buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Neden Siyah Beyaz?

epeydir ilgimi çeker bu konu. renkli film icat edileli epey zaman oluyor. ama neden hala siyeh beyaz var? ama benim açmak istediğim tartışma bu değil. neden siyah beyazın hala çekildiğini anlamak zor değil; iyi bir siyah beyaza bakmak yeterli.

benim taktığım fotoğraflar baştan siyah beyaz çekilmiş olanlar değil. sonradan siyah beyaz yapılanlar. neden bir fotoğrafı baştan renkli çekeriz ama sonra siyah beyaz yaparız?

benim tahminlerim;

*renklisi berbattır da o nedenle. siyah beyaz renkli fotoğrafın tüm kusurlarını örter.

*siyah beyazda altı üstü iki renk ve onun tonları vardır. hatta siyah da beyaz da renk bile değildir esasında. siyah beyaz fotoğraflarla vurucu etki yaratmak renkliden kolaydır o nedenle. çünkü renklide o kadar çok renk tonu varki, birisi baskın olsa fotoğraf saçmalar.

*siyah beyaz daha nostaljiktir. insanda hep geçmişe özlem , geleceğe karşı da korku vardır.

*siyah beyaz fotoğrafı izlemek daha zordur. ne alakası var, yazdıklarınla tezat bu demeyin, hiç de değil.
çoğu insan renkli bir fotoğraf hakkında fikir beyan edebilir. renkler canlıysa herkese canlı gelir. şöyle bir bakar, süper der. mesela windows xp nin masaüstü resimleri herkese güzel görüür, güzeldir zaten. renkli çekilen ama kötü bir fotoğrafı da cahil bir adam bile algılayabilir. renkler birbirine geçmiştir, canlı değildir gibi.
ama siyah beyazın iyisi ve kötüsünü ayırt edebilmek için ciddi anlamda ışık bilgisine sahip olmak gerekir . pek çok kişiye güzel görünen siyah beyaz bir fotoğraf aslında rezil bir fotoğraftır. o nedenle siyah beyaz fotoğraflar genelde ilgi görür. hem kötüsü hem de iyisi. hatta , çok ilginçtir, kötü siyah beyaz iyi siyah beyazdan çok ilgi çeker. siteyi inceleyin bana hak vereceksiniz.

*başka bir tahmin, siyah beyaz fotoğrafı seviyoruzdur.
evet, bu kadar uzatmana gerek yok belki sadece sevdiğimiz için yapıyoruz diyebilirsiniz. ben de diyorum ki,''kardeşim asıl siz uzatmayın, sıkıysa baştan siyah beyaz çekin o zaman''.

benim çıkardığım sonuç şu; iki tip siyah beyaz fotoğraf var, birincisi asıl olan. sahici, fotoğrafın özü.
ikincisi bir özenti, bir saplantı. bunlar sahtedir aslında.

işte, sevgili arkadaşlar, o renkli fotoğraflarınıza kıymayın, renkli daha güzeller. siyah beyaz çekme çok zordur ve de herkesin haddi değildir ve menüden renk ayarını s&b yapmaktan çok farklı bir şeydir.

not:amacım şu veya bu kimselere sataşmak değildir. benim de sonradan s&b yaptığım bir sürü fotoğrafım vardır.

Tarih: 6 Ekim 2006, 12:31 - İp: 81.***.**6.23
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://www.ilfordphoto.com/home.asp

sitesi ilford'dan seçme fotoğraflarla açılıyor.. cancaner'in forum/siyahbeyaz bölümünde linkini verdiği sitede çok güzel örnekler var...

Tarih: 6 Ekim 2006, 12:49 - İp: 81.***.**0.254
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

tuhaf bi hipotez olmuş... zevk işte.. tartışması olmazki..
hani "sıkıysa s&b çekin" filan fişmekan demişsin ya.. e zevk yani abicim.. adam renkli çekip siyah beyaza çevirmeyi seviyordur.. ha birde fotoğraftaki bir objeyi renkli bırakma oyunu(artisliği) varya.. onun içinde renkli çekilir... zevk yani işte..
ben hiç renklilerimi s&b yapmadım.. hala renkli dia-kart-negatif olarak duruyorlar.. ama benim yada benim olmayan pek çok s&b fotoğrafı (imajı demek daha doğru) renkli yapmaya çalışıyorum.. zor zahmetli ve uzun iş ama napalım..

eskileri hortlatma konusunda özel bi yeteneğim var sanırım.

Tarih: 6 Ekim 2006, 12:52 - İp: 81.***.**3.156
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

zevk elbette. ona bir şey demiyorum ki.
bu zevkin arkasındaki neden ne? ben onu merak ediyorum.

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:02 - İp: 81.***.**6.23
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

acıklamada siyah beyazın daha ustalık gerektiren bir konu oldugu anlamı cıkarılabilir?

Renkli fotograflrda sb gibi zordur..

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:04 - İp: 88.***.**5.36
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

iyi siyah beyazı ayırt etmek daha zordur ,renkliye göre;
desek daha doğru olur mu?

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:10 - İp: 81.***.**6.23
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

evet ayırt etmek..

önüme iki fotograf koysalar hangisi sb hangisi renkli deseler. Ayırtetmek ozr odlugu icin yanlışlıkla renkliyi secerim gibi geliyor.

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:15 - İp: 88.***.**5.36
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

acaba doğrumu düşünüyorum..
iyi ve kötü diye iki klasman var.. bunada karar verme durumundayız..
eğer iyi siyah beyazı belirlemek zor ise bu demektirki siyah beyazın "iyi" olanların bant aralığı yani ihtimali daha fazladır.. buda demektirki oransal yada ihtimal olarak iyi siyah beyaz iyi renkliden daha çoktur..
o zaman siyah beyaz renkliden daha iyidir.

tümevarım saçma oldu yine

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:15 - İp: 81.***.**3.156
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Rokomet,

100+ adet resmi PS'den (veya benzeri bir programdan, mesela ben GIMP kullaniyorum) tek tek acip dedigim isi yapmanin irgatliktan pek bir farki yok.

Eskiden DOS denen bishey vardi hani, mouse bile yokken, hele grafik, windows falan hak getire. Iste o zamanlar biz bilgisayara komutlari "command line" denen bir ortamdan tek tek yazarak girerdik.

Iste o "command line"olayini kullanarak boyle seri uretim islerini hizlandirabilirsin.

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:17 - İp: 85.***.**1.89
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

iyi nedir?

Cogunlugun begenisini kazanan mıdır iyi?

Sihay beyazı sevme olayı acaba birazda nostaljik bisey midir?

Renkli fotografın cekilemedigi zamanlarda fotografcılıga duyulan hevesin rötarlı olarak dışavurumu mudur=?

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:20 - İp: 88.***.**5.36
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

aslında tümevarıma doğru iyi gidiyordun ama sonradan şaşırdın rokomet.
antika çok güzel bir benzetme ayptı aslında.

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:22 - İp: 81.***.**6.23