gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Sizce Sanatsal Fotoğraf Nedir ?

Başlıkta yazdığım gibi sizce sanatsal fotoğraf nedir? ne değildir? nasıl olmalıdır?

dalga geçmeden ciddi bir cevap yazarsanız çok sevinirim...

Tarih: 27 Aralık 2007, 14:59 - İp: 88.***.**2.7
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sanatın ne olduğu ile ilgili ilinti çok...

"katarsist" : sanat eseri ve izleyici arasındaki duygusal bağ.. eseri izleyerek, gündelik yaşantımızdan sıyrılıp, onun aleminde duygusal kayboluşumuz.. diye yorumlayabilirim..

---------------------

Kant'a göre sanatın amacı sadece kendisidir.. her sanatçının olduğu gibi, her sanat eserininde ayrı bir ruhu vardır..

(bize göre sanatı namacı nedir acaba)

bunlar birbirine aksi görüşler... ve sanatın ne olduğunu anlamalıyız ki .. sanatsal fotoğraf üzerine düşünebilelim...

soruna geri dönelim, Gürhan...

Sanatın; kuralı , ölçüsü , standardı vs.. olamaz ..

kısaca; sanatsal fotoğrafın tarifi burada yazı ile ifade edilmesi olamaz.. (bence)

Işığın bol olsun..

Tarih: 27 Aralık 2007, 16:28 - İp: 85.***.**9.7
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

eyv. sağol yorumların için

Tarih: 27 Aralık 2007, 16:35 - İp: 88.***.**2.7
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Kant'a göre sanatın amacı sadece kendisidir.. her sanatçının olduğu gibi, her sanat eserininde ayrı bir ruhu vardır..

konta gore sanat ise soyunmaktır. Ne kadar soyunursan o kadar sanatcısın. Sanat icin sadece çiğ balık mı yenir?

Babam kucukken beni hep vekil öğretmen olarak görmek isterdi. Hep oyle yetiştirdi gelecegin vekil öğretmeni. Ama ben naaptım . Sanatcılıgı sectim. S. peterspurga gidip orda kendi adıma çalışmalar yaptım. Bir dönem romada bulundum. 4 kez evlendim. 5 kez sevdim.

Soyunmak sanattır.

Tarih: 27 Aralık 2007, 17:22 - İp: 212.***.**9.195
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

aarkadaşlar bu konuyu açma sebebim bu konuda bir çok kişinin değerli yorumlarını alıp... kendi düşüncelerimi biraz daha geliştirmek için... sonuçta damlaya damlaya göl olur... yani burda ciddi şekilde yazıcağınız 1-2 kelime gerçekten bana çok katkısı oluyor...

Tarih: 27 Aralık 2007, 17:32 - İp: 88.***.**2.7
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

fotoğraf , herkesin heryerde çekebildiği iki boyutlu bir görüntünün karta aktarılmış halidir ama sanat olması için kompozisyon ve fotoğraf unsurlarının önceden tasarlanmış ve deklanşöre basan kişinin sanatçı ruh halinden de etkilenmiş olması gerekir ,bu yüzden biz bazı fotoğrafları görür görmez hangi fotoğraf sanatçısı tarafından çekildiğini anlıyabiliyoruz,kısacası fotoğrafı sanat yapan sanatçının kendisidir ...

Tarih: 28 Aralık 2007, 09:05 - İp: 88.***.**3.204
f2dizayn
f2dizayn (üye)
İstanbul / Firma

Benece birkere Nü değildir
Sanatsal fotoğraf yiyecek gibidir bakmaya doyup bir süre sonra tekrar ona bakma isteği gelmeli insana
şair olmalıymışımda yanlış mesleğ seçmişim

Tarih: 28 Aralık 2007, 09:44 - İp: 88.***.**8.227
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Gözle görülen herşeyi herkez fotoğraf makinesinin deklanşörüne basar ve çeker.Hatta ve hatta bu fotonun renk ve görüntüsüde süper olabilir.Ama deklanşöre basarkende aslında görmediğimiz okadar detaylar ve duygular vardırki.
İşte o noktada sanat devreye girer.Yani deklanşöre basan kişinin insiyatifi.(YOKSA BÖRTÜ BÖCÜK RESİMLERİNİ HERKES ÇEKER.)İşte fotoğrafları sanat haline getiren ince ayrımda bu noktada başlar.Çekilen fotoya bir şeyler katmak,görmediklerimizi hissedemediklerimizi görüntülediğimiz o anı fotoyu seyreden kişiye hissettirmek.Selamlar.

#gorbi67' tarafından 28.12.2007 09:53:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Aralık 2007, 09:51 - İp: 88.***.**3.114
f2dizayn
f2dizayn (üye)
İstanbul / Firma

Taş bana geldi demi burda .
Birdaha börtü böcek çekersem 2 olsun

Tarih: 28 Aralık 2007, 09:56 - İp: 88.***.**8.227
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Özür dilerim,sizinle alakasıyok. Bunları bende çekiyorum.Bu tür fotolar sadece makineyi kullanma becerisini gösteriyor.

Tarih: 28 Aralık 2007, 10:03 - İp: 88.***.**3.114
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

gördüğünüz bir eser sizde sıradan bir obje gibi hissettirmiyor sizi duygulandırıyor içinizde bir his oluşturuyorsa sanat eseridir.

Tarih: 28 Aralık 2007, 10:04 - İp: 81.***.**7.150