adoekin
adoekin (üye)
Aydın / Meraklı

Fotoğraf Sınavına Girecekler

merhabalar...ben bir amatör olarak bu sene 9 eylül üni.nin fotoğraf sınavlarına girmeyi istiyorum...konuyu açma nedenim sınava daha önce girnlerden veya konuyla ilgisi olanlardan yardım ve bilgi alabilmek...şimdiden teşekkür ediyorum ve yorumlarınızı bekliyorum...sınavla ilgili en ufak bir bilgi bile benim için çok yararlı olacak...

Tarih: 4 Haziran 2004, 01:17 - İp: yok
ozerarkis
ozerarkis (üye)
Bursa / Amatör

kardeş sana cevap veremicem ama bende dokuz eylül fotoğraf bölümüne girmek istiyorum... abi napcaz nası etcezzz... bir elin nesi var, iki elin sesi var...benim bildiğim ilk önce çoktan seçmeli bir test oluyo.sonra fotograf çektiriyolar.ondan sonra da fotograflar hakkında yorum yapıyomuşun.. bu kadar biliyommm... eğer sende yeni bir şeyler duyarsan bana haber verir misin?

bir de seneye gircen heralde sınava.abi kursafalan gitcen mi? veya böle sınavlara hazırlayan kurslar var mı ya??? valla bende çatlıcam hiç bi bok bilmiyom bu konuda.varsa bi bildiğin söler misin?

görüşürüzzz inşşallahh hadi eyvallahhh

Tarih: 12 Eylül 2004, 13:54 - İp: yok
eozturk
eozturk (üye)
Ankara / Meraklı

dokuz eylüle değil ama yıldız akdeniz ve kocaeliye girdim aralarında en zoru ve en iyisi yıldız
soruları epey zor genel kültür ardından desen çizimi ve mülakat ben mülakatta elendim ama bu sene gene girecem
genel kültür çok karışık 2 3 yüzyıl önce yaşamış bir yazarı da soruyor geçen dene olmuş bir olayı da yani çok sosyal olman lazım bide piyasadaki fotoğrafla ilgili ne kadar kitap var hepsini okumak lazım

Tarih: 26 Ekim 2004, 21:48 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşlar bende sizdenim beni unutmayın
fotoğraf bölümüne girmek için lisede hangi alanı bitirmek gerekiyor?yardımcı olursanız çoook sevinirim...
saygılar

Tarih: 4 Kasım 2004, 19:21 - İp: yok
draw
draw (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

walla sınav olayını pek bilmiyorum ama çok kazım oldukları açık ama fotoğraf bölümü direkt yatay geçiş olayı var lisede...Grafik bölümü mezunu olursan sana yatay geçiş fırsatı veriyor zaten fotoğraf diye ders te koyuyorlar....

#draw' tarafından 23.11.2004 19:03:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2004, 19:05 - İp: yok
kediii
kediii (üye)
İzmir / Amatör

arkadşım 9 eylülde iki sene önce ilk aşamada zeka testi uyguladılar ikinci aşamada ise mezarlık fotosu..belki ornek olur ..bütün segileri takip etmen lazım genel kültür çok önemli ilgili olduğunu göstermelisin.bu seneki sınav geçti galiba benimde girecek tanıdıklarım vardı seneye gireceksen daha fazla bilgi verebilirim

Tarih: 20 Ağustos 2006, 14:59 - İp: 85.***.**5.210
oipidus
oipidus (üye)
Ankara / Amatör

''Fotoğraf bölümleri özel yetenek sınavıyla öğrenci alırlar. Sınava girebilmek için öss'deki eşit ağırlıklı alt barajını aşmak yeterliydi. Olağan koşullarda prosedür ise şöyle işliyor:

Öncelikle bir genel kültür sınavı oluyor. Bu sınav tüm bölümlerle ortaklaşa yapılıyor.

Genel Kültür sınavında başarılı olursan ikinci aşamada çeşitli sınavlar olabilir .

Örneğin:

Kadraj: Bu sınavda adaylara kadraj yapmaları için hazırlanmış şablonlar verilir. Bunları kullanarak bir fotoğraf üzerinde belirli sayıda fotoğrafik tat taşıyon yeni kadrajlar oluşturmanız istenir.

Desen: Malumunuz bir kompozisyon yazılı ya da sözlü olarak ifade edilir. Misalen, sağ omuzunuzun üzerinde yer alan pencereden gelen ışıkla aydınlanan bir küp, piramit ve küreyi perspekti kurallarına dikkat ederek çiziniz.

Yahutta, çocuklara yönelik boyama kitaplarından bir sayfa fotokopi yoluyla çoğaltılır. Adaylara bu kontürleri belli nesneleri falanca yönden gelen ışığa bağıl olarak tonlamaları istenir.

Kolaj: Adaylardan önceden belirlenmiş bir tema dahilinde bir kolaj oluşturmaları talep edilir. Örneğin, "tatil" Adaylara fotokopi yoluyla çoğaltılmış çeşitli görüntüler veriliyor. Bunları kolajı oluşturmakta kullanabileceğiniz gibi, dilerseniz ve kendinize güveniyorsanız çizimle de kolajınızı destekleyebilirsiniz.

Algıda Seçicilik: Bu aşamada ise adaylara belirli bir süreyle çeşitli görüntüler gösterilir. Ardından çeşitli sorular sorulur. Görüntüdeki ışık hangi yönden geliyordu? Fotoğrafta görülen kusur neden kaynaklanmaktadır?, vs...

Mülakat: Her okula göre belirli bir mantıkta bundan önce bahsettiğim aşamalarda bir puantaj hesabı yapılır. Bölümlerin belirlediği barajı aşanlar mülakata alınırlar. Bu aşamada yaptığınız çalışmalardan oluşan bir portfolyo yanınızda mutlaka bulunmalı. Her türlü soruyu seçici kurul mülakat esnasında sorabilir. İlla fotoğrafla ilgili olması söz konusu olmayabilir.''

Tarih: 21 Ağustos 2006, 08:28 - İp: 85.***.**7.207
  • 1