serhyhunte
serhyhunte (üye)
İstanbul / Firma

Fotoğraflarınızı Yorumluyoruz

Photoworld Dergisi Yayın Danışmanı Doç. Dr. Özer Kanburoğlu, PhotoWorld dergisine göndereceğiniz fotoğraflarınıza yorum yapmaya devam ediyor. Siz de fotoğraflarınızın yorumlanmasını istiyorsanız [email protected] adresine yüksek çözünürlüklü olarak fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz.
www.photoworld.com.tr

Tarih: 4 Ocak 2008, 14:18 - İp: 88.***.**3.72
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu hayırlı işi neden bizim galerimizde de yapmıyorsunuz?
Böylece fotografı nasıl yorumladığınızı/yorumlandığını da öğrenmiş olurduk.

Tarih: 4 Ocak 2008, 18:34 - İp: 85.***.**8.46
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

serhat bey merhaba ,
bence bunu fotografları secerek bu siteden teliflerini odiyerek yapsanız daha etik olur sanırım
bence bu yol pekte hos degil

Tarih: 4 Ocak 2008, 21:28 - İp: 88.***.**7.101
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

derginizde yayınlandığı takdirde hukuki sorumluluğunu kabul edecekseniz seve seve

Tarih: 4 Ocak 2008, 22:34 - İp: 78.***.**0.114
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

last hope zaten sen dergiye gonderirsen yorumluyorlar fotografları.
galeriden fotograf secip dergide yayınlamıyorlar,sen kendi rızanla gonderdigin için hukuki bir sorumlulukları yok bu baglamda.
----
biraz dergi reklamı gibi duruyor ama bence cokda kızılacak bır durum yok ortada. zaten dergileri alanlarvar ve bu tip seyler her fotograf dergisinde var.burdanda ilan etmiş arkadas.
----
tabi kedilerinin galeridede sayı olarak cok olmasada, benzer yorumlar yapmaları hos olurdu acıkcası.

Tarih: 5 Ocak 2008, 00:25 - İp: 88.***.**1.94
serhyhunte
serhyhunte (üye)
İstanbul / Firma

Öncelikle Burkay Bey'e cevap vererek başlayayım. Bu çalışmayı dergimizi okurlarımıza daha iyi tanıtmak ve aynı zamanda okuyucularımızın da fotoğraflarını bize göndermesini sağlayarak etkileşim yaratmak için yapıyoruz. Fotoğrafların nasıl yorumlandığını ise dergimizden detaylarıyla görebileceksiniz.

Gelelim Smallness ve last hope nickli arkadaşlarımızın yorumuna:

Burada yanılgıya düştüğünüz önemli bir nokta var. Biz sitelerde fotoğraf toplayıp da onları dergide izinsiz yayınlamıyoruz. Okurlarımız bize fotoğraflarına yorum yapılması için mail atıyorlar ve biz de o fotoğrafları isim belirterek yayınlıyoruz. Yani bunun telif ödemek ya da etikle uzaktan yakından alakası yok. Yani bu bir dosya konusu değil, köşe yazısı da değil. Okur sayfası. Siz herhangi bir dergiye okur mektubu gönderdiğinizde ya da Fotokritik gibi fotoğraf sitelerine yorumlanması için fotoğraf gönderdiğinizde telif mi istiyorsunuz? Bu da aynı mantık... Bu açıklamam Last hope nickli arkadaşım için de geçerli. Kısacası yaptığımız çalışma oldukça profesyonel ve akademik bir yorumlama tekniği. Böylelikle okuyucumuza doğru kompozisyon açısından yol göstermiş oluyoruz ve fotoğraflarını herhangi bir grup ya da arkadaş çevresi yorumlamıyor, doğrudan Kocaeli Ünv. Fotoğraf Böl. Başk. Doç. Dr. Özer Kanburoğlu yorumda bulunuyor.

Tarih: 5 Ocak 2008, 12:25 - İp: 88.***.**2.133
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

güzel bi uygulama bence bende 1 tane fotoğrafımı gönderdim umarım yorumlanır da hatalarımızı görürüz.

Tarih: 5 Ocak 2008, 13:38 - İp: 81.***.**0.251
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

peki diyelimkli ama sadece katkı saglamak ama neden en yüksek cözünürlük belkide ilgimizi ceken kısım bu

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:35 - İp: 88.***.**7.101
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dergiye basarken kalite konusunda sorun olmasın diye olabilirmi?

dusunun gıcır gıcır bir dergi yapıyorsunuz. ornek vermek gerekirse mesela iz dergisi gibi?
iz dergisini bildiginizi varsayıyorum bilmiyorsanız mesela atlas dergisi diyelim.yada baskısıda aynıoldugu için photoline..

ve okuyucu fotografları sayfasında 800*600 ebatında gonderildigi için baskıda rezil olmus bir fotograf var. gul bahcesinde deve dikeni.

endiselerin nedeni anlasılabilir ama dergiye basmada kriterlerde anlasılabilmeli. ve son olarak kimse zorla fotograflarınızı basmıyor,siz gonderirseniz.
siz istersenız,
siz oyle olmasını isteyip, fotografınızı gondermeyı secerseniz.
şimdiye kadar aldıgım butun fotograf dergilerinde bu gbi koseler var,eger fotograf dergisi alıyorsanız sizde biliyorsunuzdur. peki neden bu suphe bu korku dıye sormak istiyorum.

---
serhyhunteye moda tabirle avukatlık yapmak degil amacım, ama haksız yere ustune gidilmesinide istemem acıkcası.

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:54 - İp: 88.***.**6.237
serhyhunte
serhyhunte (üye)
İstanbul / Firma

vallahi gaijin senin söylediklerin o kadar açıklayıcı oldu ki bana söyleyecek hiçbir şey kalmadı. aynen katılıyorum sana ve çok teşekkür ediyorum. Bu arada smallness dikkatini çekerim en yüksek demiyorum yüksek çözünürlük diyorum. Bu sizin yani okurlarımızın iyiliği için. Dergide kötü ve çözünürlüğü düşük fotoğraf gördüğünüzde "Vay efendim bu ne biçim dergi demeyesiniz" diye. Sonuç olarak fotoğraflarınızı bekliyoruz diyelim.

Tarih: 5 Ocak 2008, 21:57 - İp: 78.***.**4.18
  • 1