maximus01982
maximus01982 (üye)
İstanbul / Meraklı

Video, Yüksek Zoom Ve Dslr Makinalar

Yeni fotoğraf makinesi alacağım videoya çok önem veriyorum zoom a da çok önem veriyorum. Dslr fotoğraf makinelerinde 30x optik zoom gibi zoom sağlayabilirmiyim. Örneğin Sony dschx200vb veya panasonic FZ serisinde olduğu gibi. Eğer yüksek zoom sağlayabiliyorsam aklım panasonic GH2 ve sony a37 de hangisini tercih etmeliyim lens çeşitliliği/fiyatı bakımından ve makina fiyatı bakımından. Yurtdışından getirme imkanım da var.

Tarih: 21 Temmuz 2012, 04:04 - İp: 176.***.**6.174
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

DSLR makinalarda 30x optik zum sağlayan lensler çok pahalı. Hiç Değmez. Panasonic DMC FZ 150 ye bakın. Bu makinanın süper zumu 32 X
Veya fujifilm HS 30 EXR ye bakın.

Tarih: 21 Temmuz 2012, 09:50 - İp: 82.***.**3.245
maximus01982
maximus01982 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ercan bey bu söylediğiniz makinelerin örneğin Panasonic GH2 veya Sony A37 den tek farkı sabit mercek oluşu, yüksek zoomumu mu yani fotoğraf kalitesi video kalitesi, çeşitli ayarları gibi diğer özellikleri aynı mı? Professional fotoğraf makinesi gibi mi? Yani bir kere alayım herşeyi onda öğreneyim ve beni 5-10 yıl idare etsin istiyorum. Aynı kaliteyi yakalayabilecekmiyim. Sabit lensli alacaksam Sony'nin bu makinesi iyi mi? Sony DSC-HX200V Teşekkür ederim.

#maximus01982' tarafından 21.07.2012 16:17:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Temmuz 2012, 15:53 - İp: 176.***.**6.174
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım, bir kere hemen şunu söyleyeyim, hiç bir makina insanı 5-10 yıl idare etmiyor. En azından kendimden biliyorum. Üç sene sonunda makinanız ne kadar iyi bile olsa sıkılmaya başlıyorsunuz. Yenilik arıyorsunuz. Gözünüz yeni çıkan modellerde oluyor. Yani, makinanızın sizin beyninizde psikolojik ömrü tükenmiş oluyor.
Fotograf kalitesi açısından bütün makinalar insanı memnun edecek derecede iyi. Bizler zaten amatörüz. Benim şahsen makinadan profesyonel beklentim yok. Önemli olan çekmesini bilmektir. Eğer fotograf işinde acemiyseniz dünyanın en iyi ve en pahalı makinasını alsanız da iyi fotograf elde edemezsiniz.
Panasonic DMC-FZ 150 makinanın lensi Leica lens. Bilmem duydunuz mu Leica lensler dünyanın en iyi lenslerinden birisidir. Makina da kaliteli. İnceleyin göreceksiniz.
Şimdi bir üst modeli DMC-FZ 200 çıkmış. Henüz Türkiye'ye gelmedi. Muhtemelen ay başında gelir. Bu yeni modelin özelliği ise, lensi devamlı 2.8 diyafram olması. 24-600 mm arası devamlı 2.8 diyafram. Süper bir objektif takmışlar... Böyle bir lens DSLR makinalar için henüz yok zaten. Ama var olsa bile parayla almaya kalkın kaç para verirsiniz bir düşünün?
Bir başka iyi tarafı da şu; bu tür makinalar yakın ve macro çekimlerde çok başarılılar. Bu işte benden daha ileri seviyelerde olan arkadaşların çektikleri çok güzel macro ve yakınçekim fotograflarında hangi makina ile çektiklerine hep dikkat ederim. Siz de bakın. Bir çoğu yakınçekim ve macro çekimleri bu tür makinaları kullanıyorlar.
Yanlız burda şunu da söylemeden geçemem. Bu tür makinalarda sensör büyüklükleri DSLR lerin 2/3 seviyesinde. Panasonic FZ 150 ve 200 de de böylemi açıkça bilmiyorum. Bence çok fazla önemi yok.
Video kalitelerini sormuşsunuz. Şimdi hepsi ful HD ve stereo video çekiyorlar. Benim nikon d 5000 makinam HD değil. Ama ben zaten videosunu hiç kullanmadım. Kullanmayı düşünmüyorum da...
Benim incelediğim DSLR like makinalar bunlar. Siz Sonylere de bakın. Sony'in de benzer özellikte zumu olan ürünleri var. Sony bayilerinden bakabilirsiniz. Karar sizin.

#ercan43' tarafından 21.07.2012 16:54:12 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 21.07.2012 16:55:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Temmuz 2012, 16:52 - İp: 82.***.**3.245
  • 1