makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Bürokratik Bir Konu Hakkında Yardım

başıma gelen olayı kısaca anlatayım sizde fikirlerinizi yazın ha? olurmu ?

internet üzerinden bir çok kez alım ve satım yaptığım site üzerinden son yaptığım alım işinde faka bastım
adamın hesabına parayı yatırdım ama almak istediğim eşyayı bana yollamadı. telefonunuda kapattı üyeliğinide sildi.
bankada çalışan arkadaşımdan adamın kişisel bilgilerini aldım
acaba mahkemeye başvursam paramı geri alabilirmiyim ?
daha önce buna benzer bişey yaşayanınız varmı ?

Tarih: 4 Aralık 2007, 11:48 - İp: 62.***.**4.162
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

rakam nedir tam bilinse belki daha iyi öneri olabilir.. okyanus ve pazarbey avukat üyelerimiz.. onların ifadesi daha geçerli tabi.. bence, peşini bırakmayın.. hak verilmez alınır.. kim olduğu, (eğer hukuka uyarsa) bence ifşa edilmeli..

Tarih: 4 Aralık 2007, 12:01 - İp: 85.***.**1.125
makara
makara (üye)

8yüz ytl cik
sahibinden.com sitesinede mail attım o kişinin ip numarası veya varsa başka bilgileri için
ama bana yanıt bile vermediler.

Tarih: 4 Aralık 2007, 12:09 - İp: 62.***.**4.162
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sahibinden.com'un nasıl çalıştığını bilmiyorum ama gittigidiyor.com'da siz parayı yatırıyorsunuz ve ürün elinize geçinceye kadar paranız orada blokeli olarak kalıyor ürün elinize geçtikten sonra onay veriyorsunuz ve para satıcıya aktarılıyor aksi halde paranız iade ediliyor. Bahsettiğiniz sitede de benzer bir uygulama olmalı diye düşünüyorum. Bu işleyişte bir bozukluk varsa adı geçen sitede sorumlu olur. Farklı bir işleyiş varsa bilişim şuçları kapsamında dolandırıcılık olara nitelendirip savcılığa suç duyurusunda bulunabilrsiniz ayrıca ayrıca sitenin işleyişine göre bulunduğunuz yerin tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesine başvurabileceğiniz gibi genel mahkemelerde ödediğiniz bedelin iadesini de talep edebilirsiniz.

Tarih: 4 Aralık 2007, 12:19 - İp: 85.***.**0.219
makara
makara (üye)

sahibinden.com demekki aynı şekilde çalışmıyor.
fikirleriniz için teşekkür ederim

Tarih: 4 Aralık 2007, 12:51 - İp: 62.***.**4.162
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Zor.Geçmiş olsun.Bir daha benim gibi güveniler insanlardan mal al.

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:01 - İp: 88.***.**8.79
makara
makara (üye)

okeydir
ama bilgisayarı gold pc den aldım bile

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:04 - İp: 62.***.**4.162
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

aynı şey bacanağımın başına geldi başka bir internet sitesinde.. bizim örnekteki hırsız sanırım ya acemiydi yada aşırı ustaydı. zira tanıdık bir avukatın marifetiyle öğrendiğimiz kişisel bilgilerindeki adresine gönderilen noter tasdikli ihbarname sonucunda 3 gün içinde 2400 ytl yi hesaba aynen geri iade etti. biraz araştırınca bunu birkaçkere yaptığı yada yapmaya çalıştığını öğrendik.. Ya adı adli bir olaya karışmasın diye herhangi bir tepkide aynen tazmin ediyor yada acemilikten korkup tazmin ediyor.. küçük rakamlarda herkes aynı şekilde noterle ihbarnameyle uğraşırmı merak ediyorum doğrusu
aynı yöntemi tavsiye ederim.

Tarih: 4 Aralık 2007, 20:43 - İp: 88.***.**3.70
makara
makara (üye)

teşekkür ettim Rokomet
aklıma yattı bu iş
bürokrsiyle uğraşırsam belki yıllar sürer.
bende gayri resmi yollardan kişisel bilgilerine ulaşmaya çalışıyorum
ulaşabilirsem hiç uğraşmadan bu şekilde alabileceğime inanıyorum
ama sizinki gibi tanıdığım marifetli bir avukat yok.

Tarih: 5 Aralık 2007, 11:01 - İp: 62.***.**4.162
  • 1