wandering312
wandering312 (üye)
İstanbul / Meraklı

Çocuklarınızın Başarısı İçin Neler Yapabilirsiniz

Anne ve babalar çocuklarının ilk öğretmenleridir. Çocuklar sizin eserinizdir ve dünyaya nasıl bir eser bırakacağınız biraz da size bağlıdır.
Çocuklarla ilgilenmek başarıyı artırır.
Çocukla ilgilenmek kavramı doğru anlaşılması gereken bir kavramdır. Maslow' un ihtiyaç piramidinde en alt düzeyde yer alan fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması ne yazık ki çocuğunuzla ilgilenmek anlamına gelmemektedir. Çocukla ilgilenmek için onun tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Sevgi, ait olma ve kendini gerçekleştirme gibi ihtiyaçlar çocuklar için de geçerlidir. Bu nedenle, bir aile çocuğa kendini değerli hissettirmeyi başarabilmelidir. Çocuğunuzu dinleyin. Sorularına ciddiyetle cevap verin. İsteklerini göz ardı etmeyin. Sizden bir şeyler talep ettiğinde, "hayır" diyerek kestirip atmak yerine, "hayır" cevabının gerekçesini açıklayın.
Çocuklarınıza güvenin
Çocuklar gün içinde çok sayıda denemeler yapar. Hayatı kendi imkanları ile tecrübe etmeye çalışır. Çocuklar gerçekleştirdikleri çabalar için sizden onay almak ister. Örneğin resim yapan bir çocuk bunu ailesine göstermek için can atar. Çoğu çocuk, yaptıkları resimleri görülebilecek yerlere asar. Çocuklarınızın çeşitli ürünler ortaya koymasını destekleyin. Fikirlerine saygı duyun. Onların gösterdikleri çabaları takdir ettiğinizi belli edin. Böylece onu daha iyisini yapması konusunda teşvik etmiş olursunuz.
Çocuğunuza saygı duyun
Çocuğunuz konuşurken sözünü kesmemeye özen gösterin. Onu tam olarak anlamaya çalışın. Sözü sürekli ağzından alıp ona nutuk çekmeye kalkmayın. Yaşayan her canlı saygı görmeyi hak eder. Çocuğunuzun kişiliğine saygı duyun. Onun kişiliğini hedef almaktan kaçının. "Sen işe yaramazsın", "senden adam olmaz", "aynı dayın gibisin, burnunun dikine gidiyorsun" gibi incitici ve yaralayıcı sözlerden kaçının. Onun için bu tür cümleler kurmanız onun kişiliğinde yaralar açacaktır. Bilirsiniz ki yaralar vücudu enfeksiyonlara açık hale getirir ve her zaman izini belli eder.

Çocuklarınıza makine gibi davranmayın
Çocuklar tüm çabalarınıza rağmen sizin istediğiniz gibi olmayabilirler. Bu sonuçta doğal bir durumdur. Ancak her çocuk anne ve babasının olumlu desteği ile daha iyi hale gelecektir.Özellikle çocuk ve ebeveyn arasındaki sorun çocuğun okul ve derslerine olan isteksizlikleri konusunda oluyor.Bunu aşacak olan sizlersiniz.Olumsuz cümlelerle onları terbiye etmeye çalışmak yerine onlara okulu sevdirin.Bunu yapacak olan sizlersiniz.kalemlik gibi. Ama asla ve asla onu kıyaslayarak küçük düşürmeyin.
Çocuklarınızı korku ile terbiye etmeyin
Korkutulan çocuk strese girer. Stres başarısızlık demektir. Stres altında ilkel beyin devreye girer ve bizi gerçek insan yapan beyin bölgeleri devre dışına çıkar. Stres altında öğrenmek mümkün değildir. Çocuğu korkutarak eğitmeye çalışmak onu pısırık biri yapar. Korkan çocuğun kendisine güveni azalır. Korku çocuklarda çeşitli fobiler oluşmasına neden olabilir. Çocuğunuzu korkutarak değil ikna ederek yönlendirin.
Mutlu bir aile dileklerimle...

Tarih: 30 Haziran 2017, 14:29 - İp: 188.***.**9.7