bjk.irem
bjk.irem (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılık İçin Hangi Bölüm

fotoğrafçılık için hangi bölümü seçmeliyim (matematik-eşit ağırlık- sözel)? ve herhangi bir sınav yapılıyormu?? bilgi verirseniz sevinirimmm

#bjk.irem' tarafından 19.01.2008 19:39:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2008, 19:38 - İp: 85.***.**2.245
mertguven
mertguven (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

herhangi bölümden 160 veya 185 barajını geçtigin takdirde, yetenek sınavına griyorsun, 1 unv 7-10 kişi arsında alıyor fotografclık bölümüne

Tarih: 20 Ocak 2008, 18:12 - İp: 88.***.**3.37
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

eve hepsi doğru... ben bu sene kocaeli fotoğrafçılık sınavına giricem...

#gurhan_87' tarafından 20.01.2008 18:30:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2008, 18:22 - İp: 88.***.**1.14
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neden fotografcılık okumak istiyorsunuzki?

Tarih: 20 Ocak 2008, 18:23 - İp: 88.***.**3.11
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

pardon bayan olduğunuz görmedim o halde ben sadece kocaeli için yardım ediyim çünkü diğerlerini bilmiyorum...

1- ÖSS sınavından herhangi bir bölümden en az 180 puan

2- Sonra okulda 2 aşamalı ve 2ci aşama 2 kısımdan oluşan bir yetenek sınavı var:

-1.aşama, fotoğrafçılık teknik bilgi ve sanat alanından genel kültür...
-2.aşama 1.kısım; fotoğraf yorumlama.
2.aşama 2.kısım; kendi çektiğin fotoğrafları sunma.

sonuçta bunların ve öss sınavınnın ve hatta lisedeki diploma puanını alıp, çarpıp toplayım bölüp çıkan ortalama ile ilk 15 e girmen gerekiyor.

BU kocaeli üniversitesi sınavı içindi. ve ayrıca fotoğrafçılık güzel sanatlarda oluyor...

Tarih: 20 Ocak 2008, 18:30 - İp: 88.***.**1.14
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

gurhan sakın bu yazacaklarımı kişisel alma olurmu..

bu bölümü anlamsız bulduğumu daha önce bir topikte yazmıştım..
bir adım daha ileri gidip bu bölümün saçma olduğunu daha giriş sınavından anlamamız mümkün diye bi iddia atayım ortaya..

özel yetenek giriş sınavındaki aranan bilgilere bakarmısınız..
yahu özel yetenek sınavını tertip eden sevgili hocalarımız..
siz kafayı mı yediniz..
okulda belli bir müfredat belli bir plan doğrultusunda öğrencilere öğreteceğiniz şeyi neden daha girişte soruyorsunuz..
yani bu ne demek.. "bunları bilin sonra okulunu okuyun" mu demek..
fotoğrafla ilgili hiç bir soru olmayıp sadece güzel sanatlara yatkınlık aransa amenna derim..
oldu olacak sanat tarihinden bir iki ezber sorusu falanda serpiştirin araya..
fotoğrafçılığı sorularınızı cevaplayabilcek kadar bilen biri neden okusun o okulu.. (cevabını bildiğim bi soru ama hiç söyletmeyin)

ressam olabilmek için güzel sanatlar resim bölümü mü okunmalı...
peki ya konu müzik ise.. konservatuar giriş sınavı müzik bilgisine göremi yoksa yeteneğine göremi yapılıyor.. ayrı şeyler bunlar..

kusura bakmayın.. Ankara'da denizcilik (veya ilgili) bir fakülteyi anlarım ama "fotoğrafçılık" bölümünü bir türlü anlamamıyorum.. yani 4 yıllık bir okulu olmasını anlayamıyorum..

Tarih: 22 Ocak 2008, 18:36 - İp: 88.***.**3.189
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

yoo est. ben düşünceleri her zaman dinler ve saygı duyarım...

giriş sınavlarını bende gereksiz ve saçma buşuyorum.. ama ne yazık ki ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin misali olmuş artık bu ülke elden ne gelir. düzene uymak zorundayız...

ama 4 yıllık fotoğraf konusuna gelirsek eğer avrupada 6 yılmış fotoğrafçılık eğitimi. bunu anfad dernek yönetiminde olan bir tanıdık söylemişti. neden böyle olduğunu sormadım daha doğrusu unuttum ama ilk görüşmemde sorucam mutlaka

Tarih: 22 Ocak 2008, 18:49 - İp: 88.***.**3.96
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

burda yorumu yapan kişiyi de sorgulamak lazım..
mesela ben bu fotoğrafçılık bölümüyle ilgili bu yorumu yapıyorsam beni sorgulamak lazım..
anfaddaki üstad bu yorumu yapıyorsa onuda sorgulamak lazım..

ve hatta bu gün fotoğrafçılık mezunu olup meslek olarak fotoğrafçılık yapan birine sorsan oda "4 yıl az.. 10 yıl olsun" falan diyebilir..

ben grafikerlik yapmaya çalışıyorum. keşke imkan bulsaydımda okulunuda okusaydım.. ama meslek lisesi-elektronik okudum.. keşke okumasaydım. orda 3 yılda öğrendiklerimi 3 ayda öğrenebilirmişim..

Tarih: 22 Ocak 2008, 19:25 - İp: 88.***.**3.189
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

Tarih: 22 Ocak 2008, 19:29 - İp: 88.***.**3.96
armoni_
armoni_ (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de Fotoğrafçılık bölümünü okumayı düşünen biri olarak açıkçası tereddüte düştüm. Ama şaşırdığımı söyleyemem.
Konservatuvar ve Güzel Sanatlar bölününde iyice belirginleşen, ülkemizin düzelmeyen ve de düzelmeyecek gibi gözüken eğitim sisteminden ne bekleyebiliriz ki...
İnsanın yetenekli dahi olması yetmiyor, yeteneğinin işlenmiş olması gerekiyor. Maalesef öğrenmeye aç insanların kaderi, okulun öğretme yani ana işlevinin farkında bile olmayan insanların elinde...

Tarih: 20 Şubat 2008, 22:26 - İp: 88.***.**7.80
  • 1