siuba
siuba (üye)
İstanbul / Meraklı

Dünyanın Yedi Yeni Harikası

Merkezi İsviçre'de bulunan "Dünya Yeni Yedi Harika Vakfı" adlı bir vakıf, dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek üzere, sonuçları Ocak 2007 tarihinde belli olacak bir yarışma düzenlemiştir. Bu yarışmada - dünyanın neresinde olursa olsun insan elinden çıkmış kültür varlığı statüsündeki yirmi bir eseri tespit edilmiş olup, internet üzerinden kullanılacak oylarla dünyanın yedi harikası belirlenecektir.
Aralarında Ayasofya Müzesinin de bulunduğu 21 eser arasından yedi tanesi dünyanın yeni harikaları seçilecek. İnternetteki oylamalara Netfotograf ailesi olarak lütfen katılın ve Ayasofya müzesi gibi iki semavi dine mabetlik yapmış bu şahesere oylarınızı verin.
Medeniyetlerin Beşiği Anadolu'dan sadece Ayasofya'nın bu listede olması da tabi üzücü bir durum.
Aday eserler:
KYOMİZU TAPINAĞI, KYOTO – JAPONYA
NEUSCWANSTEİN KALESİ FUSSEN-ALMANYA
COLOSEUM, ROMA – İTALYA
PASKALYA ADASI HEYKELLERİ, ŞİLİ
AKROPOLİS, ATİNA – YUNANİSTAN
AYASOFYA, İSTANBUL – TÜRKİYE
TİMBUKTU, MALİ
ÇİÇEN İTZA, YUKATAN-MEKSİKA
MAÇU PİÇU, PERU
EYFEL KULESİ
STONEHENGE, AMESBURY-İNGİLTERE
HAZRETİ İSA HEYKELİ, RİO DE JANEİRO-BREZİLYA
ANGKOR, KAMBOÇYA
ELHAMRA SARAYI, GIRANADA – İSPANYA
PETRA, ÜRDÜN
KREMLİN SARAYI, MOSKOVA
TAC MAHAL, AGRA – HİNDİSTAN
ÇİN SEDDİ
ÖZGÜRLÜK ANITI, NEW YORK
GİZA PİRAMİTLERİ
SYDNEY OPERA BİNASI, AVUSTRALYA

www.new7wonders.com

#cemilozcel' tarafından 30.01.2006 07:26:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ocak 2006, 05:05 - İp: yok
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

çok güzel bir çalışma gerçekten.. lakin oy verme işlemini telefon aracılığı ile yapmanız gerekiyor sanırım.. bu da kimsenin yanaşmak istemeyeceği bir durum bence..

herşeyden önce ingilizce bilmeleri gerekiyor arayacak kişilerin..

ama yine de bize bu güzellikleri gösterdiğiniz için teşekkür ederim..

sağlıcakla..

Tarih: 30 Ocak 2006, 13:41 - İp: 81.***.**5.14
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ne kadar sacma is degil mi orhan? telefonla aramaktan ziyade, kisa mesaj falan yoluna da gidebilirlerdi.. kim, simdi avrupayi arayacak da, iste sudur diyecek.. komik gercekten de..

Tarih: 30 Ocak 2006, 17:55 - İp: 62.***.**2.10
siuba
siuba (üye)
İstanbul / Meraklı

sağol applemac dediğin doğru, ama bu siteden kaç oy giderse o faydadır diye yazdım. Umrım oy verilebilecek bir link koyarlar,
dadanagast'a da katılıyorum, Umarım Arayabilecek birileri olur.
Saygılar selamlar herkese

Tarih: 30 Ocak 2006, 18:26 - İp: 81.***.**3.46
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

saçma ama adamlar oyları manipüle etmesinler diye yapmışlar.. yani aslında mantıklı ama oy verecekler için zor tabiki..

herkes için bir mantık var işte

Tarih: 1 Şubat 2006, 14:15 - İp: 81.***.**5.14
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin tabii.. sonucta gercekten inanan kisiler arayacak.. ama iste bizler icin de zor isin gercegi..

Tarih: 1 Şubat 2006, 19:30 - İp: 62.***.**2.10
siuba
siuba (üye)
İstanbul / Meraklı

telefonla yapılan seçimlerde şu anda AYASOFYA dördüncü sırada, birinci TAC MAHAL, ikinci ÇİN SEDDİ, üçüncü PİRAMİTLER. umarım katılımlar iyi olur. 800 bin katılım olmuş türkiyeden ama 400 bini ayasofyaya oy kullanmış bu da işin enteresan kısmı..

