anfield
anfield (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraf Tarama Ayarları Yardımı

Arkadaşlar iyi akşamlar... Formda yeniyim umarım doğru yere açmışımdır topiği. Sizden bişey rica ediyorum. Elimde analog fotoğraf makinesi ile çekilmiş resimlerim var 1000 civarında bunları tarayıcımla taramaya başladım fakat resimlerin daha net ve keskin olmasını istiyorum ve sanki dijital kamerayla çekilmişcesine canlı olmasını. Bunun için ne yapmalıyım. Elimde iki adet tarayıcım var. Biri HP 1315 üçü bir arada olanlardan Diğeri ise HP Scanjet 2400 ki ben bunu kullanıyorum. HP çözüm merkezi olarak yüklü olan programla taramalarımı yapıyorum... Tarama ayarlarım ise
Çözünürlük=300 dpi
Boyut :%100
Keskinlik : çok yüksek
Toz ve çizik giderici : yüksek
Soluk renkleri canlandırma etkin

Yardımcı olursanız sevinirim İyi akşamlar...

Tarih: 27 Şubat 2011, 17:45 - İp: 46.***.**4.206
saf
saf (üye)
İstanbul / Amatör

600 dpi ve üzerinde taratırsan bence daha iyi olur ve ayrıca fotografçılardaki gibi bir canlılık bekleme çünki evde kullandığın cihaz o kadar profesyonel değil bende de hp scanjet 4370 var

Tarih: 27 Şubat 2011, 19:54 - İp: 85.***.**8.154
steve
steve (üye)
Kocaeli / Meraklı

..Tarayıcının "Epson" marka olmasına dikkat ediniz..Tarama boyutu portre resimler için 18x24 cm 200 dpi; boy ve grup resimleri için 18x24 cm 300 dpi olacak ve taranmış resim jpg formatında en iyi kalite (12) de kaydedilmelidir..

Tarih: 27 Şubat 2011, 21:21 - İp: 88.***.**2.147
anfield
anfield (üye)
Ankara / Meraklı

Anladım ozaman benim ayarlarım yine iyi sayılır. Makinanın yapabileceği bu demek istiyosunuz.

işte hatayı epson almamakla yaptım farkındayım. Tarayıcının kamerası falan da güzelmiş epsonun yani hpnin kamerasından daha iyiymiş aynı özelliktekinden.

Peki keskinliği daha da artıramazmıyım

Tarih: 28 Şubat 2011, 00:23 - İp: 95.***.**3.149
  • 1