merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Dil Bayramınız Kutlu Olsun

Bu gün Dil Bayramı. Sitede gördüğüm "yok yaw, way be, walla" gibi Türkçe sözcüklerin içinde "v" yerine konan "w" dilimize zarar veriyor. Hoşluk, şirinlik için özentiyle yapılan bu tür yazıların olmaması dileğiyle. Dilimize özen göstermek kendimize saygıdır.

Tarih: 26 Eylül 2006, 09:24 - İp: 85.***.**8.194
-hilal-
-hilal- (üye)
Sivas / Amatör

evet bencede çok iyi bi konuya değinmişiniz teşekkürler

Tarih: 26 Eylül 2006, 13:37 - İp: 85.***.**4.29
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

- -
Çok haklısınız.
Dahası var, sevgili merson.

Bu "W" harfinin Türkçe'de olmamasına karşın ısrarla kullanılması, PKK sempanizanlarının kasıtlı yürüttüğü bir kampanya iken, arkadaşlarımızın bilmeden, sırf değişiklik olsun diye, bu kampanyaya alet olduklarını eklemek istiyorum.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:36 - İp: 85.***.**5.20
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Çok haklısın merson

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:51 - İp: 213.***.**1.5
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Rastladığınız yerde asıl konu yanında bu eleştiriyi (yanlış yazı yazana) yaparsanız daha yararlı olur. Hepinize teşekkür ediyorum. Türkçemizi acemi ellerde bırakmayalım; uyaralım kalp kırmadan.

Tarih: 26 Eylül 2006, 20:40 - İp: 85.***.**6.105
callac
callac (üye)
Yurtdışı / Amatör

siz ne saçmalıyorsunuz ya. millet aya gidiyor siz halen v niye w diye yazılıyor diyorsunuz. ve bununla kendi paranoyaklığınızı açıkça belli ediyorsunuz.
dilinizdeki tek yabancı kelime 'w'mu.

burası bir internet sitesi ve bu siteye sadece türkler bağlanmıyor. her ırktan insanlar üye olup bağlanabilir. ve isteyen istediği kelimeleri kullanabilir.

ben yurt dışında yaşayan bir kürdüm ve benim ana dilimde 'w' diye bir kelime var ve ben onu istediğim gibi kullanma hakkına sahibim.

siz 'w' ya takacağınıza bir bakın bakayım dilinizin hangi kelimesi türkçedir. sizin şuan kullandığınız kelimeler dahil.

ben türkçede merson,hilal, lacimert, tatarbey, foks diye anlamsız kelimelerin olduğunu bilmiyordum. öyle diyeceğinize önce bir bakın bakayım kendinize.
bu bir çelişki değilmi. bari bunu yapmayın.

şimdi size desemki bana orjinal türkçe on kelime söyleyin, hepiniz yarım saat düşünürsünüz.

ben bir kürt olarak dilimin bir parçası olan bir kelimeyi kullanmak kadar doğal birşey olamaz. tabi bu her ırktan insan için geçerli.

eğer söylediklerim yanlışsa, o zaman site yünetimi sitenin hemen başına 'bu siteye sadece türkler bağlanabilir' diye not düşsünler. nede olsa en iyi türkçeyi onlar konuşuyorlar.

Tarih: 27 Eylül 2006, 01:34 - İp: 88.***.**1.14
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Türkçede Tatar yokmu?

yada Bey yokmu?

Değişik bir fikir gibi geldi bana.

Hele hilal yok demen çok çok garip geldi.

Olmadığını ileri sürüyorsan yanılıyorsun.

Bunlara anlamsız demeni ise çözemedim yani anlamsız derkenki maksadını çözemedim.

Senin hassasiyetini anlayabiliyorum kürtçede "w" var diyorsun kullan o zaman.

Ama arkadaş Türkçemize zarar veriyor demiş.

Türk alfabesinde "W" yok ve söylediğinde bir yanlışlıkta yok.

Tarih: 27 Eylül 2006, 01:56 - İp: 85.***.**4.198
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

İşte söylenenlerin kanıtı!

Tam zamanında yetiştin CALLAC! Sen gelmeseydin, düşüncelerimizin gerçekten de yersiz bir paranoya olduğu sanılabilirdi. Teşekkürler.

Buraya İngiliz de, Fransız da, Kürt de yazı yazabilir tabii.
Ama Türkçe yazıyorsa, Türkçe'de olmayan harfler kullanması ÖNCE saçma oluyor. Daha sonra, sadece saçmalık değil, kasıtlı bir SABOTAJ olduğu BÖYLE görülüyor.

#lacimert' tarafyndan 27.09.2006 14:10:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Eylül 2006, 05:49 - İp: 85.***.**5.20
-hilal-
-hilal- (üye)
Sivas / Amatör

ne yani hilal türkçe değilmi sizinki neden callac o zaman kusura bakmayın ben tartışma ortamı yaratmak istemiyorum ama hilal i bir araştırın isterseniz tatarbey e katılıyorum burda kürt türk ayrımı yok zaten eğer kürtçe de böyle bişey varsa öyle yazın siz

biz TÜRKÇE den bahsediyoruz paranoyaklıklada bi alakası yok

Tarih: 27 Eylül 2006, 10:12 - İp: 88.***.**4.13
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sayın callac:
"merson" sitede kullandığım takma adım; adımın soyadımın ilk hecelerinden oluşuyor. Yazıyı acele ile okuduğunuz ve aynı acelecilikle cevap yazdığınız belli. Lütfen tekrar okuyup ayrıntıdaki incelikleri görünüz. Saygısızca yazmanıza gerek olmadığını göreceksiniz.

Tarih: 27 Eylül 2006, 10:23 - İp: 85.***.**7.171
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Sayın callac'ın ırkçılık ve ayrımcı bir kışkırtma kokan cümlelerini protesto ediyorum. Yazıldığı tahrikkar ruh halinini ötesinde gramer ve fonetik yoksulu.Bir dile herhangi bir harfin alınıp alınmaması bir tercih sorunudur. Önemli olan o dildeki seslerdir. Bu sesleri o dilin yapısına en uygun olarak hangi harf-harfler yansıtacaksa o harfler o dile adapte edilebilir. Kürtçe'de var olduğu söylenen Q,X ve W gibi harfler yine Latin kökenlidir ve Kürtçede kullanılması bu harflerin her dilde kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Demek ki Kürtçedeki bazı sesleri geleneksel alfabe ile dile getiremeyenler bu harflere ihtiyaç duymuşlardır.

Tarih: 27 Eylül 2006, 10:53 - İp: 88.***.**4.51