flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Fotoğrafı Müdahale Ve Öncelik

Foto muhabirisiniz.

Telsizde kaza ononsu duydunuz size cok yakın olay yerine polistende ambulanstanda önce vardınız.

burakadar herşey güzel güzel bir haber yakaladınız. soru şu

1 yaralılara yardım ederim.

2 fotğraf makinemi çıkarım işimi yaparım

3 sizin fikriniz.

Tarih: 6 Ekim 2007, 20:37 - İp: 88.***.**6.139
flassv
flassv (editör)

ben bu meslegi 15 yıl yaptım. Bana abileimin öğrettiği olayrine varanakadar bütün ekipmanını hazırla akşmasa flaşını tak makini flaşını aç şarj olsun araçtan iner inmezolayerini bir genel foğrafını çek hiç durmadn yaralıların yanına git yakşırken son kareni çek eğer inasnlara yardım edebileğin bir kaza ise yardım et yardsım edmiyedeceğin ciddi bir sorun varsa 155 112 yi arayarak kaza hakkında aydınlatıcı bilgi al ve cevre güvenliğini sağlnamsına polisler gelenkadar yardımcı ol.

unutmayalımki kazlardan sonra olayerinede nevar dieye bakanlar 2 kazalar daha çok sebep oluyor.

Tarih: 7 Ekim 2007, 18:02 - İp: 88.***.**6.139
skaraduman
skaraduman (üye)

Telsizden duyduğum için öncelikle 112 ve güvenlik güçlerinin olaydan haberdar olduklarını bilirim. Olay yerine giderken yolda hazırladığım makinemle iner inmez bir kaç kare fotoğraf çekerim. Olay yerinin günvenliği yoksa elimden geldiği kadarıyla güvenlik şeridi oluşturur ve imkanlarım doğrultusunda yaralılara (en azından teselli mahiyetinde) yardım etmeye çalışırım. Yaralara başka türlü yardım yapamam değilse, daha fazla zarar da verebilirim diye düşünüyorum.

Tarih: 8 Ekim 2007, 13:35 - İp: 212.***.**5.202
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

motorumla istanbul turu atarım bazan.
yine bu fotoğraf turlarından birini yaptım geri dönüyorum tam önümde bu kaza oldu

kan görünce hiç etkilenmem ama dönmüş ayak kırılmış kol gördümmü nevrim döner
sağımı solumu şaşırırım. kendime gelmem bir kaç günümü alır
neyse önce motoru biraz yola yakın park edip yolda geçen araçların kaza mahallinden uzak geçmelerini sağladım
bir kaç foto çektim
yakınlarına da gittim ama kırık ayak görünce fazla duramadım orda
ambulansı da ben çağırmıştım
arkadaşlarıma anltttığımda çoğ fotoğraf çektiğim için beni eleştirmişti

Tarih: 8 Ekim 2007, 20:08 - İp: 88.***.**4.121
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

topik gercekten iki gündür aklimi kemiriyor.
bugün iste ayni soruyu kendime sordum, ne yapardim diye.
meslek olarak bakildiginda gercekten zor is foto muhabiri olmak , ben atom santrallerinin izolasyonunu yapiyorum ve hicbir zaman yaptigim isin ardindan vicdan muhasebesi yapmiyorum.
düsünsenize ise basliyorsunuz ve karsinizda ayagi kopmus veya can cekisen birini görüyorsunuz ve isiniz onlari görüntülemek.
ben sanirim bu meslegi icra edemezdim yüregim kaldirmazdi.
birde ege77 arkadasimizin yazdigi cevapta ki muhabirler var.
sanirim bu konu sanatcilara sorulan, sanat icin soyunurmuydunuz sorusuna benziyor, kimi hic cekinmeden tabiki soyunurum derken, kimide asla katiyen yapmam dedigi gibi.
muhabirlerin kimi ilk is olarak hayat kurtarmaktir prensibine sahipken, kimide bu benim meslegim, ben ne olursa olsun önceligi haber olarak bakarim, kimsenin durumu beni ilgilendirmez düsüncesindedir.

Tarih: 11 Ekim 2007, 01:20 - İp: 83.***.**4.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bizde kaza oldumu herkes ilkyardımcı nede olsa..fotograf cekin siz..
yada yardım edenleri engelleyın daha insani birşey olur..
saka bir yana;
mesele profesyonellik ve vicdan arasında gidip geliyor..
turkler işe daha vicdani boyuttan baktıkları için cevaplar cok sasırtıcı degil,ama batıda herkes olaya farklı yaklasıyor.
buffalonun orneginde oldugu gibi..
-------

e2 yada yayınlanan bir dizi var..
adı dirt
etik konusunda acayip mesajları olan adı gibi kirli bir dunyayı anlatan bir dizi..
bir iki ornek..

derginin acımasız editoru olan bayan bir film yıldızıyla yasak ask yasıyordur..
arabada opusurken,arkada bir paparazi gorur ve gaza basar..
diyaloglar
-yakalandık kesin haber olcaz
-nereden biliyorsun
-ben olsam haber yapardım
araba epeyi hızlanınca film yıldızı korkar
-bıraz yavas ol adamların sılahı yok ya
-daha kotu, fotograf makineleri var

bu bir ornek yine aynı dizide

editor hatun bıcaklanır yarası olumculdur ama fotografcısını arar.

-buraya gelmeni istiyorum,fotograflarımı cek,sonra 911 i ara,ama fotograflarımı cekmeden sakın arama.

kendi hayatını bile hiçe sayıyor..

dizi oldugu için asırı bir ornek gibi gelmesin,bunun ornekleri cok..
---------------

birde tabi budıstlerin eylemini goruntulerken vurulan ve olmek uzereyken bile fotograf ceken çinli adam var,meslek askımı denir baska bişeymi bilmiyorum..

----------------
sonucta kendi hayatını feda eden adam kahraman,baskasının hayatını feda eden vicdansızmıdır tartısması cokda dogru olmaz heralde..
ben nemi yapardım,
ilkyardım bilgim yok,telefonumu cıkarır yardım cagırır ve fotograf cekerdim.
iyiki işim bu degil.dusunmesi bile zor

Tarih: 11 Ekim 2007, 06:37 - İp: 88.***.**9.109