onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon Un Satış Politikası Nedir???

Nikonun nerdeyse 3 yaşındaki d200 ü 1259$

--tıkla--

Canonun yeni çocuğu 40d 939$

--tıkla--

DSLR e geçme planları yapıyorum fakat konu bu değil konu Nikon neden fiyat düşürmeme konusunda bukadar ısrarlı ?

birileri anlatabilirse sevinirim..

Tarih: 23 Mayıs 2008, 02:28 - İp: 212.***.**0.101
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 23 Mayıs 2008, 10:04 - İp: 78.***.**2.87
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben neden nikon dan canon a geçtim.
Aslında nikonda lens seçeneği canona göre biraz daha geniş yelpazeli ama ben kendi adıma o kadarda dert etmiyorum canon a geçtiğim içinde sevinçliyim sanki nikona verilen paraya yazık gibi geliyor bana zaten mevzuyu lens bitiryor her markada.

fiyat / performans eğrisi en yüksek ürünü düşündüm birde ikinci elde satılabilirmi diye baktığımda canon en güçlü aday oldu bende.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 15:57 - İp: 88.***.**5.173
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

bende kısa zaman öncesine kadar nikon bir makine düşünüyordum ve 18-70 objektif başlangıç için hem fiyat hem performans olarak çok güzel bir seçenek gibi geliyordu

şimdi canon 40d düşünüyorum bu yaz için fakat canonun nikkor 18-70 dengi ve özellikle bu "fiyat" aralığında bir lensine rastlayamadım

ayrıca baştada dediğim gibi konu bu değil. konu nikon hangi akla hizmet böyle fiyatlandırma yapıyor body lerinde ve rakibinin indirim yapmasına rağmen fiyatlarını yine neden sabit tutuyor onu anlamaya çalışıyorum..

#hellfire' tarafından 24.05.2008 16:11:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 16:08 - İp: 212.***.**0.101
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben bilişim sektöründeyim ve kırıcı rekabet nedeniyle bir çok firmanın, bir çok markanın, (Quantum, IBM Kişisel PC, Cyrix, Octek) yok olduğuna şahit oldum. Belki de canon maddi gücünü kullanıp fiyat düşürme politikası güdüyor ancak en büyük rakibi Nikon buna kulak asmıyorsa Nikon hem pazar payından memnun demektir hemde uzun vadede Canonu ve diğer bazı şuursuzca pazara girip fiyatı düşürelim, çok satalım diyen birçok markayıda yüksek zararlardan ve yok olmaktan kurtaracaktır. Çünkü maliyet hesabı çinlilerin veya biz türklerin yaptığı gibi yapılmıyor.

Örnek
Mal aldım (veya ürettim) toplamda 80 liralık maliyeti varsa 85 liraya satınca 5 lira kar edilmiyor. Birçok öngörülemeyen giderde bu 80 liranın üzerine eklendiğinde belkide 87 lira maliyet çıkar.

Canonu bu rekabet ve fiyat düşürme kısa sürede sarsmaz, Nikonda pazardaki payını ve yaptığı işin kalitesini korursa ve bu sürece dayanırsa (büyük ihtimalle bunu başaracaktır) bence Canon da fiyatlarını daha fazla indirmeyecektir ve belkide yeni modellerinin başlangıç fiyatlarını yükselterek devam edecektir.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 17:06 - İp: 88.***.**5.173
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

Firmalar üçe ayrılır;
1. Duvara toslamış olanlar
2. Duvara toslamak üzere olanlar
3.Otoyolda son gazla yol alırken durupta diğerlerinin
çarpacağı bir duvar inşa etmenin tam zamanı diyenler.

Bence Canon 3. şıkkı uyguluyor.
Adamlar 40d gibi bir makineyi ABD'de 930 dolara satıyor.
İnanılmaz bir fiyat.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 00:33 - İp: 88.***.**2.102
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon win-win politikası guduyor gorundugu kadarıyla..
sen kazan bende kazanayım..
nikonunsa pek politikayla alakası oldugunu sanmıyorum,varsada kazanan takım bozulmaz taktigidir
zaten para kazanıyorum,zaten nikon bu adı yeter diyerek makine alanlar var nede olsa diyerek cokda onemsemiyorlar bu meseleyi bence..
tabi birde fiyatın statu simgesi olması durumu var.. fiyatlarını cok dusurmek kalite algısında problem yaratablir..

en iyi ornegini k10d orneginde goruyoruz.
fotograf kalitesi olarak d200 den ileri olmasına ragmen fiyat olarak cok daha altında olması sanki kalitesizmiş algısı yarattı. ben iddia ediyorumki k10d d200den 100 dolar fazlaya satılsa millet yarısırdı o makineyı almak için..
--
bir ornekte d300e karsı 40d ornegi.herkes canonun geri planda kaldıgı,yeterli atagı yapamadıgını dusunurken,canon satıslarıyla aslında daha mantıklı bir uretim yaptıgını gosterdi..
d300 hala mukemmel bir makine ama 40d daha uygun fiyatlı...
ve buda satın alma kararını etkileyen bir unsur.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 13:43 - İp: 78.***.**6.197
  • 1