parende_n
parende_n (üye)
Hatay / Amatör

Kötü Fotoğraf Çektiğimi Düşünüyorum.

26 haziran 2014 ten beri bir yoldaşım var.Nikon D3200 ve 18-55 mm vr II lensim.Nerdeyse bir yıl olacak.İki yıl önce üniversitede seçmeli olarak fotoğrafçılık dersi aldım.Başka bir eğitimin yok.Bir yıldır fotoğraf çekiyorum.Bir kez gezi fotoğrafçılığı yaptım.Bu süreç içerinde bir kez nikonun online temel fotoğraf çılık eğitimini aldım.Baya da kitap dergi okudum.Bol bol da fotoğraf çekiyorum.Ama arkadaşlar ım iyi fotoğraf çekemediğimi söylüyorlar.Galiba öyle çünkü sosyal medyada kendi halinde fotoğrafçılık yapa n insanları görüyorum baya iyiler.Keyfim çok bozuldu. Ben iyi fotoğraf çekmek istiyorum.Tavsiyeleriniz neler?

Tarih: 6 Haziran 2015, 14:42 - İp: 85.***.**0.223
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Moralinizi bozmayın. Çekmeye devam edin.
Size kötü çekiyorsun diyenlerin fotograflarını görmek isterdim.
Böyle yıkıcı eleştirileri dikkate alırsanız ilerleme kaydedemezsiniz.

 

Tarih: 6 Haziran 2015, 22:56 - İp: 176.***.**5.96
kadirates
kadirates (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba, insanların kuru eleştirilerini umursamayın, sizden daha iyilerse hatanızı ve nasıl düzeltilmesi gerektiğini söylesinler, sizden daha iyi bilmiyorlarsa hiç konuşmasınlar. Bu gibi durumlarla ilgili güzel bir hikaye var, okumanızı tavsiye ederim.
-----------------
Hindistan'da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yapıtlarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Geleri olarak tanısa da kısaca Ranga Guru derlermiş. Onun yetiştirdiği bir ressam olan Racigi ise artik eğitimini tamamlamış ve son resmini bitirerek Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru;
"Sen artık ressam sayılırsın Racagi. Artık senin resmini halk değerlendirecek."
diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve meydanda en görünen yere koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Racigi denileni yapmış.
Racigi birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Resmi alıp götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeni bir resim yapmasını istemiş. Racigi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş.
Ranga Guru resmi tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Racigi denileni yapmış...
Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da bırakıldığı gibi duruyor. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış. Ranga Guru demiş ki;
"Sevgili Racigi, sen ilk resminde insanlara firsat verildiginde ne kadar acımasız eleştirebileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı... Oysa ikinci resminde onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Şunu hiç unutma sevgili Racigi, kötü yönde eleştirmek kolaydır, yapıcı eleştiride bulunmak ise eğitim gerektirir. "
---------------------

 

Tarih: 9 Haziran 2015, 09:25 - İp: 193.***.**2.75
fgorgun
fgorgun (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Güzel yada çirkin çok göreceli kavramlardır, kadirates in dediğine katılıyorum, sorduğunuzda size ayrıntılı bilgi verenlere daha çok itimad ediniz. İsterse profesyonel veya amatör olsun, onunda yanılabileceğini unutmayın. Bir fotoğrafı tam anlamıyla analiz edecek birini bulmanız neredeyse imkansız.

Çalışmalarınızı en iyi analiz edecek kişi yine siz olacaksınız,pes etmeyin biraz zaman geçsin ne demek istediğimi anlarsınız.

Şuradan biliyorum ki ilk yaptığım çalışmalara bakıyorum, aman Allah'ım diyorum, oysa ki o günler için çok beğeniyordum o fotoğrafları.

 

Tarih: 31 Temmuz 2015, 16:49 - İp: 85.***.**2.147
  • 1