eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Bu Unutulur Mu Ama Malesef Unuttuk

Bana gelen bir mail sizlerle paylasmak istedim

Birinci Dünya Savaşı'nda Ingilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kismi da Mısır'ın Iskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na hapsedildi.

Kampın tam adı, 'Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampı' idi. Bu kampta, 1918'de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tumen'in 48. Alayı'na baglı Osmanlı askerleri tutuluyordu.

12Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, agır hakaret ve aşagılamaya maruz kaldılar.

Bu insanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi...

Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların yalan, yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kamplarin Ingiliz komutanları, azılı Türk düşmanı kesilmişlerdi. Savas bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, Ingilizler'in işine gelmiyordu. Cünkü, olasi yeni bir savasta, bu askerlerin yeniden karşılarına cıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, Ingilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm toplu katliamdı... Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin cok uzerinde krizol maddesi katılmıştı. Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak Ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarina izin vermiyorlardi. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez Ingilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Cünkü gözler yanmıştı...

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu. Bu vahset, 25 Mayis 1921 tarihinde TBMM'de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref beyler bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan Ingiliz tabip, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılması icin TBMM'nin teşebbüse geçmesini istediler.

Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardı. Bu hesap sorma işide unutuldu gitti.

Ama onlar unutmuyorlar...

Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar. En uzucu olanı da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarına çanak tutması...

ŞEHİTLERİMİZE SAYGINIZ VARSA 3 dakikanızı almaz bu emaili arkadaşlarınıza göndermek.

ERMENİLER SOYKIRIM YAPILDI DIYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 01:50 - İp: 85.***.**9.35
kasiff
kasiff (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Paylasim icin tesekkürler,
acikcasi ben ilk kez okudum bu yazilanlari ve herkesin mutlaka okumasi gerektigini düsünüyorum.
Allah bu serefsizlerin belalarini versin,aslinda o soykirimi yapmak lazimmis ki dünya bu türlü pisliklerden temizlensin

Tarih: 12 Mayıs 2007, 02:02 - İp: 172.***.**1.232
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

teşekkürler..
hatırlattığınız için..
ben daha öncede okumuştum..şimdi yine okudum...
ve yapılanları hatırladım...Fakat buda unutulacak..

Unutulmamak üzere...bunu herkesin okuması dileğiyle...

saygılar..

Tarih: 12 Mayıs 2007, 02:46 - İp: 88.***.**3.0
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

ben bazen hitleri hak veriorum.niye derseniz insanlık tarihi boyunca bütün kötülükler savaşlar hır gurler hep bu iki toplum yani yahudiler ve ermeniler tarafından çıkarılmıştır.o yüzden bazılarını yataklarında şerefle ve onurla yatmaları için bi kaç kişinin ölmesi gerekirdi ve nazi de bunları yaptı.keşke gerçekten bizde yapmış olsaydık.

paylaşım için çok saol bunu bilmiodum.içler acıtası bi olay.

çok saol.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 09:41 - İp: 88.***.**2.84
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

evet maalefer..hatırlatma için teşekkürler Emin başka bir şey diyemeyeceğim

Tarih: 12 Mayıs 2007, 12:10 - İp: 88.***.**8.103
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

hepimiz ermeniyiz diye bagıranlara okutmak lazım bu yazıyı aslında ben onları bülent ersoy ölünce düşünemiyorum sokaklarda...YAZIKKK

Tarih: 12 Mayıs 2007, 13:42 - İp: 83.***.**4.3
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Tarih: 12 Mayıs 2007, 15:43 - İp: 88.***.**6.114
eminakca
eminakca (üye)

eurovision icin almanyadan 12 puan gurbetcilerden gelirken almanyaya belki bir jest yapilabilirdi ama ermenistana 12 puan icin tesekkürler türkiye hepimiz ermeniyiz [>:D

Tarih: 14 Mayıs 2007, 03:11 - İp: 212.***.**6.8
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili eminakça,
Bu hüzün verici yazıyı yazman sonundaki bir tespitin çok hoşuma gitti...evet tarihimizden haberimiz olmadığı çok doğru..yakın tarihimizin iki çeşidi var biri Ahmet Mumcu hocanın resmi tarihi (ki orada vahdettin vatan hainidir) öteki ise gerçek tarihimizdir Bu konuya fazla girmeden 90 bin erimizi dondurak öldüren enver paşayı da selamlamadan edemeyeceğim...
Şimdi gelelim yukarıdaki yazıya: kanı kanla yıkamazlar ermenilerin tarihimizde yaptıkları mezalim ortada ama inanın bu hiç bir zaman tek taraflı olmamış ben bir çok yaşlıdan türklerinde ermenileri asıp kestiği bilgilerini dinledim bu iç savaşı önce kimin başlattığı hiç önemli değil çünkü daha dün de bu ülkede ermeni türk değil ama alevi-sünni çatışmaları yaşandı ve yüzlerce insan öldürüldü şimdi biri çıksa da " ama ilk önce aleviler bizim tavuğumuza kışşt dediler " dese bu neyi değiştirir??? 30 bin vatan evladını güneydoğuda kürt -türk savaşına şehit verdik Güneydoğudaki savaşın adı türk-kürt savaşıdır.
Şimdi ise türkiyenin dört bir tarafında bir laikliktir esip duruyor...Oysa türkiye kurulduğundan beri laik ve demokratik bir cumhuriyrtti.Yükselen trend ve tehlike biz ve onlar (laikler -cumhuriyetçiler ve dinciler)
Din devlet işlerine karışması şöyle dursun devlet dinin işine karışıyordu..Almanyada devlet kilisenin neresinde yer alır?? Kilise görevlilerinin maaşlarını devlet mi veriri yoksa o kilisenin cemaatinin topladığı paralarla mı karşılanır? (kirchengemeinde)..

Ben özetle bu tür toplumda ayrışmalara neden olacak yazılardan hoşlanmıyorum...
Belki acemkızı bu sefer doğru anlar:: ortada ezilen ve mağdur olan biri varsa onun haklarını savunmak adına hepimiz "o " kişiyiz..
Başörtüsünden dolayı okuluna gidemeyen biri varsa "hepimiz başörtülüyüz.
Alevi olduğu için birisi zulüm görüyorsa hepimiz aleviyiz
Kürt olduğu için biri mağdur oluyorsa ben de onunla beraber kürtüm
birisi ermeni olduğu için yaşamı tehlikedeyse ben de onunla beraber ermeniyim..
Bu ülkenin yasaları bellidir kimse o yasalara karşı duramaz
Bu ülkenin birliğinden ve dirliğinden yana olan herkesle omuz omuza beraberim..

Tarih: 14 Mayıs 2007, 03:37 - İp: 88.***.**2.232
eminakca
eminakca (üye)

sayin burkay bey konunuzda sizde haklisiniz türk insani duygusaldir ve mazlumun yaninda hep yer almistir bir savas verilmistir her iki taraftanda kayip verilmistir yarin bütün devletler kabul edip gözümüzün icine soktuklarinda o zaman bir yerlerimiz tutusacak pkk asalanin devamidir asalayi kim kurdu ve destekledi onlar cok mu masumlar

Tarih: 14 Mayıs 2007, 04:08 - İp: 212.***.**6.12
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili emin akça,
sorun asalayı kimin kurduğu yada pkk neyin devamı değil sorun alevi sünni çatışmalarını da kimin çıkardığı değil aslında...

Tarih: 14 Mayıs 2007, 05:00 - İp: 88.***.**2.232