meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf Sanatcısı Nasıl Olunur

KENDIM HAKKIMDA...

1984 dogumluyum, fotografla hobi olarak ilgileniyorum, kendimi kimseden yukarida gormedigim icin amatorum ve meraklisiyim. 1997 sonlarinda fotografla tanistim. siyah beyaz karanlik odam canon ae1 program ve f1.8 lens ve aksesuarlarla basladim. 20.000 den fazla fotograf calismam var, ispatlamak zorunda olmadigimi dusunuyorum. Vizorden bakarken, dusundugum sekilde ani yakalayabiliyorum, buyuk cogunlukla dijital mudahalede bulunmadan kendimce guzel calismalar yapabiliyorum... Sipsak fotografci degilim, o yuzden de binlerce fotograf sergilemiyorum, aslinda netfotograf a da hic fotograf eklememistim ama bir cok arkadastan madem bu forumdasin madem bize yorum yapiyorsun elestiriyorsun ve begenmiyorsun, sen cek te biz gorelim dedikleri icin birkac calisma ekledim. netfotograf taki hicbir calismamda sag sol ust alt ve cozunurluk kucultme haricinde en ufak bir dijital mudahale yoktur. eger gun olur da uzerinde oynama yaptigim fotograf demiyorum "resim" calismam olur sa bunuda belirtirim. elestirilerime de arkadaslarim bozuldugu icin "Guzel calisma olmus, tebrikler.." disinda cogu zaman bir sey yazmiyorum. sanatci olayi ile ilgili eline her mikrofon alani sanatci olarak kabul ediyorsunuz da benim kullandigim mail adresimi degistirmemi neden teklif ediyorsunuz yada neden beni artislik yapiyorsun diye sucladiginizi anlamis degilim...

netfotograf ta fotograf hirsizligi yapanlari, fotograf amaci disinda kullananlari kiniyorum...

fotografla hobi olarak ilgileniyorum, bu sitede sadece fotograf icin bulunuyorum... bu amac disinda olan arkadaslarimin benimle olumlu olumsuz dialoga girmemesini rica ediyorum. son kez belirtiyorum, ben amatorum...

SIMDI SORUMA GELELIM...

FOTOGRAF SANATCISI NASIL OLUNUR ARKADASLAR, TV DE HER ELINE MIKROFONU ALAN BEN SANATCIYIM DIYOR, BENDE MAKINAMI ALIP TV DE MI GORUNMELIYIM...

Celil.

Tarih: 8 Ekim 2006, 05:55 - İp: 85.***.**8.226
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Fotoğraf sanatçısı olmadığım için öğüt veremeyeceğim, zaten öğüt ile de sanatçı olunmaz. Genlerinde yetenek kayıtlıysa ve çok çalışınca sanatçı olunur belki. TV de gördüklerin sanatçı değil zenaatçı, bu işlerden para kazananlar...

Tarih: 8 Ekim 2006, 06:40 - İp: 88.***.**8.183
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşın ifadesine katılıyorum.. ben, bu konu üzerine ticaret yapıyorum.. ve çoğu zaman üzerine basarak belirtmek durumunda kaldım.. sanatkar değil Zanaatkarım..

En güzel sanat eserlerinin sergilenme imkanı bulamadığını .. ve gerçekten sanatçı olarak anılması gereken kimselerin, bu sanı almaya ömrünün yetmediğini düşünüyorum..

Sanat insanın içindedir....

Diplomasında , işyerinin sanında veya göründüğü mekanlarda...vs... Öyle sanatçı olmaz.. televole kültürü, birini sanatçı olarak anıyorsa.. ben kaale almıyorum..

Selam ve saygılarımla...

Tarih: 8 Ekim 2006, 11:54 - İp: 85.***.**3.245
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

mete007 ve merson'a katılıyorum.

Tarih: 8 Ekim 2006, 11:56 - İp: 85.***.**4.136
zaraoglu
zaraoglu (üye)
Batman / Özel Gün Fotoğrafçısı

dostum gercekten cok net bir fotograf yorumu yapamayacam ama cok net bir aciklama yapmissin tebrik ederim calismalarini cok fazla takip edemedim fotografa ilgi duymak fotografi sevmek deklansore basmaktan alinan zevk bunlar tamamiylen sanat demektir sanat tv de degil insanin yuregindeki kalbindeki inanctir fotograf cekmek sanat degilse resim cizmek karikatur yapmak ta sanat degildir ayrica bizim sanatimiz diger dallatrdan biraz daha basit gibi gorunsede aksine cok incelikler gerektiren bir sanat dalidir diye dusunuyorum saygilar
zaraoglu...

Tarih: 8 Ekim 2006, 12:04 - İp: 81.***.**0.39
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

merkalısının söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. niye mi söyliyeyim. İnsanlar fotograf çekip bunu da PS de düzenledikten sonra ben fotograf çektim diyorlar ben bunu kabullenemiyorum. Daha dün kompakt bir makine almış iki resim çekiyor Ps de düzenliyor bu işe gönül vermiş tabiri caizse çekirdekten yetişmiş kişiler eleştirince de noooluyo oluyolar. Bu site ne için ? çektiğiniz fotografları yayınlayın, eleştirilin ,eksiklerinizi görün ve daha iyi fotolar çekmeye çalışın diye. Ben ilk üye olduğumda bunu bekliyordum. ama ''Çok güzel olmuş Tebrikler'' dışında bir yorum yok fotogra yorumları arasında. o kadar çok yorum varki. Arkadaşımız 2000 yorum yazmış bakıyosun %99 u Çok güzel olmuş Tebrikler''. Tamam tebrik de edicez mutlaka, ama eleştirilmesi gereken yerde de üsluba uygun olarak eleştirimizi de yapıcaz. Bu sitenin amacına bu şekilde ulaşabileceğine inanıyorum. Vesselam...

