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesine dönüştürülmesine,
􀂉 Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri kurulmasına,
􀂉 Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde yer alan Teknik Eğitim Fakültelerinin, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam etmesine ve bu iki üniversitede, Teknik Eğitim Fakültelerinin yanında, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültelerinin kurulmasına
karar verildi.
Böylece, 23 üniversitede, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesinin kurulması ve iki üniversitedeki Teknik Eğitim Fakültesinin işlevini sürdürmesi kararlaştırılmıştır.
􀂉 Hazırlığı 2 yıldan beri devam eden ve gerekçesi, YÖK tarafından Şubat 2007’de yayımlanan “Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda açıklanan çalışma, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğinde 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı vereceği gibi, önlisans düzeyinde eğitim yapan MYO çıkışlılara, dikey geçiş sınavı yoluyla, 2+2 (lisans tamamlama) fırsatı da getirmektedir.
􀂉 Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri, iş dünyasının taleplerine uygun nitelikte, lisans düzeyinde eleman yetiştirmek üzere, uygulama ağırlıklı eğitim yapacaktır.
􀂉 Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültelerinin, öğretmenlik alanlarına uygun programlarını bitiren öğrenciler, öğretmenlik formasyon eğitimi alarak, öğretmen olma haklarından yararlanabileceklerdir.
􀂉 Mevcut Teknik Eğitim Fakültelerinin yeni yapıya dönüştürülmeleri ve bunlara ilave olarak, aynı isimle 6 yeni fakültenin açılması, ilgili kararın yasalaşmasından sonra gerçekleşecektir.
􀂉 Kararın yasalaşması durumunda, Teknik Eğitim Fakültelerinde okuyan öğrenciler eğitimlerini, girdikleri statüde sürdüreceklerdir.
ben bu sene şöyle bir duyum aldım acaba seninki böyle birşeymi yök sayfasında açıklamış ...
Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri Açma Kararı İle İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu’nun 11 Temmuz 2007 tarihli Genel Kurul Toplantısında;
􀂉 Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Teknik Eğitim Fakültelerinin, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesine dönüştürülmesine,
􀂉 Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri kurulmasına,
􀂉 Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde yer alan Teknik Eğitim Fakültelerinin, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam etmesine ve bu iki üniversitede, Teknik Eğitim Fakültelerinin yanında, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültelerinin kurulmasına
karar verildi.
Böylece, 23 üniversitede, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesinin kurulması ve iki üniversitedeki Teknik Eğitim Fakültesinin işlevini sürdürmesi kararlaştırılmıştır.
􀂉 Hazırlığı 2 yıldan beri devam eden ve gerekçesi, YÖK tarafından Şubat 2007’de yayımlanan “Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda açıklanan çalışma, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğinde 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı vereceği gibi, önlisans düzeyinde eğitim yapan MYO çıkışlılara, di

Tarih: 6 Eylül 2007, 19:35 - İp: 88.***.**7.236
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Önemli olan işsiz kalmamak.tercihinizi iyi yapın.
Herkese başarılar dilerim.

Tarih: 7 Eylül 2007, 04:38 - İp: 88.***.**0.165
cigdemakta
cigdemakta (üye)
Adana / Amatör

değişen bişey olmuyor.1.5 yıldır işsizim...takıldığıız konu gereksiz..lisansmı,önlisans mı?insan 4 yıllık mı,2 yıllık mı kazandığını bilmez mi??

Tarih: 23 Eylül 2007, 14:06 - İp: 85.***.**9.183
cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

diger yorumları okumadan konuya sazan gibi dalmak olmasında

efendim
2 yıllık dedigimiz yüksek okullar ön lisanas diploması
4 yıllık fakültekerede lisans diplomsı verirler

eger 2örenegin bir büro yönetimi önlisas diplama sahibi işletme veya iktisat diplmasını 2 yıl daha okuyarak lisan diploması yapabilir

yani yüksek okullar teknisyen
fakülteler mühendis vb.. gibi uzman yetiştirirler

Tarih: 23 Eylül 2007, 14:57 - İp: 88.***.**5.39