lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Fotoğraf Yarışmaları Kriterleri

Arkadaşlar ilk kez bir fotoğraf yarışmasına fotoğraf göndereceğim.Ancak genel olarak nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum..

PS müdahalelerine bu tür ulusal yarışmalarda ne kadara kadar onay veriliyor..Krop. keskinleştirme, beyaz ayarı ve sb yapma kenar yakma efekti gibi basit efektlerden hangilerine ne kadara kadar izin veriliyor..

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar veya bilgi kaynağını bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Tarih: 4 Nisan 2008, 21:11 - İp: 88.***.**6.238
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hocam her yarısmanın kuralı ayrıdır..
crop keskinleştirme beyaz ayarı gibi seyler yarısma kuralları içinde degildir..kimsenın karısma hakkı yok bunlara..
kenar yakma efekti basıt gosterir kacınmanı tavsıye ederim.
genelde cercevesiz sadece fotograf isterler,30*40 baskı ve cd de kayıtlı haliyle..
yarısma basvburu noktası nereyse oradan bılgı ısteyebilirsin..kuralları acıklamayan yarısma olmaz nede olsa..

Tarih: 4 Nisan 2008, 21:41 - İp: 78.***.**0.223
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili çağdaş adamların şartnamede dedikleri o kadar uçu açık ki..Denen şey şu.Ps müdahalesi olmaması..
Ama ben tel açtım..Yetkili ile görüştüm..Ancak sayın yetkili daha kropu kırpmayı kontrastı beyaz ayarını falan bilmiyordu..

Bir ara bir forumda yada bir fotoğrafımın altındaki yorumların birinde değerli bir arkadaş bu tür kriterlerden söz etmişti.

Ancak 3 saattir bakmadığım yer kalmadı.

Ama nafile bulamadım hiç ibr şey..

Onun için bu tür yarışmalara katılan arkadaşlar belkki tecrübelerini bizimle paylaşır diye düşündüm..

Tarih: 4 Nisan 2008, 22:21 - İp: 88.***.**6.238
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yarısma analog makineler dısına kapalı degilse photoshop olmaması kosulu sadece ve sadece manipulasyonu kapsar.
yada hdr gibi proseduru olan işlemleri..
krop,beyaz ayarı ve keskinleştirme dijital fotografta mudahale sayılamaz.
raw cekime keskinleştirme uygulamazsanız netsiz yavan bir kareniz olur zaten..
sen rahatlıkla kareni gonderebilirsin..

Tarih: 4 Nisan 2008, 22:34 - İp: 78.***.**0.223
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Lazut hocam, gaijin tamamiyle doğru söylüyor. Temel düzeltmeler dijital işlemden sayılmıyor. Geçen yıl National Geographic dergisinin yarışma kuralları sadece manipülasyona izin vermiyordu.Düşünün hocam, analog ile çekilmiş olan karede de banyo esnasında ışık ve suyun ısısı, kimyasalların karışımı gibi ayarlamalarla bizim "temel düzenlemeler" dediğimiz şeyler yapılıyor. Aynı şey, sadece araç ve sarfedilen emek farklı ama sonuç aynı.

Tarih: 4 Nisan 2008, 22:49 - İp: 88.***.**3.7
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sefer hocam ben hiç bir yarışmaya(ne haddime )katılmadım ama genelde kurallarına göz attığımda crop,keskinlik ve beyaz ayarının artık müdahale işlemi sayılmadığını söyleyebilirim.
sonuç olarak bu 3 konu makine özelliklerini pekiştirecek bazı şeylerden.
kompozisyona katkısı olan şeyler değil.
sonuçta makineler değil konular yarışır böyle yarışmalarda..

Tarih: 4 Nisan 2008, 22:53 - İp: 88.***.**5.21
cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

sayın lazut hocam yarışma fotograflarında mühim olan yarışmaya gönderdiginiz eserdir sizin eseriniz üzerindeki yaptıgınız işlemler işlemler hiç önemli degildir

eserinizde mühim olan

kunu
çekim açısı
kompozisyon uyumu
kadraj
ışık kullanımıdır

sizin uygulayacagınız crop ps mühahilesi ... sizin saydıklarınızın hepsi sizin karenizdeki sanatsallıga kalmış olaydır istediginizi uygulaya bilirsiniz keskinleşitirme hariç

başarılar diliyorum katılacagınız yarışmada
başarılar

Tarih: 4 Nisan 2008, 23:12 - İp: 88.***.**6.220
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar değerli görüşleriniz önerileriniz ve temennileriniz için çok çok teşekkür ederim..

Sevgili kadir iki yıldır hiç bir fotoğraf yarışmasının şartnamaesine bakacaka kadar bile ilgilenmedim foto yarışmaları için..

Ama laf aramızda d300 alabilmemin tek şartı da aldığım makinelerden para kazanmak

İçişleri bakanı hatta şimdileri cumhurbaşkanım -çünkü d300 için bm başkanı bile yaparım onu- elinde oklava öyle emir verdiler

Şaka bir yana yukara bahsettiğim üstat -ah yazısını bir türlü bulamadım ki- kırpmanın da fotoğrafın toplam alanınnın %10 nu geçemmesi gerektiğini söylemit..Ama anladığım kadarıyla her yarışmanın ayrı bir kategorisi var..

Tarih: 5 Nisan 2008, 00:00 - İp: 88.***.**6.238
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hocam en önemli kriter şu:

Kompozisyonun tamamen doğal bir havası olmalı..
Asla ayarlanmış bir kurgu izlenimi vermemeli..
Asla bir ekip çalışması olmamalı..

Öyle olsa bile, bakınca bu hissedilmemeli..
Doğal ve gerçek olduğu havasını, izleyen kişiye hissettirebiliyorsa tamamdır!

Tarih: 5 Nisan 2008, 04:06 - İp: 88.***.**7.230
mekici
mekici (Objektif)
Konya / Doğa Fotoğrafçısı

Bazı mahalli yarışmaları düzenleyenler fotoğrafın ne demek olduğunu bilmeyenlere şartname hazırlatabiliyorlar.(belediyeler v.s)onun için maniplasyon dışında müdaheleler kendisini bilen ,fotoğrafı bilen her ortamda kabul edilir ustam.Baskı kaliteli olmalı gerisini sen kendin zaten pek ala yapıyorsun ustam...yarışma jürisinin kim olduğu da sonucu etkiler.jüriyi ilan etmişlerse içlerinde fotoğraf sanatçısı olanların sevdiği tarz ve konuları göndermekte sonuca etkie eder.Ben jüri olsam(mesela)gönder at ,koyun fotoğrafını vereyim 10 puan ...mesela...ters ışığa 11 veriyorum..saygılarımla.

Tarih: 5 Nisan 2008, 05:48 - İp: 88.***.**2.127
  • 1