the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Fotografta Yanlış Kesme (kadrajlama,crop

Sıkışmamış Rahta açı,altın nokta, 2/3 – 1 /3 ufuk yerleşimi, Düzenli,düzensiz geometrilerin duruşları ve dahası onlarca kural varken çekim sonrası fotografı bu kurallar içerisinde izlemek cidden zor iş. O nedenledir ki hep bir yerden sırıtır yada sıkışır kadrajlar.

Yorumlarda ve cevapları görüyorum.
Kadrajınız biraz sıkışmış sorusuna fotografçının verdiği cevap maalesef o an o açı olağandı derken yanlışın içine doğru çekilmiş oluruz.

- 18 mm imkanı olan bir lens ile 27 mm de çekilen bir fotogafın sıkışma şansı olmamalı. Sıkıntı gözün ezberinin teknik anlamda bozulması ve bilgilerini heyecanına kaptırmış bir fotografçı.
- 200 mm sabit lens ile çekilmiş bir fotografında sıkışma şansı olmamalı. Neden ama 200 mm. 200 mm her ne kadar tele altyapısında dar kadrajlara sebep verse de, yığılma etkisi ile kadrajınızı genişletecektir. Sonuç kompozenin kurgusunda yani gene fotografçının gözlerindedir.
- Ve son olarak ışık kaynağı ve kesme işlemi. Işık kaynağının yönü ve kadrajıdaki yanal-dikey doğrultusu denklanşöre basmadan hesaplanır. Hatta gereken kesme işlemleri de aynı şekilde. Denklanşörden once bilinmeli. Yanlış kesilen bir fotograf ile sonuç; sağ yanağı beyazlar içinde patlayan bir portrenin yanındaki kaynağın hissini keserek yok ederseniz doğallıktan uzak sadece güzel olduğunu zannettiğiniz bir fotograf çekmiş olursunuz Deniz de batan güneşin yanına gelmiş bir sandal fotogafında güneşi cropladığınızı. Yada pencerinin önünde oturan teyzenin penceresini cropladığınızı. Sokak lambaları olmadan çekilen gece balad fotograflarını.

Sonuç; hüsran ve zaman kaybı olacaktır. Bu nedenle etrafıma bakıyorum,siteye bakıyorum ve aklıma gelen ilk cümle; yakın zamanda kaybettiğim çok değerli bir arkadaşımın sözleri; İstanbul’un yarısı Fotografçı yarısıda fethullahçı olmuş…

Bunları neden buraya yazıyorum. Eleştirisel yorum istiyorum seçeneği hikaye.. Hocam ayağı o ayak_ Bir az önce gördüğüm fotografın bana söylettikleri … Elbet benim gözümden… doğru yada eksik…

Sevgiler,saygılar…

Ahmet YILMAZ
the_wall

Tarih: 31 Mayıs 2012, 11:44 - İp: 88.***.**0.82
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Biraz ağır gelmişsin sen buraya. Bak, 5 saat önceki mesajına tek bir cevap bile yok.
Yazsaydın bi A model gövde B model gövdeyi döver diye bak ne alimler arz-ı endam ederdi. Hem de teknik hiç bir eğitim ve bilgileri olmadığı halde; nokta-virgül gibi mefhumlardan bi haber neler döktürürlerdi de meramlarını anlayabilmek için en az 2 kez tekstleri okumak zorunda kalırdın.
Kadraj, altın nokta, ufuk çizigisi ne ki ne gardaşş? Alıom yeşile makinayı, basıyom düğmesine iştee??? Hatta şu yeni çıkan model var ya hem başında hem sonunda harf olan, o daha bi güzelmiş de paramız yetmiyo işte

Tarih: 31 Mayıs 2012, 17:33 - İp: 46.***.**3.230
kalemdark
kalemdark (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba, forum bölümüne pek yabancı sayılırım, yazınıza tamamen şans eseri rastladım. Ben de sabit 200 mm manuel bir lens ile fotograf çekiyorum. Gördüğünüz hangi fotograf? En azından başlığını verebilirseniz başkaları da fikir yürütebilir...
Selam ve saygılarımla...

Tarih: 31 Mayıs 2012, 20:31 - İp: 88.***.**6.125
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Amacım bağdaki ile üzüm yemek, bağcıyı kim döverse dövsün. Dağdan gelen dağa dönsün, paraya ne hacet; hava bedava,su bedava
Benim ağırlığım kendime ki üzerinde hissedenlerin içi rahat olsun.Ne "sen" ifadesi kadar samimi ne de gardaşş kadar yakınız...

Saygılar..

Tarih: 1 Haziran 2012, 09:05 - İp: 88.***.**0.82
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

daha önce yazmışlığım var .. hani olmaz ya..bana sorulsa..bu dünyada en zor şey nedir diye...hiç düşünmeden vereceği cenvap : KADRAJ dır....öyle çok incelikli altın-gümüş-teneke kurallarını teknik olarak bilmiyor olmama rağmen...

Tarih: 1 Haziran 2012, 09:31 - İp: 78.***.**1.45
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Buraya ağır gelirsin derken bu sitede bu ağırlıkta konuların konuşulamadığını kastetmiş ve bir o kadar da sevinmiştim önemli konulara değinilebiliyor diye.

Değil mi ki foruma bi şeyler yazdın; "sen" kelimesine de katlanacaksın "gardaş" a da. Halbuki o "gardaş" bir sokak jargonuydu. Ama sen onu bile dağa çektin; belki de o dağdan gelen senden daha "insan" dı kibir konusunda.

Gardaş kadar yakın, sen kadar samimi olmak isteme sen; dedenle dedem aynı cephede savaşırken seni hesaba katmamışlardır zaten. Ha, senin deden orda bulunmadıysa o da senin sorunun.

Değil mi ki insansın, ne kadar kibirlenirsen kibirlen, sonuçta bağırsaklarında pislik taşıyan bir canlısın her canlı gibi. Bak farkın kalmadı diğerlerinden.

Tarih: 1 Haziran 2012, 10:29 - İp: 46.***.**3.230
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Güldüm. Sanırım sıkıntılarımız aynı ancak tarzımız farklı_
Bağırsaklar konusunda haklsın ancak birilerine benzediğim konusunda yanılma payınız var.
Aslında bu konuda böyle olsa dahi konuşmak güzel. Neden; bakın sizde aynı dertten müzdaripmiş siniz.. Her neyse.

Umarım bir dahaki sohbetimiz yalnızca fotograf üzerine olur.

Kalın sağlıcakla...

Tarih: 1 Haziran 2012, 10:41 - İp: 88.***.**0.82
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Yarısını geçti sevgili Ahmet ...
Aziz Nesin'in o ünlü "oran"nına yaklaştı ....

Tarih: 18 Haziran 2012, 15:01 - İp: 88.***.**4.168
  • 1