fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Demirel ' İn En Büyük Kazığı..

Sovyetler Birliği dağıldığında kardeş Türki Cumhuriyetler, Türkiye'ye, sizin etrafınızda bir Bağımsız Devletler Topluluğu kuralım diye teklifte bulundular ama Türkiye o zaman buna karşı çıktı.

Bu iddia Türkiye Sovyetler Birliğini'nin dağılmasına hazırlıksız yakalandı diyen eski diplomat ve bakan Kamran İnan'a ait.

Türkiye'nin o dönemde Orta Asya'daki kardeş devletlere yeteri kadar ilgi göstermediğini söylen Kamran İnan, "O kardeş cumhuriyetlerin tarih boyunca bize karşı besledikleri büyük dev Türkiye, kardeş Türkiye imajı kayboldu. Onlar da gittiler, Moskova’nın etrafında toplandılar." dedi

Geçtiğimiz hafta Stratejikboyut, eski bakanlardan Kamran İnan'la Türk dış politikası üzerine bir röportaj yaptı. Çok çarpıcı açıklamalarda bulunan İnan'ın bir iddiası çok dikkat çekici ve bir o kadar da acı vericiydi.

Kamran İnan, Soyvetler dağıldıktan sonra Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'nin Türkiye önderliğinde bir Bağımsız Devletler Topluluğu kurmak için Türkiye'nin kapısını çaldıklarını ama bunun Türkiye tarafından reddedildiğini açıkladı. Teklifin sahibi Kazakistan Devlet Başkanı Nur Sultan Nazarbayev.

O dönemde böyle bir teklifle gelen Nazarbayev'e Türkiye'deki yetkili zat'ın cevabı, "Bunu bir daha duymayayım" şeklinde oluyor.

İddianın sahibi Kamran İnan'a Türkiye'deki bu yetkili zat'ın Demirel mi olduğunu soruyoruz. İnan, sorumuza gülerek "Ben söylemem, isim vermem" diyor ama yalanlamıyor da...

Bunu bizzat Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'den duyan Kamran İnan, Nazarbayev'in konuya ilişkin sözlerini şöyle aktarıyor: “Biz istedik, siz istemediniz, siz kaçtınız”

İşte röportajdaki o bölüm;

Stratejikboyut: Sovyetler dağıldıktan sonra Türki Cumhuriyetler Türkiye’ye, Türkiye etrafında bir bağımsız devletler topluluğu kuralım diye teklifte bulundular ama Türkiye bunu kabul etmedi öyle mi?

Türkiye’deki yetkili zatın Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’e cevabı: Bunu bir daha duymayayım.

Stratejikboyut: Bu kişi Demirel mi?

Ben söylemem, isim vermem (gülüyor). Ben Nazarbayev’in Meclis’te 20 milletvekili ile konuşmasında bulundum. “Biz istedik, siz istemediniz, siz kaçtınız” dedi.

Evet Türkiye böylece Orta Asya'da tarihi bir fırsatı kaçırmış oluyor. Türkiye'nin Türki Cumhuriyetleri ile beraber Bağımsız Devletler Topluluğu teklifine soğuk bakması sonrası Türki Cumhuriyetler daha sonra Rusya etrafında Bağımsız Devletler Topluluğu kurdu. Türkiye'de böylece ayağına gelen fırsatı kaçırmış oldu

Kaynak: Stratejikboyut.com

Tarih: 2 Aralık 2008, 13:42 - İp: 78.***.**5.119
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Hatay ın anavatana katılışını, İskenderun halkının, İskenderun da yaşayan Arapların, ama kendini her zaman Türkiyenin Arap ı olarak tanımlayan o vatanperver insanların, Fransızlardan kurtuluşunu, Atatürkün askerlerinin şehre girişini ağlayarak izleyişlerini, hikayelerini iyi değerlendirmek gerekir... o zaman orta asyada Rus koministlerin kucağına bıraktığımız Türk kardaşlarımızın neler çektiğini anlayabiliriz..

yakında İskenderun un bağımsızlığının, Atatürk ün bu konuda canını neden ortaya koyduğunun belgelerini sunarım, araştırayım iyice, kaba taslak olmasın.. Bop diyeyim, gerisini siz anlayın....

şuan Kıbrıs da aynı konumdadır, ama uğruna canını koyacak delikanlılar, Art lerde batmamak için parasızlıktan , kıt kanaat geçinen kanallar da halkı aydınlatıyorlar... Bandırma Vapuru misali....

iyi geceler..

Tarih: 2 Aralık 2008, 23:18 - İp: 78.***.**1.78
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

o zaman demirel muhterem bir insandır.

Tarih: 2 Aralık 2008, 23:32 - İp: 85.***.**7.128
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o zaman orta asyada Rus koministlerin kucağına bıraktığımız Türk kardaşlarımızın neler çektiğini anlayabiliriz..

Anlayabilmek ? Çok zor... (Erkekleri kastederek) "İki tane mavi gömleğimiz vardı." derdi Rahmetli Osman abi. "Biri kirlenince diğerini giyerdik, başkası bize yasaktı." "Pasaportlarımız da farklıydı (nüfus kağıdından bahsediyordu.) Ona göre muamele görürdük....

Yok daha anlatmayacağım... İyi geceler fujisever...

Tarih: 2 Aralık 2008, 23:39 - İp: 88.***.**9.46
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ben anlayamayanlar için yazmıştım cinas abla, sözüm meclisten bir hayli içeri..

iyi geceler, paylaşımın için teşekkür ederim, bu öyküler, bir gün öğretmenliğe başladığımda da işime yarayacak, aslında üzerine kitap yazılacak bir konu, senin bahsettiklerin...

Tarih: 2 Aralık 2008, 23:44 - İp: 78.***.**1.78