coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Gerçek Mi Yoksa Pc Marifeti Mi ?

Arkadaşlar bu fotoğraftaki görüntü gerçek bir doğa olayı mıdır yoksa bilgisayarda düzenlenmiş bir digital çalışma mıdır
Beni aydınlatan olursa çok sevinirim.

Tarih: 2 Ekim 2007, 19:35 - İp: 78.***.**5.49
admaydn
admaydn (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

resmen pc marifeti

Tarih: 22 Ekim 2007, 17:08 - İp: 85.***.**2.138
tugrax
tugrax (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

Pshop olma ihtimali var lakin gerçektede yapılabilir bir çalışma... Ortadaki renk dağılımı prizmatik yani gökkuşağı renkleri kırmızı-turuncu-sarı-yeşil-mavi-lacivert-mor yerli yerinde....
Bir yağmur esnasında gökkuşağı yakınlaştırılıp diyafram ve enstantene ayarları kurcalanaraktan oluşturulabilicek bir çalışma...
Orjinalse dijital zoomun ayarı biraz fazla kaçmış akabinde ciddi bir kirlenme meydana gelmiş...

Tarih: 22 Ekim 2007, 17:17 - İp: 88.***.**8.169
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

eastwood'un yazdığı

"bu fotoğraf ntv nin o anlar kitabında vardı
çeken fotoğrafçı ve çekildiği yer yazmaktadır
ntv ekleme çıkartma yapılan fotoları kitaba koymaz
gerçek oldugunu düşünüyorum"

bu yazıdan yola çıkıp Oğuz Haksever'in programındaki "O Anlar" adlı köşeyi nette araştırıp buldum ve ulaştığım bilgilerin linklerini buraya aktarıyorum.İlk linkte "6"ncı sayfaya tıklayınız.

http://www.ntvmsnbc.com/modules/slideshow/VeInsan20060607/slideshow.asp

http://www.spokesmanreview.com/blogs/video/archive.asp?mon=Jun2006

http://www.spokesmanreview.com/blogs/video/play.asp?file=061406_sundog_sr&filetype=swf

Herhalde Oğuz Haksever doğruluğunu teyit etmediği bir fotoğrafı programında ve kitabında kullanmazdı diye düşünüyorum.

Tarih: 22 Ekim 2007, 19:01 - İp: 85.***.**9.24
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

BENDE BU FOTOGRAFIN GERÇEK OLMA İHTİMALİNİNYÜKSEL OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTERİM ÇÜNKÜ GÜNEŞ BİZİM MEMLEKETİMİZDE DAHA DİK GELİRKEN VE SADECE YAĞMUR GİBİ SU ZERRELERİNİ YOĞUN OLDUĞU DÖNEMDE BİZ GÖKKUŞAĞINI GÖRÜRKEN KUTUPLARDA HAVA GENELLİKLE NEMLİVE IŞIK SÜREKLİ YATAYA YAKIN ÇARPIYOR VE BELİRLİ DÖNEMLERDE BU HAVADA ASILI DURAN SU ZERRELERİNE IŞIK YATAY ÇARPTIĞINDA BU GÖKKUŞAĞININ OLUŞMASI ÇOK ÇOK BÜYÜK İHTİMAL
PHOTOSHOP DİYEN ARKAŞDA HAKLI AMA ODA BİLİYDURKİ O PROGRAMLA DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN YAPILABİLİRKEN GERÇEKTE ONUN ZATEN OLMASI GBİ BİRŞEY DE VAR

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:58 - İp: 88.***.**1.182
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kutuplarda oluyor bunlar.Gerçek yani. Fakat renkler bu kadar baskın olurmu olmazmı bilmem. Sanırım dünyanın manyetik alanının marifeti bunlar.

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:41 - İp: 88.***.**3.170
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ilk fotograf nemli bir yerde cekilmis, havadaki su taneciklerinin icine giren isik, dispersion (dagilma) yaparak kirilmaya gore renkleri olusturur. sonraki fotograflardaki ise aurora, o cok daha farkli bir olay. uzaydan solar dalgalarla gelen ektronlar atmoser girdiginde dunyanin manyetik alan cizgilerinin etrafinda donmeye baslarlar ve bu arada sahip olduklari yuksek enerji sayesinde su molekullerini iyonlastirirlar. daha sonra bu ayrilan atomlar yeniden su haline gelirken oksijen atomu yesil ve kirmizi isik sacar. aurora diye gorunen budur.

Tarih: 29 Ekim 2007, 16:48 - İp: 81.***.**7.8
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Havanın bozma anı öncesi Trakya dan bir akşamüstü gökyüzü..

Kutuplar da olabilir,oraya kutuplara giden rahmetli Barış Manço idi.
Eski prog izlerseniz bir hemfikir sonuç çıkar..

TRAKYA SEMALARI

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:01 - İp: 88.***.**9.27