tasmania
tasmania (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafların Telif Hakları

Selamlar,

Çekiğimiz fotoğrafların telif hakkını nasıl alabiliriz? Bunun için bir kurum yada kuruluş var mı? Ve izinsiz kullnımlar için ne gibi yaptırımlar. Bilgi sahibi arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.

Tarih: 15 Mayıs 2006, 01:10 - İp: 212.***.**5.30
baykaran
baykaran (üye)
İstanbul / Meraklı

www.istekpatent.com
--yardımcı olacaklar.... [>:D

Tarih: 15 Mayıs 2006, 01:53 - İp: 85.***.**4.246
birol43
birol43 (üye)
Kütahya / Profesyonel Fotoğrafçı

Fotoğrafın sizin olduğunu noter tarafından belgelendirebilirsiniz fakt noter negatif istiyor.
YADA bir patent firmasına başvurmalısınız.

eğer eser izinsiz kullanıldı ise
1- eserin kullanıldığı materyalleri toplatarak imha ettirebilirsiniz.
2- Türkiye Cumhuriyet mahkemelerinde dava açarak 300 veya 500 YTL tazminat kazanırsız.
3- daha sonra AİHM giderek 10.000 ila 30.000 ytl arasında tazminat kazanma durumunuz vardır.
Benim fotoğrafım izinsiz kullanıldığı için Avukatımız yaptığı araştırma sonuçları aynen yukarıdaki gibidir.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 17:39 - İp: 85.***.**0.132
tasmania
tasmania (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle yardımınız için teşekkürler,

Peki film değilde dijital çekim yapıyorsak onu nasıl kanıtlayacağız ?

Tarih: 19 Mayıs 2006, 11:21 - İp: 212.***.**5.30
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çekilen her fotoğraf için patent almak mümkünmüdür bilmiyorum. Ama mümkün olsa bile hiçte ekonomik olmayacağı gayet açıktır.

Fotoğrafın size ait olması zaten telif hakkının da size ait olduğu anlamına gelir, ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok. Bir eser kiminse esere ait tüm haklar da o kişiye aittir.

Size ait olduğunu nasıl kanıtlayacağınız ayrı bir konudur. Dijital çekiyorsanız mesela orjinal raw kaydının sizde olması ispat için bir delil oluşturabilir. Ayrıca genel ispat yöntemlerine göre çok çeşitli şekillerde ispat edilebilir. İspat için özel bir şekil şartı yoktur.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 16:52 - İp: 85.***.**1.190
tasmania
tasmania (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler,

Elbette çektiğimiz her resmin telif haklarını almak pek mantıklı değil.

Benim şu ana kadar anladığım kadarıyla dijital çekimlerde bu iş biraz muallak, oturmuş bir düzen yok. Dediğiniz gibi raw kayıtları belki bir kanıt teşkil edebilir ama her makine raw çekim yapamıyor. Daha genele hitap eden bir düzenleme getirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 19:33 - İp: 212.***.**5.30
  • 1