lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Beyazımı Kaybettim

Aşağıdaki footğrafa bakar mısnız? Beyaz oplması gereken yerleri ben kırmızımsı görüyorum..HAtta fotoğrafta bazı bölgeler yeil tonlu..Sorun ne anlayamadım?

Sizler ne görüyorsunuz?

#lazut' tarafından 11.01.2009 16:45:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2009, 16:44 - İp: 88.***.**9.134
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

beyazımı kaybettiiiimmm..
gerçek rengi bulmam gereeeeekkk..
fotoğraaaf çekmem içiiiinnn..
bu Mintax'ı satmam gereeeekk..

hocam beyaz hala "beyaz" değil
senin beyaz gitti gelmez geri

bi kaç gün içinde bi telefon gelir sana.. "nalooo.. beyazın elimizde.. eğer onu geri istiyosan, sinop merkez camii bahçesine elinde 10.000 usd ile gel. sakın polise haber verme, beyazını hiç göremezsin bi daa.."

Tarih: 12 Ocak 2009, 20:56 - İp: 88.***.**5.161
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

insan suratını sarı yeşil çıkartanda bu mintaks değilmiydi ?

Tarih: 12 Ocak 2009, 21:03 - İp: 85.***.**0.213
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Mustafa hocam

eminim ki güzel şarkıdır..

emme ben ne yapacam bundan sonra..

Ya 10 bin dolar da çok be..Ne yapsak ki..Ben de şu Adnan abiyi yi kaçırsam yoksa

Okyanus abi diğer majişneler böyle çekmiyor mu yani..

Yokmu iline kar yağan mintaksı olmayan başka arkadaş..

Tarih: 12 Ocak 2009, 21:14 - İp: 88.***.**7.167
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

işte karşınızda lazut hocamın hazin hikayesinin şarkısı..

işte "BEYAZIMI KAYBETTİM"..

BURAYA TIKLA, DİNLE

Tarih: 12 Ocak 2009, 21:43 - İp: 88.***.**5.161
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abi akşam akşma oldu mu şimdi?

Tarih: 12 Ocak 2009, 22:38 - İp: 88.***.**7.167
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Aaaahhh... aahhhh...

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:30 - İp: 88.***.**5.161
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

lazut abi raw çek, beyaz dengesini her makine farklı koşullarda düzgün ölçmüyor çünkü. raw'ı p ile açınca oradan beyaz dengesini sen istediğin kelvin değerinde yaparsın
bizim nikon da beyaz ölçümünde pek iyi değil o yüzden beyaz hakim fotolarda raw çekiyorum.

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:49 - İp: 88.***.**3.13
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Karın gölge kısımlarının pembe çıkması sorunu sadece dijital makinaların sorunu değil, filmli makinalarda da bu soruna rastlanıyor. Özellikle UV/IR filtre kullanılmadığı durumlarda çok karşılaşılabiliyor. Bu sorun özellikle bir markaya ya da filme bağlı bir sorun değil, karın ışığı yansıtmasıyla alakalı bir durum. Bazen güneş ışığının kar üstüne vurmasıyla, en koyu alanla en parlak alanın oluşturduğu dinamik aralık makineninkini aşıyor, bu zamanlarda da parlak beyaz bölgelerde renk bozulmaları olabiliyor. Çözümü konusunda ise Eraycanlıya katılıyorum, RAW çekip beyaz ayarıyla düzeltilebilir bence.

Tarih: 14 Ocak 2009, 10:27 - İp: 78.***.**5.148
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bir de biryerlerde okumuştum da, özellikle ağaç çalılık gibi yeşilliklerin de olduğu kar manzaralarında bu soruna rastlanıyormuş. Fırsat bulduğunuzda yeşil rengin olmadığı bir kar manzarası çekim denemesi yapabilirseniz hep birlikte görürüz doğru olup olmadığını.

Tarih: 14 Ocak 2009, 10:58 - İp: 78.***.**5.148
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet RAW sanırım kesin çözüm..Ancak bu raw ile uğraşmak ta sıkıcı doğrusu.:tek tık ile düzenleyemiyorum:Artı çok yer kaplıyorlar..

Öte yandan sevgili tyaman yukarıda verdiğim örnekte yeşil alan yok.Acaba seni ters mi anlıyorum.:Yoksa yeşil alanın olduğu yerde daha iyi çekiliyor olmasın..Çünkü bana öle geliyor

Tarih: 14 Ocak 2009, 16:03 - İp: 88.***.**9.93