themummy
themummy (üye)
Samsun / Amatör

Kimler Fotograf Sanatcısı Olabilir

forumca tanısalım baslıgının altında orhanyum arkadasımızın bu konuda kesin gorusleri oldugunu gorunce kouyu acmak istedim
herseyden once mimar olan fotograf sanatcısı olamaz mı bunu ogrenmek isterim
ayrıca sunu da belirtmek isterim ki mimarlar vede mimarlık ogrencileri birer tasarımcı oldukları için;
ilk ogrendikleri sey kompozisyon yaratmak oldugu için;
ışık konusunu çok iyi bildikleri için;
ve bunun gibi tasarım la vede bence direk fotografla ilgili konuyu ogrendikleri ve bildikleri için bence fotograf sanatcısı olabilir
unutmayalım ki arkadaslar mimarlık turkiye de bilindgi gibi sadece bina yapan insanların meslegi değildir
mimarlıken eski zamanlardan beri gusel sanatların bir parcası olmustur hatta onemli bir kolu olmustur
lutfen bunları dusunup ona gore yorum yapalım
ayrıca neden bir tornacı fotograf sanatcısı olamasın illaki studyo sahibi mi olmak gerek

Tarih: 16 Mayıs 2006, 18:35 - İp: 85.***.**3.231
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şu olur bu olamaz gibi ahkam kesmek çok anlamsız.
makine kullanmayı bilen, yetenekli herkes olur, güzel sanatlarla, çizimle uğraşanlar göz terbiyesi bakımından biraz daha yakın denebilir hatta.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 19:11 - İp: 85.***.**8.87
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Birader.. Boş ver çoluk çocuğun yazdıklarını..

Ben forumda, defalarca; "sanatçı değilim zanaatkarım" dedim..

İsteyen istediğini desin.. Hülya Avşar neler diyor...

Kişilerle uğraştığımı söyleyecekler ama, isteyene özelden bu forumdan linkler veririm; hıyanet boyutuna varan durumları gösteren..

Tarih: 16 Mayıs 2006, 19:13 - İp: 85.***.**8.201
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
Her sınıftan, renkten, kültürden , sanatçı çıkabilir... Ama bunun yanında her insan sanatçı olamaz. Bu ne fotoğrafta ne de başka bir dal için gecerlidir.Zaten ben sanatçı olacağım demez sanat üreten , çoğunlukların farkında olmadıklarını dile getirmeye , yaptığı uğraşla ifade etmeye, yeni bir görüye, düşünceye davet çıkartablmiş kişidir sanatçı. Bu işlevi yerine getirene kadar diğer insanlar dan hiç bir farkı yoktur. Yani uğraş ın önemi yok aslında , önemli olan uğraşı ile anlatılmaya çalışılan düşüncedir.

Bu arada Mete bey kardeşim , yazınızı irdelediniz mi? Ortada bir hıyanet varsa her kes okur ve karar verir.Sizin görüşleriniz çerçevesinde hıyanet olan herhangi bir düşünce , bir diğerine göre olmayabilir.Üstelik fikirlerini açık secik tartışmaya açmış her kim olursa olsun hıyanet içinde olabilir mi?Adam neyi düşünüyorsa onu yazıyor , karşı fikrin ne olduğuna bakılmaksızın önemli olan fikirlerin ortada ve tartışmaya açılması.Yalnış doğru farketmez..Ve zaten en büyük hata madem hıyanet var ve gördünüz neden o hıyanetin hıyanet olduğunu ifşa eden yazılarınız yok? Karşı düşüncenizi yazmanız gerekirdi.. Yok ortada yalan varsa , onu da arkadaş bu dediğin yalndır demek cesareti göstermekten çekinmemeliyiz.Yalnış biliniyorsa bir konu neden yalnış olduğunu da yazmalıyız, tabii araştırarak ve nedenleri ile.Bu olursa farklı düşüncelerin toplamından iyi neticeler çıkacaktır. Aynıların toplamı ile ancak geriye gidiş olur.

sevgiler

Tarih: 16 Mayıs 2006, 21:21 - İp: 85.***.**2.48
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Cem bey, o konuları açıktan yazmayı, kendi delikanlılık anlayışıma sığdıramadığım için bu şekilde belirttim..

mffoto arkadaşımız, kendisini amatör olarak tanıtıyor fakat, teknik açıklamaları profesyonelliğini ortaya koyuyor.. Bugün galeride çaylak olarak gördüğümüz yeni arkadaşların geleceğini çok parlak görüyorum..

Benim gözümde, çaylak diyebileceğiniz arkadaşlarda sanatçı..

Birileri, birilerini hakir görüyorsa.. Siz onları.. unutun gitsin..

orhan yum nickli arkadaşı, O konu altında, kendisini tanıtmaya davet ettiğimi hatırlayanlar olacaktır..

Tarih: 17 Mayıs 2006, 12:57 - İp: 85.***.**2.204
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

ben fotğraf santcısının bazı kıstasların arasına sıkıştırmanın bazi kreterlere uymasının beklenmesini yanlış olarak görüyorum.

öte taraftan santcının santcı olduğuna toplum karaverir nasıl yaptığıişlere göre nezaman yaptığı iş anlşılınca bir çok sanatcı yaşarken kıymeti bilinmemiştir kaybedildikten sonra kıymeti bilinmiştir. Sanatcı ünvanı sonrandan o kişilere yüklenmiştir.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 13:25 - İp: 85.***.**8.236
cesminaz
cesminaz (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar neden böyle kısır döngülerle uğraşıyorsunuz anlamıyorum...
Herkes fotografçı olabilir.
Gözü olan herkes...
illa makinayada gerek yoktur...
Yapmayın gözünüzü seveyim ya.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 15:31 - İp: 85.***.**2.10
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

başarıları toplumda kabul edilen,işini ciddiye alıp bu işte bilgisi olan ve sanatçı ruhu dediğimiz(üreten,zengin bir iç dünyası olan)çoğu kişi sanatçı olabilir.Meslek ayrımı yapılamz tabiki,çoğu doktor sahnelerde şarkı söyler,,çoğu inşaatçıda film artistti olabilir.Fotoğraf sanatçısı sadece stüdyosu olanlarla sınırlı değildir.Zaten kaç fotoğraf sanatçısı bu işe stüdyoda başlamıştırdırki?Ben şunu demek istemiyorum stüdyo fotoğrafçısı sanataçı olamaz diye,aksine bu işe meğil veren,gönlünü veren herkez olabilir.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 15:50 - İp: 85.***.**7.69
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

vala ben bazı fotoğrafları görünce kendimi amötör hisediyorum
,

Tarih: 17 Mayıs 2006, 17:31 - İp: 88.***.**3.144
  • 1