hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

Fotoğraf Üzerine Kitaplar

Merhaba fotoğrafçılık üstüne önerebileceğiniz kitaplar var mı ? Çekim teknikleri, photoshop , deneyerek görebileceğim yararlı bir kitap ?

Tarih: 31 Ocak 2014, 15:29 - İp: 176.***.**8.221
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

eğer amaç fotograf ekipmanını tanımak ve temel bilgi edinmekse benim şimdiye kadar okuduğum en iyi kitap kullandığım gövdenin kullanma kılavuzuydu ki bu da d90 oluyor
"dalga geçiyorsun" diyor çoğu kişi bana ama geçmiyorum
ondan öğrendiğim temel bilgiyi katıldığım 2 fotografçılık kursunun "temel bilgiler " eğitiminde görmedim

eğer amaç genel olarak fotograf , kompozisyon vs ise
sabit kalfagil 'in Fotoğrafın Yapısal Öğleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon kitabı bence çok faydalı
ama orada yazlım mudahaleleri ile ilgili bilgi yok
ve maalesef benim bildiğim ps kitabı da yok
zaten bence ps kitaptan öğrenilebilecek bir program değil
kitap okuyarak öğrenmeyi denediğimde kitabı atıp ps i pc den silmiştim
daha sonra ihtiyaç duydukça, ihtiyaç duyduğum kısımları insanlara sorarak veya nette arayarak bulunca olay çok daha kolay ve keyifli hale geldi
bende biraz işe yaradı
siz de isterseniz bir deneyin

Tarih: 31 Ocak 2014, 18:15 - İp: 78.***.**3.254
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

pratik olsun hızlı olsun fazla derine dalmayım diyorsan aşağıdaki kitaplar idealdir tavsiye ederim...

bazıları 1-2 yıllık ancak değişen bir şey yok ps de aynı şeyler...

#buzlucam' tarafından 31.01.2014 18:59:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2014, 18:59 - İp: 78.***.**3.24
hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

@tomaydin Amacım fotoğraf kompozisyon cekim teknikleri üstüne nerde nasıl daha iyi olur Dediğiniz kitaba bir bakıcam cok teşekkür ederim.
@buzlucam scott kelby nin kitabını duymuştum onu düşünüyorum diğerlerini bilmiyordum.İçerik olarak uygulama neyin nasıl kullanıldığını net bi şekilde temel olarak anlatan bir kitap istiyorum.Yararlı olur mu benim için ?

Tarih: 31 Ocak 2014, 20:10 - İp: 176.***.**8.221
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

scott kelby nin çok kitabı vardır aşağıdaki sadece photoshop a yönelik... verdiğim kitapların hepsi aynı şekilde photoshop kullanımı paratik bilgiler için... ama bir miktarada olsa daha önce ps kullanmış olman lazım.. ayrıca scott kelby nin çekim tekniklerini anlattığı kitaplarıda var 3. ve 4. cildi senin için iyidir.. ama ben hiç bilmiyorum bu konuda sıfır ım diyorsan bu kitaptan başla özer kanburoğlunun cep kitabı...

daha sonra photoshop kullanımı için aşağıdakilere geç...

#buzlucam' tarafından 31.01.2014 21:32:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2014, 21:31 - İp: 78.***.**3.24
hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

@buzlucam Teşekkür ederim

Tarih: 31 Ocak 2014, 22:59 - İp: 178.***.**8.87
clasey
clasey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Scott Kelby nin ''Dijital Fotoğrafçının El Kitabı'' diye 3 kitabı var.1. si 2.si 3.sü 4.sü var benim fotoğrafçılığa başlamamı sağlayan kitaptır bunlar.Ve gerçekten harikadırlar.

Tarih: 25 Nisan 2014, 14:46 - İp: 85.***.**9.59
hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

@clasey Peki yararlı olmuş muydu o kitaplar ?

Tarih: 26 Nisan 2014, 11:16 - İp: 178.***.**5.125
klikklik
klikklik (üye)
Yurtdışı / Meraklı

İnternete girebildiğinize göre internette arama da yapabilirsiniz.
Bir örnek olarak "Google.tr" ye girin ve Türkçe olarak "fotograf çekim teknikleri" ve "fotograf kompozisyon" kitabı diye arayın.
En kötü yazılmış bir kitap bile size bir tane "güzel fotoğraf" çekmek imkanı yaratırsa, bedelini ödemiş demektir.

Tarih: 18 Mayıs 2014, 18:40 - İp: 88.***.**2.223
selahattin
selahattin (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba
Fotoğrafı anlamak ve iyi bir fotoğrafçı olmak istiyor musunuz.
Önce çevrenizdeki fotoğrafçılara kulaklarınızı tıkayın. İnsanlar bilmekten hoşlanır ve bildikleri kadar konuşurlar. Onları dinleyerek onlar kadar olabilirsiniz. Çıtanızı dünya ölçeğine taşıyın ve bu amaçla öğrenin.
İyi bir fotoğraf çekmek, iyi fotoğrafı anlamakla olur. Anlamadığınız ve çözemediğiniz bir alanda verimli olamazsınız.
Herkeste bir kompozisyon kuralı tutkusu göreceksiniz. Rönesans sonrası sanatta kompozisyon kuraldan yaratıcılığa doğru dönüşmüştür.
Cindy Shermanın linkini verdiğim sitedeki fotoğrafı hiçbir kompozisyona uymaz. Dünyanın en pahalı 2. Sanat fotoğrafıdır ve MOMa tarafından satın alınmış bir kolleksiyondur.
http://www.huffingtonpost.com/2013/01/19/cindy-shermans-birthday-sherman-effect-artists_n_2506195.html
http://2.bp.blogspot.com/_EfWs4gpNJHg/SGRy-BA_aCI/AAAAAAAAACo/7TQXs_vZufY/s400/sherman3.jpg
Nicole Comment’in de Ja Vu serisinde fotoğrafları izlediğinizde kompozisyon kuralları yerle bir olur. İşte bu nedenle ,iyi fotoğraf bilgiye ve kültürel yetkinliğe gereksinim duyar.
Önce sanatı anlamalısınız. Gombrich’in Sanatın Öyküsü kitabı başlangıçtır. Bu kitabı bitişrdiğinizde bana mail atın size kitap önereyim.
Belirgin bir yetkinliğe ulaşmadan fotoğraf toplulukları, gezileri, fotoğraf ahkam kesicilerinden uzak durun. Sizi etkileyerek bildikleri yöne yönlendirirler. Bu da muhtemelen bilmemektir.
David Hurn’un fotoğrafı öğrenmek isimli kitabında; “iyi bir öğretmenininiz yoksa fotoğrafı kendiniz öğrenin “ der.
Fotoğraf teknik bir şey değildir. Tekniğe ve kurallara dayanmaz.
Fotoğrafta güzel sokak ağzıyla güzelden aşkın bir şeyi temsil eder. Bu estetik olarak tanımlanır, kuramsal bir yaklaşımdır.
Selahattin Nemlioğlu
[email protected]

Tarih: 24 Mayıs 2014, 14:04 - İp: 78.***.**2.104
  • 1