rebelpirate
rebelpirate (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Uzak Mesafeden İyi Çekim Yapmak İçin ?

Merhaba arkadaşlar fotoğraf ve kamera çekme işine yeni başladım (yaklaşık 1 yıl) işim gereği kamera ve fotoğraf makinesi ile uzaktan çekim yapıyorum o yüzden uzaktan çekim yaptığım zaman (yaklaşık 1 km uzaklıktan çekim yaptığım zaman) çektiğim nesnenin ayrıntılarını görebileceğim iyi bir dijital kamera ve fotoğraf makinesi arıyorum.

elimde yaklaşık 3 ay önce aldığımız Panasonic HDC-SD900 full HD kamera var. çok iyi bir kamera fakat optik zoom 12x olduğu için uzaktan çekimlerde iyi değil.

Fotoğraf Makinesi olarak çok öncelerden alınmış Nikon D200 objektif olarakta sigma 170:500mm var.

tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

Tarih: 2 Ocak 2012, 14:46 - İp: 88.***.**5.105
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500mm işinizi gormuyorsa 600mm de gormez.
hareketli birilerini cekiyoranız mecburen isoyu yukseltmeniz gerekecektir hava kosulları cok cok iyi degilse. bu durumda noise yuzunden kalite dusecektir.
iso performansı için full frame bir makine alırsanız crop faktorunden kaynaklı 1.5 carpanını kaybeder yakınlasma oranınızı azaltmıs olursunuz.

uzun lafın kısası, croplu ama iyi iso performansı olan bir makine almalısınız.
elinizdeki lens (crop faktoruyle 750mm esdeger)yakınlasma konusunda işinizi gormuyorsa canon 800mm gibi (14.000 dolar amerika fiyatı) yada canon 1200mm gibi (100.000 dolar amerika fiyatı) bir lensle calısmanız gerekecek.

lens ebatları hakkında fikir elde etmeniz için

http://laughingsquid.com/99000-canon-1200mm-f56l-ef-usm-super-telephoto-lens/

---
ucuz alternatif sigma 300-800 (10.000 dolar)

bir kilometre oteden insan cekip, bir de detay aramak abes. butun kosulların mukemmel olması gerekir ki, oyle birşey malesef mucizelere kalır.papermanın size teleskop lazım onermesi de dogru bu durumda. okadar uzaktan calısacagınıza iki uc dakikalık bir yuruyus yapıp konuya yaklasmanız daha iyi olur sanırım?

Tarih: 5 Ocak 2012, 11:44 - İp: 78.***.**8.170
rebelpirate
rebelpirate (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

hocam elimdeki lens 170-500mm sabit 500mm lens alsam daha net çekim yapılmazmı. 1 km yi temsili olarak söyledim. amacım en net çekebileceğim en uzak mesafeden çekim yapmak. ayrıntıdan kastımda topluluk içindeki insanları tanıyabileceğim çekim yapabilmek. bunun içinde en uzak mesafeden çekim yapabileceğim lens+makine almaya çalışıyorum. mesela dediğiniz Canon EF 800mm f/5.6L IS USM lens + Canon EOS-1D Mark IV kombinasyonu ile maksimum ne kadar uzaklıktan istediğim sonuçları alabilirim.

Tarih: 7 Ocak 2012, 13:25 - İp: 85.***.**7.2