Tarih: 8 Ekim 2006, 14:27 - İp: 88.***.**9.64
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

"Nasıl sanatçı olunur?"
Böyle soru sormak baştan sona hatayı gösterir.Çünkü buna cevap verecek birisi yoktur.Sanatçı olmanın bir reçetesi veya yöntemi yoktur.Görsel sanatlar içerisinde ele aldığımızda,insanın yaradılışından gelen bir takım yeteneklerinin zamanla ve çalışmayla gelişmesi sonucu bir takım güzel sanat adına eserler verebilir.Sanatçı olmuş mudur bilinmez.Eserlerinizi geniş halk kitlelerine yayıp kabul görebiliyor musunuz?Gurubunuzdaki adı gerçek anlamda sanatçı olmuş kişilerden olumlu sözler alabiliyor musunuz...İşte bazı nüansların olduğu bir dönemece gelmişsinizdir.Bundan sonrası için kimse bişey diyemez...

Ayrıca açıklamanızda geçen bir cümleniz vardı benim oraya takılmamı sağlayan,demişsiniz ki "eger gun olur da uzerinde oynama yaptigim fotograf demiyorum "resim" calismam olur sa bunuda belirtirim" Peki bu noktada galerinizdeki woswos ve pembegül çalışmalarınız fotoğraf mı yoksa resim mi?

Tarih: 8 Ekim 2006, 16:21 - İp: 88.***.**9.95
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN, burkay08

NETFOTOGRAF'TAKI TUM CALISMALARIM TAMAMIYLA CANON POWERSHOT PRO1 ILE CEKTIGIM SAG SOL UST ALT 1-2CM KADAR KOMPOZISYONU KADRAJ ICERISINE ORTALAMAK ICIN SADECE KIRPTIGIM BASKA HICBIR MUDAHALEDE BULUNMADIGIM FOTOGRAF CALISMALARIMDIR.

GUVERCIN CALISMAMIN PHOTOSHOPTA "RESIM"E DONUSTURULMUS HALINI IMZAMDAKI WEB SAYFAMDA BULABILIRSIN.

ISIGIN BOL OLSUN... CELIL.

Tarih: 8 Ekim 2006, 16:29 - İp: 88.***.**6.139
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

çektiğin fotoğraflarda oynama yapmamak bana göre çok önemli birşey bahsettiğin gibi fotoğraf ve resim farkını ortaya koyar bu konuda katılmamak elde değil.
tv lerde görünen yığınla kişinin sanatçı olduğu söylemek aklı selim insanın davranışı da değildir.
sana mail adresini değiştirmeni söylemek bence saçmalığın ta kendisi çocukluk etmiş kim sana demişse.
bende fotoğrafla ilgili birşeyler yapmak istiyorum kendi adıma ancak imkanlar ve zaman sınırlı olunca ne yazıkki fazla ilgilenemiyorum.
ayrıca sergilenen bi fotoğrafa sadece güzel olmuş,başarılı bir çalışma,hoş olmuş,...vs vs gibi yorumlar bence çok gereksiz. yorumlayan kişi fotoğraaf bilgisini katmalı yorumlarken konu,ışık ..vs vs yani demek istediğim şey bi fotoğrafın yorumunda güzel bir çalışma yazıyosa ya yorumlayan kişinin bilgisi yok yada fotoğrafta herşey mükemmel...
selamlar

Tarih: 8 Ekim 2006, 17:02 - İp: 85.***.**5.151
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Uğraşilan sanat dalında uzmanlaşarak ve Bu sanatla uğraşan kişilerin, size haklı olarak adetikleri sıfattır, ''Sanatçı''

BIR SORU.

Neye ve kime dayanarak Müdahale edilmiş fotoğraflara Resim diyorsunuz.????????????????

Eğer bir açıklamanız olabilecekse. Açıklamanızı aşağıdaki linkede yapın lütfen.

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=13520

#azrael' tarafyndan 08.10.2006 19:31:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2006, 19:27 - İp: 85.***.**8.249
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

meraklisi fazla derin dusunuyorsun, sen bosver bu sanat manat olaylarini, fotografini cekmeye bak. Eğer o şekilde zevk alıyorsan müdahale etmeden fotoğraf çekmeye de devam et, ama senin gibi davranmayan insanların fotoğraflarına da laf etme.

Sanatçı öncüdür, denenmeyeni deneyen ve arkasından gelenlere örnek olandır, mevcut kuralları yıkıp yaptığı sanat dalının sınırlarını genişletendir. Sende bunların ne kadarı var bir düşün bakalım.

Tarih: 8 Ekim 2006, 20:37 - İp: 85.***.**1.173