paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pek Yakında - Titremiş Fotoğraflara Son

Bir sonraki Photoshop programıyla titremiş/titreme sebebiyle flulaşmış ( motion blur ) fotoğraflar düzeltilebilecek gibi gözüküyor .

Videoda işlem basitçe anlatılıyor . Son örnekte kendi çektikleri değil internette buldukları bir titremiş fotoğrafı düzeltiyorlar . İnanılır gibi değil ; bundan sonra ne gelecek merak ediyorum . Herhalde fokusu düzeltirler .

TIKLAYIN

VR lens almama gerek yok bu durumda . Yüksek perde hızına da gerek olmayacak .

Tarih: 18 Ekim 2011, 08:47 - İp: 96.***.**4.180
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçekten etkileyici.
Bir sonraki versiyonda güzel kompozisyon kuran bir plug-in ilave ederlerse photoshop a biz de sıcak evlerimizde kamerlarımızı parlatırız.

Tarih: 18 Ekim 2011, 09:30 - İp: 85.***.**2.166
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ama.. ama... nasıl olur? Hey!!! sen bir fotoğrafçı değilsin... olamaz..olmamalı...

Tarih: 18 Ekim 2011, 10:40 - İp: 213.***.**5.242
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Vay anasını sayın seyirciler!
Harika bir işlem olmuş.
Uğur bey, gerçekten dediğiniz gibi titreşim önlemeli lense bu durumda gerek yok gibi

Paylaşımınız için teşekkürler..

#rocktrak' tarafından 18.10.2011 11:46:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2011, 11:45 - İp: 62.***.**6.9
elemann
elemann (üye)
Ankara / Amatör

Bu durumda bütçesi uygun olmayıp da VR lens alamayanlar sanırım bayram edecekler.

Tarih: 18 Ekim 2011, 14:40 - İp: 144.***.**4.35
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hayret ifadelerine aynen katılıyorum - hatta içimden n'ayır / n'olamaz demek geliyor . Dijital fotoğrafçılığı benimsedik ; gelişmelere de karşı değiliz tabi ama insanın kafasından " nerede kaldı bizim fotoğrafçılığımız" diye geçirmemesi mümkün değil .

Tek başlarına güçleri yetmez de Canon/Nikon/Sony aralarında para toplayıp şu Adobe'u satın alsa , şu optik VR'ı çıkmadan öldürse yeridir Yoksa titreşim önleyicili lenslerin/gövdelerin bir özelliği kalmayacak.

Videoda tam takip edemeyenler için programın nasıl çalıştığını özetliyeyim . Yazılım önce bir şekilde fotoğrafı analiz ederek titremenin ne yönde olduğunu belirliyor . Çıkan "eğriyi" de ters yönde tüm fotoğrafa uygulayarak net hale getiriyor .

Çok basit bir düşünceden yola çıkıp harikalar yaratmışlar.

Tarih: 18 Ekim 2011, 17:35 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

wav..

Tarih: 18 Ekim 2011, 21:59 - İp: 88.***.**7.4
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında ben pek hayret veya şaşkınlık içinde değilim. Her teknolojik gelişmeye şaşıracaksak sürekli ağzımız açık dolaşmamız lazım. Ben sadece "Hey!!! sen bir fotoğrafçı değilsin.." zihniyetine bir gönderme yapmak istedim. Bizim gibi amatörce fotoğraf çeken fotoğraf meraklılarını bile kabullenemezken bugün forumlarda "akşam fotoğraf çektim bulanık çıktı" tarzı sorular soranların dahi yakın gelecekte teknoloji yardımıyla üretecekleri pırıl pırıl fotoğraflar karşısında bakalım ne diyecekler? Daha önce de bir yerde yazmıştım. Teknolojik gidişat yakın gelecekte diyafram, enstantane, Iso ilişkisini bilmeyi gereksiz kılacak gibi görünüyor. Eminim ışık, kadraj, kompozisyon vs. konularında da teknoloji büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Şu anda olmasa bile eline fotoğraf makinesi alan herkesin fotoğrafçı olacağı günler yakındır.

Tarih: 19 Ekim 2011, 13:41 - İp: 213.***.**5.242
  • 1