met.in
met.in (üye)
İstanbul / Amatör

Hdr Çılgınlığı

göz var nizam var, ayarlar abartılmış, renkler patlamış, fotoğraf fotoğraflıktan çıkmış, karikatüre dönmüş.galeride bu tanımlamaya uyan bir sürü örnek var. bu sabah galeride turlarken 2 tane daha gördüm. ben görünce sinirleniyorum. acaba bendemi bir gariplik var. siz ne düşünüyorsunuz. neden sadece güzel karelere yorum yapıyorsunuz. neden olumsuz veya yapıcı yorumlar bu kadar az. bu yüzden siteden soğudum açıkçası

Tarih: 27 Kasım 2007, 07:51 - İp: 88.***.**3.55
patirot
patirot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

katılıyorum.

Tarih: 27 Kasım 2007, 10:25 - İp: 88.***.**0.240
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Picasso ve Salvador Dali hakkında ne düşünüyorsunuz !...
HDR bir farklılıktır Ne kadar çok örnek görürseniz daha iyilerine o kadar çok yaklaşırsınız.
Bu arada yorumlara fazla takılmayın siz kendiniz beğeniyorsanız yeterli. Zaten çektiğniz fotoğrafları diğer örneklerle karşılaştırdığınız zaman yeni çekimlerle kendinizi geliştirirsiniz.Bence doğrusu bu

Selamlar

Tarih: 27 Kasım 2007, 10:52 - İp: 85.***.**1.243
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Picasso'yu sevmem ama Dali'ye hayranım.

Tarih: 27 Kasım 2007, 11:07 - İp: 85.***.**5.148
yetisbey
yetisbey (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

bence hdr fotograflar daha gösterişli ve güzel çünki bence hdr hayal gücümüzü fotograflarımıza yansıtma yöntemidir kendi fotografımızı kendimiz işliyoruz hayal gücümüzle....bununla uğraşmak hem zevkli hem daha ilgi çekici bence

ben bu düşüncenizi öneri ve görüş bölümüne aktarabilirsiniz mesela sizin gibi görmekten rahatsız olanlar bu hdr fotograflar için hdr bölümü açılmasını tavsiye ederek ana galeride sadece renkleri ile kontrastı ile oynanan fotograflar yer alabilir veya doğal

ama hdr doğru uygulandığında abartıda dengede uyumlu sonuçlar verir ama düşünce olraka ben hdr yi çok seviyorum her ne kadar iyi beceremesemde.....

Tarih: 27 Kasım 2007, 12:24 - İp: 88.***.**1.178
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Böyle bir şey için siteden soğumanızı anlamış değilim,hdr doğru yerde kullanılırsa mükemmel bir seçenek olabilir.
Özellikle iç mekan çekimlerinde karanlık ve aydınlık bölgelerin çokluğunda,bulutlu bir havada bir köşeden güneşin parlaması durumunda v.b. gibi gerekli yerlerde ve tadında kullanırsanız eminim sizde vazgeçemezsiniz.
Bir de insanlar normal göz ile göremediği her türe ilgi gösterir,makro çekimler,tele objektifli çekimler,siyah-beyaz ve sepia işlemler,hdr ve plug-in lerle yapılan işlemler.Bu tip işlemler fotografı daha zengin ve farklı bakış açısından gösterir.
Ben normal foto yükledim,kimse izlemedi bile.fotoyu plug-in ile tamamen değiştirdim,yorum bile almaya başladı.
Bu tip şeylere takılmayın,siz paylaşmaya devam edin.beğendiklerinize bakar,beğenmediklerinizi es geçersiniz.

#kad-ir' tarafından 27.11.2007 20:39:53 tarihinde düzenlendi.

#kad-ir' tarafından 27.11.2007 20:42:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2007, 13:32 - İp: 85.***.**9.67
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

keşke fotoğraf makinalarının sensörü 3 ayrılsa 3 farklı poz ölçümünde fotoğraf çekse, hdr gibi...
doğru yerde çok güzel bir tekniktir hdr bence, ama abartılarak kullanıldığında katılıyorum, resimsi şeyler ortaya çıkıyor...

