magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

Sanat, Sanatçı Kavramları

Arkadaşlar başka bir konuda tartışılmış olmasına rağmen ayrı bir başlık olarak sanat ve sanatçılık kavramını ortaya koyuyoruz. Sanat nedir, sanatçı kime denir veya bunların üstü bir kavram olabilir mi? Genel kabul mü görülmelidir yoksa belli bir zümrenin kabullenmesi de yeter mi? Sanatçılığı kabul etmeyen sanatçı mıdır? Sanat kim için yapılır gibi konularda görüşlerinizi bekliyorum.

Tarih: 27 Aralık 2005, 14:01 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Magzed..
Daha öncede aynı Şeyi yazmıştım... Güzel sanatlar fakültesine başarısız başvurularımdan kalan bir hatıra gibi; Aristotales in Poetika Kitabından... Sanatın kaynağı Nemesis; doğanın taklit edilmesi.. Sanatın en önemli amaçlarından biri Katarsist; Sanat eseri ve izleyici arasında kurulan duygusal bağ...... Katarsist in çok daha derin açıklanması gerekir.... Örneğin bir sinema filmini seyrederken hissettiğim; heyecan, korku, üzüntü, şefkat....
Sanatın kuralı, kaidesi, ölçüsü, standardı olamaz... hiçbir zümre veya kişi "bu sanat değildir" , "bu en iyi sanat eseridir" türünden sözlerle birşeyler empoze edemez.... Sanat kim için yapılır.... Ben bilemem.... Ben zanaatkarım, bu işin taciriyim.... Daha öte yorumlara saygım sonsuz....

Tarih: 27 Aralık 2005, 14:22 - İp: 85.***.**6.105
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sanatçı Nietzsche'nin de dediği gibi "übermensch"tir.

Tarih: 27 Aralık 2005, 14:54 - İp: 85.***.**9.124
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

eğer yazdığınız ya da çektiğiniz bir şeyi kimse görmezse o eser sanat değerini yitirir mi?
Zamanında Şahin Kaygun'un fotoğraf birleştirme teknikleri toplum tarafından çok yadırgandı dönemin en ünlü fotoğrafçısı ona örnek gösterildi: "Ara Güler". Ben bir sanatçının diğerine örnek gösterilemeyeceğini düşünüyorum, benzeşenler özgün olup varlıklarını koruyamazlar bence, sanatçı kesinlikle özgün bir şeyler yapan kendi üslubunu oluşturmaya çalışandır, dali ve picasso nun izlenimciyken nasıl olup da tarz değiştirip kendi akımlarını oluşturduklarını ya da bulundukları akım içinde sivrilmeleri bu konuda beni çok düşündürmüştür ve onları sanatçı üstü bir konuma yerleştirmişimdir bu aşamada.
Mete007 zaten sanatçının çalışmasının içinde zanaatında olduğuna inanan bir insanım.

Tarih: 27 Aralık 2005, 15:42 - İp: 85.***.**0.180
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Çok haklısın Magzed sanatçı aynı zamanda zanaatkardır... (ben sadece zanaatkarım)
Acaba Burkay ustanın ucunu gösterdiği şey nedir....

Tarih: 27 Aralık 2005, 16:07 - İp: 85.***.**4.128
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

Sanat kelimesini araştırdım biraz. aşağıdakileri buldum.
* ruhun bir etkinliği,
* nevizade sokakta bir meyhane adı,
* söylenmiş en güzel yalan,
* sanat bütünü görebilmektir,
* maddeyi geçip, manayı göstermenin yoludur.
* duyguların dışa vurumu,
* herkesin yapabileceği birşeydir... önemli olan yapılan
şeyi diğer insanların anlaması ve beğenilir bulmasıdır.
* "sanatin ne oldugunu soylememi istiyorsunuz! bilseydim
kendime saklardim" pablo picasso

ve Sanatçı kelimesi için bulduklarım...
* sanat yapan insan..
* maddeyi kullanarak, hayal gücüyle ve yetenekleriyle
değiştirerek sunan, mana yaratan..
* kimin olup olmadığı konusunda saç saça baş başa yoluşulan kavram,
* sen kimsin dendiğinde sanatçıyım demeyendir,
* sanatçı saçmaladığının farkına vardığı oranda sanatçıdır.
* yarattığından, ürettiğinden başkasına odaklanamayandır.

evet ekşi sözlükte uzayıp gidiyor bu tanımlar.
Belki de burkay'ın yazısındaki gibi "sanatçı Nietzsche'nin de dediği gibi "übermensch"tir" ...
yani üstün insan..

Benim fikirlerim ise şöyle.
Sanatçı insani duyguları insanca yaşayan, insani değerleri en yüksek olan kişidir. Yani tam bir insandır. Ve insanlar...
Kimseye hakaret etmez.
Kimseye ( anlamını bilmiyorum ama ) "çapsız" demez.
Kimseye, sebepsiz yere "küçük kızlarla uğraşıyorsun" demez.
Kimseye önce "Nihat Amca" şeklinde özel mesaj yollayıp, fikrinin kabul görmediğini anlayınca hakaret mesajı yollamaz.
Bunlarla da yetinmeyip, "yavuz hırsız ev sahibini bastırdı" misalindeki gibi gidip sayın fdiker' e şikayet etmez.

