uvacan
uvacan (üye)
Antalya / Amatör

İlk Kez Fotoğraf Çekenin Sorunları

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, sorunlarım var

Bugün ilk makinemi aldım yaş 17 ve fotoğrafçılığa ilk adımı bugün itibariyle atmış bulunuyorum.

Sizlere birkaç sorum olacak, makinemin markası Fujifilm S4000

SORULARIM:

1) Fotoğraf çekerken, bir nesneye sabitleyip arkayı bulanık yapmak istiyorum. Diyafram değerini en küçük yapıyorum olmuyor. Bunu nasıl yapacağım hangi modda makine üzerinde C,M,S,A,P SRauto,SP seçenekleri var. Bunlardan hangisinden ayarlayabilirim.

2) Bir su akarken onu yavaş bir şekilde nasıl çekebilirim. ?

3) Diyafram, Enstante değerleri nerelerde hangi ayarda olmalı şimdiden teşekkürler...

Tarih: 22 Şubat 2013, 19:48 - İp: 78.***.**4.226
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

klasik bi armut piş ağzıma düş vakası daha..

Tarih: 22 Şubat 2013, 20:17 - İp: 176.***.**9.49
uvacan
uvacan (üye)
Antalya / Amatör

Tamam forumda daha önce var olabilir konu ama olmuyor yapamıyorum, dediğim gibi diyaframı en düşük yaptım olmadı daha ne yapacağım onu soruyorum.

Tarih: 22 Şubat 2013, 20:35 - İp: 78.***.**4.226
uvacan
uvacan (üye)
Antalya / Amatör

Bir de enstantene değerleri 1/1000 filan oluyor, ama makinemde 1/1000 değerini bulamıyorum. nereden bulacağım bunu.
Son olarak, mesela f değerini değiştirmek istiyorum ama mesela objektif değeri 200 iken sadece f5.2 çıkıyor bunun nedeni nedir ? Neden f değerini ben giremiyorum ?

Tarih: 22 Şubat 2013, 20:46 - İp: 78.***.**4.226
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

1) M veya A moduna alıp diyaframı iyice açacaksın eğer sade arka plan istiyorsan,
2) Su akarken onu tül halinde çekmek istiyorsan bir tripod(üçayak, sehpa) alıp, enstantaneyi 1saniye den uzun sürelerde tutacaksın, bunu yaparken de diyafram kontrolünü unutma,
3) Diyafram ve enstantanenin hangi ayarda olacağı ortamın veya nesnenin ışık koşullarına, senin çekim amacına göre değişir. Makine zaten bunu otomatik olarak yapar, M (manual) modunda ise kendin ışık koşullarına göre veya amacına göre ayarlarsın.

Çok okumalı, çok fotoğraf görmelisin arkadaşım.
Başarılar, selamlar...

Tarih: 22 Şubat 2013, 22:42 - İp: 178.***.**2.237
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

öğrendiğim tek şey var fotoğrafı makine çekmiyor deklanşöre dokunan kişi çekiyor. her alanda olduğu gibi fotoğrafçılıkta da eğitim şart

Tarih: 23 Şubat 2013, 12:33 - İp: 141.***.**2.104
uvacan
uvacan (üye)
Antalya / Amatör

ei421 çok teşekkür ederim.

Bir de bir şey soracağım, makro mod denen olay varmış makineyi makro moda geçir filan diyorlar, makro mod, kısaltılmışı M olan mı makine üzerindeki yuvarlak kısımda M diye bi şey var bu manuel mi yoksa makro mu ? Makro değilse makro nerden yapılıyor makine Fujifilm S4000

Tarih: 23 Şubat 2013, 17:06 - İp: 78.***.**4.226
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Makro modu genelde bir çiçek(lale mi gül mü artık neyse sembolü ile gösterilir.Çok yakın konuları fotoğraflamak istediğinizde makine netleyemezse kullanabilirsiniz.Örneğin 20cm den bir böcek çekeceksiniz ama makine bir türlü netleyemiyorsa macro modunu kullanın, yani macro tuşuna basın.M modu manuel modudur ve şu an sizin için gerekli değildir.Ama ilerde kullanabilirsiniz.

Tarih: 23 Şubat 2013, 22:24 - İp: 82.***.**9.97
hih_webci
hih_webci (üye)
Yozgat / Amatör

makro çekim için öncelikle üstten 'M' moduna almalısın
ve daha sonra ekranın yanındakı ok işaretinden lale resmine bas ordan süper makro'yu sec işlem bukadar..

Tarih: 24 Şubat 2013, 08:52 - İp: 88.***.**8.154
  • 1