buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Rötuşlasak da mı Saklasak Yoksa...

yoksa doğal mı bıraksak ....

stüdyocular kızmasın hemen , işlerine karışmak asla haddim değil de, müşteri olarak bir iki kelam yazayım dedim

sevgili babacığım gaza gelmmiş, takım elbiseyi giymiş , dalmış bir fotoğrafçıya. büyük boy bir portre çektirmiş.

yarın gel al abi denmiş kendisine.

gitmiş , parası neyse vermiş .

fotoğraf o kadar kötü ki.

yahu,55 yaşındaki adamın alnındaki beni neden silerler ?
hem babamın alnı kırışıklarla doludur ve adamın tüm karizması geniş alındadır zaten. ama o kırışıkları silersen keloğlanın alnına döner.

bu yaşıma geldim bu derece kötü fotoğraf görmedim ....

ne zaman vesikalık çekmeye gitsem tembihlerim, fazla oynamayın lütfen. ama almaya gittiğimde bebetoya dönmüş bir surat.

---
fotoğrafçılardaki rötuş hastalığı o derece büyük ki, nüfus işleri genel müdürlüğü yakında kendisi fotoğraf çekecek, böyle bir projeleri var.

insanlar kusurlarıyla güzel ...

tabi haklı olarak bana bir sürü küfür edeceksiniz içinizden , müşteri böyle istiyor, yoksa saatlerce milletin suratını temizlemek zevkli bir iş değil diyeceksiniz.

haklısınız.

bizim millet fotoğraflarına bakıp ''aaa ne güzel çıkmışım'' demeyi sever ve burnu büyükse suçlu fotoğrafçıdır ya da makinedir.

ama yok mu bunun bir orta yolu?

Tarih: 23 Kasım 2007, 19:30 - İp: 88.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim bi arkadasıma makyaj yapmıslardı resmen.
madame tussauds taki balmumu heykeller gibiydi suratı

Tarih: 23 Kasım 2007, 20:44 - İp: 88.***.**7.152
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

babam da 60 yaşında, fotoğraf çektirmiş buranın en ünlü fotoğrafçısına, gitti aldı, bakim baba dedim, yüzü aynen hayalet görmüş gibiydi, blur da eklemişler, 60 yıllık çizgileri yok edecekler sanki
bembeyaz bir surat, blurlu bir ten, olan güzelim pos bıyıklara olmuş, gitmiş tüm karizma...

buffalo sana katılmamak elde değil, ben ayıp olmasın diye gülememiştim bile..

şimdi güleyim, babam görmeden

Tarih: 23 Kasım 2007, 22:39 - İp: 88.***.**0.106
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

3 yıl once ıse gırerken fotograf ıhtıyacı oldu..Gıttım cektırdım (bundan once 7 yıl once cektırmıstım o zaman dıgıtal yaygın olmadıgından normal halımle cıkmıstım)
sonra fotografı almaya gıttıp bır ne goruyum baybe face olmusum... Dersınkı guzellık yarısması na fotografımı gonderıyorum.. acayıp ya bu studyocular...tabı hepsı degıl...yanlıs anlama olmasın

Tarih: 23 Kasım 2007, 23:27 - İp: 81.***.**2.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben bir vesikalık cektirmiştim 17 yasındayken,ozaman dijitalle cekmiyordu studyolar.arasıra cogalttırır kullanırım hala.

Tarih: 23 Kasım 2007, 23:51 - İp: 88.***.**2.190
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Herhalde öyle oldu eskidost, sanırım acemi bir photoshopçuya denk geldi babam

Tarih: 24 Kasım 2007, 11:51 - İp: 88.***.**3.212
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=173

mete bey belki kızacak bana

linkle cevap verdim diye

buffalo ben kızmadım inan

Tarih: 24 Kasım 2007, 12:11 - İp: 88.***.**7.48
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

babanız iyi bir stüdyoya gitseydi güzel bir fotoğraf alırdı,şimdiki fotoğrafçılar ,rutuştan anlamadıkları için hazır rutuş kullanıyorlar ondan oluyor,çoğu fotoşop fotoğrafçısı başımıza ne geliyorsa işte bu fotoğrafçılardan geliyor biz bile bazen onlara ayak uyduruyoruz malesef

Tarih: 24 Kasım 2007, 12:19 - İp: 85.***.**2.94
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Esasen ben studyoda musteri odaklı çalıştıgım icin katı prensiplerim yoktu. Musteri ne isterse oydu.

Kişisel kanaatim ise şu şekilde. Az pikselli fotograf makinaları -6mp civarı diyelim- sonucları kesinlikle az da olsa rutus gerektiriyor. Burdaki rutus güzelleştirme amaçlı olmasa bile en azından modeli gözün gördügü hale getirmek icin şart.

Studyo fotoğrafcıları bu konularda acayiptir Hepsi fotomerve1 gibi konusur İşi bilmeyen studyocular lafı herkes tarafından soylenir ama kimse uzerine alınmaz.. Sahi kimdir bunlar..

Rutus zamanında yukselen bir degerdi ama artk kabak tadı verdigi icin müşteri eğilimleri de yavas yavas degisiyor. Birkaç sene sonrasında günümüzdeki rutus tekinkieri tarih olacaktır diye dusunuyorum çünkü talep olmayacaktır.

Arz-talep diyip çıkayım işin icinden.

Tarih: 24 Kasım 2007, 12:32 - İp: 212.***.**9.195
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

HÜSEYİN BEN SÖYLEDİM ZATEN ONLARIN KİM OLDUĞUNU ONLAR FOTOŞOP FOTOĞRAFÇILARI

Tarih: 24 Kasım 2007, 12:42 - İp: 85.***.**2.94
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Rötüş Hizmet Paketimde
Saç-sakal traşı, sivilce-pıtırcık tedavisi, ütü, düğme ve elbise tadilat hizmetleri, fazla-eksik takı/aksesuar ekleme çıkartmaları, saç ekim, gürleştirme veya boyama işlemleri, göz altı torbaları-morlukları tedavi süreci, kulak-burun kıl tüy epilasyonu, fotoğrafın kullanılacığı yere göre alt metin oluşturacak bakış-ifade verilmesi, tüm vucudun göründüğü ve istenmeyen yağ oluşumlarının itina ile löpüşakşın operasyonu edasında yok edilmesi, cillop veya yımırta kavramlarına örnek teşkil edilmesi, boy uzatma ve kilo verdirme hizmetleri, deri altı damar yok etme işlemleri, entellektüel bir görünüm için gözlük-keçi sakal bere ve fular eklenmesi
ve müşterinin hayal gücüne dayalı çeşitli "tanrım beni baştan yarat" taleplerinin yerine getirilmesi
bulunmaktadır.
müşteri haklıdır. müşteri velinimettir, hele hele tahsilatta sorun çıkartmayan müşteri lokumdur, şahdır, padişahtır.

Tarih: 24 Kasım 2007, 13:07 - İp: 88.***.**0.215