awrlord
awrlord (üye)
İstanbul / Amatör

Hangisi Gerçek Görüntüm? Fotoğraf-ayna

Arkadaşlar merhaba sitemizle hiç alakası yok ancak burada sormak istiyorum sorum şu.

biliyorsunuz aynadaki görüntümüzde sağımız solda solumuz sağda gösteriyor.

peki karşımdaki bir insan beni algılarken aynada kendimi gördüğüm gibimi algılıyor yoksa tam tersimi?

bu sağın sola solun sağa geçmesi konusunu bir türlü çözemedim.

insanlar beni ve yüzümü nasıl algılıyorlar bunu öğrenmek istiyorum..

Tarih: 19 Ekim 2009, 10:47 - İp: 81.***.**4.8
_hesabi_silinz
_hesabi_silinz (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Sen aynada ne görüyorsan onun tersini görürler aynadan baktığında sana göre sol görünen aynada sağmış gibi gelmiyor mu? Ama karşıdan bakan senin aynada gördüğünün tam tersini görür...

Tarih: 19 Ekim 2009, 10:59 - İp: 78.***.**0.24
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

YAHU BU SORULARI NERDEN buluyorsunuz yani soru sormak icin özel bi yetenek lazım artık onu anladım

Tarih: 19 Ekim 2009, 11:55 - İp: 85.***.**5.38
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografını cek, fotografta nasılsan karsındakiler senı oyle goruyor.
senin aynada gordugunun tersi yani..

insna yuzu simetrik degildir.
herhangibir fotografını yatayda ters cevirirsen,garip gelecektir.
bunun nedeni yuzunu hep aynada gormeye alısık olman..

Tarih: 19 Ekim 2009, 14:33 - İp: 78.***.**6.58
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

Fizik okudunuzmu hiç bilmiyorum... Düzlem ayna yansıma soruları...?... Bir düz cisim oval bir aynada mesala iç bükeyde nasıldır... dış bükeyde nasıldır... ? ben o iç dış bükeyi nasıl bulcam dersen kaşık al eline içindeyken bak ...ters çevir bak... farkını gördünmü... lunaparkta bu aynanın yüzeyini çok içli dışlı yapıp komik görüntülerde çıkartılır ortaya... Sen saçını nere tarayacan yada millete kendini nasıl seyrettirecen o derde girme... Mevlana derya ya olduğun gibi görün... ya da göründüğün gibi ol... İnsan görünüyorsan.. insanlığını kemale erdir canım...derdin o olsun... şimdi sorunun cevabına gelirsek... Ayna camdır ama içinde yansıtıcı özelliği olan bir sır denilen katman vardır ve o katman size doğru bakar... şimdi düz ve sır sız bir cam var ve önünde duruyor ne gibi olsun fotokopi makinası camı gibi... sağ elini bu cam üzerine koy... baş parmağın nereyi gösteriyor solu değilmi... peki şimdi kafanı gözünü hiç bozma ... elini camın öbür yüzünden görecez ...sağ elini sağa doğru 180 derece döndür... şimdi elini üstten değil içten görüyor olmalısın...göremediğin düz cam elinin üstündemi... evet... elin altta, cam üstte peki sağ baş parmağın nereyi gösteriyor sağımı solumu... sağı demi... hımmmmm önce sol du şimdi sağ.... işte biz aynada kendimizi tersden görüyoruz... sağı solda ; solu sağda... ok...

Tarih: 19 Ekim 2009, 17:02 - İp: 79.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 19 Ekim 2009, 17:20 - İp: 78.***.**1.227
awrlord
awrlord (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar teşekkürler bilgi için ,

ancak benim amacım insanlara güzel görünmek değil öyle bir kaygımda yok şükürler olsun, dış görünüm önemlidir ama hayatta daha mühim konular mevcut

böyle internette forumlara konu açacak kadar takmıyorum yani..

ben sadece insanların beni gördüğüğ gözle kendimi görmek istiyorum hangi görüntüye inanmalıyım bunu öğrenmek istedim :D

cevabı aldım teşekkürler

#awrlord' tarafından 20.10.2009 12:06:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2009, 12:06 - İp: 81.***.**4.8
aliqopter3
aliqopter3 (üye)
İstanbul / Amatör

bakın size şöyle açıklayayım aslında insanlar bizi kendimizi aynada gördüğümüz gibi görüyor. aynadaki görüntünüze alışıksınızdır sizi düz bir biçimde gösterir ama fotoğraftaki görüntünüze alışık değilsiniz size ters ve yabancı biriymiş gibi gelir aslında öyle değildir insanlar onu normal düz bir şekilde algılayıp sizin aynada gördüğünüz görüntüyü elde ederler. mesela bir arkadaşınızın aynada yansımasına bakın onu ters görürsünüz fakat arkadaşınız o görüntüyü benimseyip beyninde düzleştirmiştir sonuç olarak aynadaki gibi görünüyorsunuz

Tarih: 15 Temmuz 2015, 17:44 - İp: 78.***.**8.194
  • 1