crab_8_9
crab_8_9 (üye)
Eskişehir / Amatör

Sizce Nasıl ?

nasıl olmış sizce?youmlarınız_

#crab_8_9' tarafından 07.11.2009 14:38:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2009, 14:38 - İp: 94.***.**7.99
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

fotoğrafınızı galeriye yüklemelisiniz.

Tarih: 7 Kasım 2009, 14:40 - İp: 88.***.**2.114
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Evet, galeriye yüklemelisiniz.
Fakat emeğinizin boşa gitmemesi için kısa bir yorum yazmak istiyorum.
- Fotoğrafınız rahatsız edecek ölçüde sola yatık.
- Belgesel fotoğraf düzenine göre çelilmesi gerekirdi.
- Çekim gününüz yanlış...az görünüyor olsa da gökyüzünün daha koyu ( lacivert ) ve gri/beyaz bulutlar ile süslenmiş olması gerekirdi.
- Çekim saatiniz yanlış. Yukarıda bahsetmiş olduğum kompozisyon içinde ve ilave olarak ( kış ) saat 15.00 - 16.00 akşam kızılının beklenmesi gerekirdi.
- Koyu renkli gondol içinde....daha renkli giysileri olan kişiler ile anlaşma yapılarak çekilmesi ve donuk fotoğrafın bir renk armonisi ile süslenmesi gerekirdi.
- Ayrıca, gondol'un kıyıdan biraz uzaklaşması beklenmeli ve kıyı betonu, iskele gibi geometrik objelerden uzaklaşarak...kompozisyondaki ana obje olarak bütünlüğü sağlanmalıydı.
- Hatta...çekim biraz daha sağ taraftan yapılmalıydı. Sol taraftaki büyük ağaç kaybedilmeden ( yeni ve ustaca bir kadraj ile... ) aynı kompozisyon korunarak rengi tablomuza uymayan mavi iskele kadraj dışı bırakılmalı ve gondol'a süzülen bir hava verilmeliydi.
- Gondol'un estetik yapısı ve gidiş yönü göz önüne alınarak...küreğin çekilmiş hali, yani en arka tarafta olan hali yakalanmalıydı.-
- Son olarak da...objektif seçiminiz yanlış. daha geniş açılı bir lens ile alan derinliği en üst konumuna çıkarılmalı ve fotoğraftan hem lens hem de hava/ışık şartlarının iyi kullanılması ile daha fazla detay alınmalıydı. Daha geniş açılı bir lens kullanımı mavi iskeleyi kadraj dahili yapacak ve kaçınılmaz olacaktı....ama, kazançları göz önüne alınırsa, mavi iskelenin görünmesi tercih edilmeliydi.
Nasıl olmuş sizce ?..........dediniz, ben de bir fotoğrafçı olarak yorumumu yaptım.
Tabii ki bu yazdıklarım, belgesel düzende çekilecek bir fotoğraf için geçerli. Sizin çekmiş olduğunuz bir anı fotoğrafı. Belki, bundan sonra saydığım hava/ışık/lens/kadraj/kompozisyon şartlarını göz önüne alır ve daha iyi bir fotoğraf denemesi yaparsınız düşüncesi ile yazdım. Çünkü bu mekan size çok yakın. Her an havası ve ışığı ile elinizin altında. Neden farklı mevsim ve hava şartlarında denenmesin ki ? Paylaşımlarınızı bekliyoruz.
Ellerinize, emeğinize ve gözlerinize sağlık.

#fotosafaripro' tarafından 07.11.2009 15:51:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2009, 15:47 - İp: 195.***.**0.121
ceyil
ceyil (üye)
Eskişehir / Amatör

ben bu şehri çok fazla seviyorum

gökyüzü için söylediklerinize bende katılıyorum. eğer söylenilen saatte çekilseydi çok daha güzel olabilirdi.

bende kendi çekdiğim bi resmi eklemek istedim.

#.zarpandit.' tarafından 08.11.2009 20:58:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2009, 20:44 - İp: 88.***.**0.42
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Başka varsa onlarıda yükleyin,bakalım nasıllar..!!

Tarih: 28 Kasım 2009, 02:53 - İp: 88.***.**9.61
  • 1