sunsurfer
sunsurfer (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Atatürk

Atatürk hakkinda kisa ama öz bir video

#sunsurfer' tarafından 31.10.2006 21:00:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2006, 21:00 - İp: 84.***.**6.96
c_m_n
c_m_n (üye)
Bursa / Meraklı

saol yaa defalarca izledim ama her izlediğimde tüylerim yine diken diken oluyo.çok teşekkürler

Tarih: 2 Kasım 2006, 00:31 - İp: 85.***.**2.101
sedasrgnc
sedasrgnc (üye)
Bursa / Meraklı

paylaşım için teşekkürler.

Tarih: 2 Kasım 2006, 00:38 - İp: 85.***.**2.200
takeco
takeco (üye)
Manisa / Amatör

evet izlemiştim bu video yu bende cd si var ...bu sadece girişi....çok güzel hazırlanmış...

çok güzel...saolun

Tarih: 3 Kasım 2006, 22:19 - İp: 85.***.**3.164
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER...

Tarih: 4 Kasım 2006, 11:49 - İp: 85.***.**5.197
genarex
genarex (üye)
Kırklareli / Meraklı

Atatürk hakkında aşağıdakilerden kaçını biliyoruz?
(Araştırmacı Yazar İlknur Güntürk’ün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri Atatürk` adlı yazısından alıntıdır)

Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu

Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu
yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu

Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor
musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". Dediğini ve BM yasasının değişmesiyle ve ilk davet edilen ülke biz olduğumuzu.

Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en
buhranlı dönemi.
Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim"

Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajında :
"Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" Dediğini.

Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir
şiirde :
"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden
tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir" Dendiğini.

Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.

Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz olduğunu.
Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üsteğmen Kara Fatma olduğunu.

`Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit
Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı
olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

`Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına
"Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm" yazılmasını istediğini.

Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan
Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter" Dediğini.

" Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum ."

M.Kemal ATATÜRK

Tarih: 4 Kasım 2006, 16:20 - İp: 212.***.**5.251
sunsurfer
sunsurfer (üye)
Yurtdışı / Meraklı

tesekkür ederim genarex!!! tekrar tekrar!!!

Tarih: 4 Kasım 2006, 19:35 - İp: 84.***.**0.84
  • 1