Tarih: 2 Şubat 2006, 04:33 - İp: 81.***.**7.18
siuba
siuba (üye)
İstanbul / Meraklı

Hatta enteresan bişi daha var, TAC MAHAL 450 bin oyla falan birinci, Türkiye'den giden oyların tümü Ayasofya'ya gitmiş olsaydı eğer açık ara farkla birinci sıradaydı.
Cok acaip bi milletiz yaa

Tarih: 2 Şubat 2006, 04:49 - İp: 81.***.**7.18
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili cemilozcel,

evet gönül Ayasofya'nın birinci olmasını istiyor tabiki.. ama Türkiye'den gönderilen oyların yarısının başka güzel eserlere gitmiş olması bence çok abes değil.. çünkü aynı zamanda objektif olmak da gerekiyor.. oradaki 21 yapıtın hepsi birbirinden güzel ve içlerinde Ayasofya en güzeli değil.

bir insanın fikri, milleti, dini, kültürü ne olursa olsun güzel insan olması için öncelikle objektif olması gerekir. Tabi ki bizim ülkemizden bir harikanın olmasını can-ı gönülden isteriz.. ama diğer adayların da bir çoğu bunu fazlasıyla hak ediyor. değil mi?

sağlıcakla..

Tarih: 2 Şubat 2006, 13:35 - İp: 85.***.**8.62
siuba
siuba (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili Applemac

Kesinlikle sana katılıyorum. Aslına bakarsan benimde hoşuma gitti oyların diğer eserlere gitmesine.. Tabiki hakeden başka eserler de var. Beni huzursuz eden aslında Türkiye/den sadece bir eserin girebilmesi ve haketmeyen eserlerinde bulunması. İnan ki olaya yanlı ve Milliyetçi bir tavırla yaklaşmıyorum, New yorktaki Özgürlük anıtı ve Paristeki Eyfel kulesi'nin Mimari bir yanı veya sanatsal hiç bir değeri yokken Anadoludan İshakpaşa sarayının da yer almaması, Çifte minarenin v.b eserlerin yeralmaması tabiki can sıkıcı. Tamamiyle matematiksel hesaplarla yapılan demir yığını eyfel kulesi giriyor, Dünyanın 'İLK' bir sürü şeyini içinde barındıran ishakpaşa sarayı giremiyor. Anadoludaki Hakeden eserler saymakla bitmez zaten. objektiflik zaten seçimin özünde yok ki Olaya bide şöyle bak, Timbuktunun nüfusu 9 milyon ve teknolojinin hertürlü imkanından uzak Fakir bir ülke, Peru yine öyle. Amerikanın Nüfusu 250 milyon, Fransa 80 milyon ve milli gelir süper. Hangi ülkenin vatandaşı arayabilecek? değilmi Neyse umarım hakeden Girer (Bu liste içinde),

Aslına bakarsan ben arasam EL-HAmra Saraı.Piramitler,Tacmahal,Ayasofya ve Çin seddi için oy kullanırdım.
Umarım Türkiyeden kullanılan diğer 400 bin oy hakedenlere gitmiştir.

Görüşmek üzere

Tarih: 3 Şubat 2006, 09:17 - İp: 85.***.**2.67
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

aslına bakarsanız milliyetçi bir tavırla bakmasanız da onlar bu işe milliyetçi bir tavırla bakıyor olabilirler.. hatta bakıyor olmaları ihtimali oldukça güçlü..

benim şahsi düşüncemi sorarsan Türkiye de gösterilebilecek nice doğal güzellikler veya mimari yapılar var.. ama özellikle Ayasofya'nın seçiliyor olması zamanında hristiyan alemi tarafından yaptırılmış olması ve onlar için çok büyük önem arz etmesi (bildiğim kadarı ile hacı olmuş kabul ediyorlar kendilerini)olamaz mı?

ama bu bizim için hiç de önemli değil.. önemli olan hakedenin kazanmış olması. sonuçta Ayasofya'da bizim servetlerimiz arasında

sağlıcakla..

Tarih: 3 Şubat 2006, 11:17 - İp: 85.***.**8.62