Haksız mıyım arkadaşlar acaba ...
Ne dersiniz.

Selamlar, sevgiler...
Nihat YALINKILIÇ...

Tarih: 27 Aralık 2005, 16:10 - İp: 85.***.**5.160
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

sanat bütünü görebilmektir,
* maddeyi geçip, manayı göstermenin yoludur, bu tanıma katılmamak elde değil.
evet Nietzsche'nin "üst insan" kavramı aslında sanat için söylenmemiştir ama üst insan biraz ütopik bir düşüncedir. Özümseyen ve bu özümsediği dışında yaratım süreci oluşturabilen insandır, görülenden başkasını gösteren insandır.

Tarih: 27 Aralık 2005, 16:15 - İp: 85.***.**0.180
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

İşte site, İşte insanlar, işte adam olmuş adamlar.... Nedense kitap okuyunca hafızamda kalmayan bilgiler, sanal ortamdan beynime daha derin saplanıyor olmalı. Bu başlık altında yazılanlar için hepinize teşekkür ederim. Kişiliği oturmuş insanların, bilge insanların, ve üst insanların bir arada olduğu bu ortamda bulunmaktan onur duydum Sağ olun, beyninize, elinize sağlık..Tartışma düzeyi bu olmalı bence. Bu başlıkta yazılanları bir dosyaya kopyalıyorum. Mükemmel.....

Tarih: 27 Aralık 2005, 16:46 - İp: 195.***.**2.86
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Kişilerin değerleri algılayıp ona bir nevzi emek harcamasımı sanatı doğurmuştur?Yoksa Sanat dediğimiz ezelinden vardıda biz yıllardır onun peşindenmi koştuk?Sanatı kim başlattı ve sanat dallarını kim oluşturdu?Önce ben bunu bilmek gerektiğini düşünüyorum.

Tarih: 27 Aralık 2005, 17:13 - İp: 85.***.**8.11
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

gordi aslında sanatın mağaralara çizilen resimlerle başladığı ifade edilir. Bu teoriye göre sanatın kimseye yapılması gerekmiyor, ama bu teori biraz eksik gibi çünkü mağara insanları iletişim sağlamak için yapıyordu bunları diye genel bir kanı var elbette bu da ispatlanmış bir şey değil. Benim inancım şu yönde sanat sanatçı insanın kendisine engel olamadan ortaya koyduğu eserdir bunu kimse için yapmaz sadece bunu yapması gerektiğini bilir ve yapar. Bir çeşit delilik hali değil midir sanatçılık? Ayrıca genel fikir şu ki insanlar sanatla ilgilenmek için belli bir refah seviyesine gelmeli yoksa ihtiyaçlar içinde ilk feda edilen kültür-sanat faliyetleridir. Rönesans olgusu bunun en açık göstergesi, zamanla ticaretten kazanılan paralar refahı arttırdı ve tüccarlar sanatçıları himayelerine aldılar(şimdinin sponsorluğu gibi) bu sayede sanatçılar geçim düşünmeden kendilerini yaratım sürecine adadılar. Bunun istisnaları da var tabii, mesela dostoyevski kumar borcunu kapatmak için 3-4 günlük bir sürede yazmıştır eserini.
Sevgili afrikalı nazik yorumunuz için teşekkürler sizin de görüşlerinizi bekliyoruz tabii diğer arkadaşlarında...
Sanat adına fikri olan bu kadar az kişi mi var bu sitede?

Tarih: 27 Aralık 2005, 19:46 - İp: 85.***.**5.135
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

magzed mağaralara kadar inersen sorunu çözemeyiz,ilk çağda insanlar konuşamadağı için gördüklerini ,istediklerini ve hayal ettıklerını basıt çizgilerle duvara kazımıştır.Bu sanatmıdır bılemem.Tabıkı muzık heykel resım dans,bunlarda ilkel toplulukrın kendı kabılelırı içinde geleneksel dogrularıydı.Bunlar gunumuze yansıdı tabıkı.Fakat sanırım yapılan işler(bu kavram içerisinde)ne zaman paraya dokuldu işte o zaman sanat ve sanatın değeri ortaya çıktı.Leonardo vıncı nın yapmıiş olduğu monalıza eseri 8 yılda tamamlamıştır.Eserın bu kadar sanatsal onem tasıması ise monalıze devrın zengınlerınden (bır valı olması lagzım)bırının kızı oldugu içindi.8 senede tamamlanmasının sebebı ıse leonardo kıza aşıktı ve onu gormek içindi.40x60 cmlık bır tablodur orjınalı.Peki bu nedir?tablonun kıme yapıldıgımı deger katıyor sanata yoksa...

Tarih: 27 Aralık 2005, 20:07 - İp: 85.***.**2.168