Tarih: 27 Kasım 2007, 14:06 - İp: 88.***.**5.44
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadas hdr ye takılmıs degil dikkatlki okursanız,hdr nin yanlıs kullanımına takmıs durumda.
hdr dogru uygulandıgında az ısık almıs ve cok ısık almıs bolgelerin dengelenmesi sozkonusudur,yanlıs kullanıldıgında,
nesnelerin kenarında beyaz haleler,fazla canlı hatta abartılı renkler, ve gerceklik dsı bir goruntu verir.
hdr nın dogru kulanımı ne kadar ıyı sonuc veriyorsa yanlıs kullanımıda okadar kotu ve itici bir goruntu verir.
--
ama nedense uyelerimiz berbat bir uygulamaya bile aa renkler nekadar canlı ne guzel degişik diye yorum yazıyor.
bu babam bılgısayarı bıle acmayı bilmedigi için,benı bılgısayar dahısı sanmasına benzer.
---
galerideki hdrlerin yuzde 90 ı abartılı ve resmen berbat edilmiş hdrlerdir.
--
omerk'in heder etmek diye bir lafı vardı tam bu duruma uygun.

Tarih: 27 Kasım 2007, 14:17 - İp: 88.***.**7.162
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Güzel bir konu.

Son zamanlarda çok fazla örneğini gördüğümüz bir dijital düzenleme tekniği.

Esasında dijital makinelerin yetersiz DR aralığını telafi amacıyla doğdu.Birden fazla farklı pozlanmış fotoğrafın birleştirilmesi yoluyla bu eksiklik gideriliyordu ki ben zaman zaman bu yola başvuruyorum . Bu amaçla çekilen fotoğraflarda renklerde genellikle abartı olmaz.

Fakat birdenbire HDR salgını patlak verdi ve amaç bu kez DR eksikliğini telafi değil , bizzat abartmaktı ...
Renkler gerçek değildi ve hatta gerçeküstüne dpğru yelken açmıştı

Bu ikinci kategoride oldukça başarılı sayılabilecek örnekler var fakat heder edilmiş çok sayıda fotoğraf da var.
www.fotokritik.com isimli sitede günün fotoğrafları arasında hemen her gün birbirinden rezil fotoğraflar görebilirsiniz.

En başarısız HDR ler genelde bizim ülkemizde, flickr de çok fazla var ve onlar genelde çok iyi.

Renkler abartılsa da kendi içinde tutarlı olmalı .

**
Abartmak da bir ifade yoludur ve kişinin hoşuna gidiyorsa yargılama hakkını kendimde görmüyorum . Fakat DSLR alıp hemen HDR ile uğraşmaya başlayan fotoğrafçıların da yanlış istikamette ilerlediklerini düşünmüyor da değilim .

Yani, başarılı HDR için önce renkleri iyi tanımak , makineye ve fotoğraf tekniğine az çok hakim olmak , binlerce fotoğraf incelemek (bu çok önemli) ondan sonra HDR çalışmak lazım bence.

Dijital makinelerin bir zaafiyetinden doğan faydalı bir teknikken zamanla bu teknikten sıyrılıp yeni bir akım yaratan bir dijital araç HDR. Zamanla daha sağlam bir zemine oturur diye umuyorum.

Tarih: 27 Kasım 2007, 15:36 - İp: 81.***.**7.49
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Abartılmadan kullanıldığı zaman faydalı bir teknik. Hatta bazı makinalar bu amaçlı özelliği fotoğrafı çekmeden,izlettirerek makinada yapıyorlar. Ör: Nikon d80 de yanılmıyorsam,makinanın içinde,d-lighting özelliği ile çok pozlanmış veya az pozlanmış bölümleri, renklerini değiştirmeden gözün gördüğü gibi görülebilir normal hale getirebiliyorsunuz.

#erdenbay' tarafından 27.11.2007 18:28:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2007, 18:24 - İp: 88.***.**1.105
met.in
met.in (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ganjin söyleyeceklerimin çoğunu söylemiş zaten.
ben yeni başladım ve 1500 ün üzerinde fotoğraf çektim. ama galeriye ekleyeyecek kadar değerli bulmadığım için şimdilik sizleri izliyorum. fakat galeride öyle şeyler varki (fotograf diyemeyeceğim) bunları ekleyen insanlarda hiçmi vicdan yok anlamıyorum. üyeyide geçelim o sadece suçun yarısına sahip. bunları onaylayan yöneticide bir o kadar suçlu. onay alabilmek için deklanşöre basabilmiş olmak yeterli bir kritermi, yöneticinin beğenisinden geçmiş olması gerekmiyormu. yönetici eğer beğeniyor ve onaylıyorsa diyecek söz bulamıyorum. tersi durumda herhangi bir kriter aranmıyorsa durum dahada vahim.

yöneticiler bence daha katı kararlar alabilmeliler. hdr felaketi yada değil, kötü bir fotografa olumsuz yorumlarda yapılmalı, yoksa dahada kötüye gider.
bir forumun kalitesinide bence galerisi belirler. saygılar

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:20 - İp: 88.***.**3.55