other-side
other-side (üye)
Eskişehir / Amatör

Fotoğraf Çekerken İnsanlarla İletişim

Öncelikle merhaba, insan konulu fotoğraflar çekerken caddede sokakta herhangi biryerde özellikle büyük ustalarıma soruyorum yani izin almakmı gerekiyo illa yoksa hani portrelerde falan uzaktan zumlayıp mı çekiliyo nasıl oluyo çünkü ben bi kaç sefer kalkıştım böyle fotoğraflar çekmeye tatsız şeyler oldu, e bu olay anı yakalamak mevzususuysa nasıl iletişim kurabiliriz insanlarla, veya hep manken mi kullancaz yani nasıl olcak?

Tarih: 27 Ağustos 2009, 15:51 - İp: 92.***.**4.24
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

portre fotoğrafı çekmeden önce çekeceğimiz kişi ile biraz sohbet etmek hem sizi hem de çekeceğiniz kişiyi rahatlatır. yoksa "bir dakika bakarsanız fotoğrafınızı çekebilirmiyim" diye seslendiğinizde kiş poz vereceğim diye kendini kasar ve fotoğraf doğal olmaktan çıkar. bir kaç dakikalık sohbet size isteyemeyeceğiniz güzellikte fotoğraflar çekmenize olanak tanır. portre konusunda en iyi donanım güler yüz ve tatlı dildir. gerisi sadece araçtan ibarettir.

Tarih: 1 Eylül 2009, 13:27 - İp: 81.***.**7.150
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 1 Eylül 2009, 17:48 - İp: 195.***.**2.208
serhantumer
serhantumer (üye)
Ankara / Meraklı

other-side kardeşim

bazı yöntemleri artık anladğını düşünüyorum ve aynı şeylerden bahsetmiyorum.sen sadece samimi ol.
daha sonra yalan söylediğini belli etme ; samimi sansınlar...

sonra poziyere yavaş yavaş sokul.

1) amcacım ben gazeteciyim bir fotoğrafını çekeceğim de sonra bu akşam haberlerinde çıkacak de... buna kesin inanırlar :D

2) Türk halkımıza amacını açıklarsan sana her türlü pozu verirler.yanlız nü ve erotik pozlar isteme yani sağlığın açısından diyorum

3 )Zaten poz veren kişiyle iletişimi kurduysan o sana diyecektir ; '' oradan, şuradan ,buradan,beriden geriden de fotoğrafımı çek diye '' emin ol sen bu durumdan bıkar hale geleceksindir.

4) hımmm çekeceğim poziyer çok güzel bir bayansa ; espirili yaklaş
mesela '' bi fotoğrafını çekebilir miyim , dudakların dudaklarım da ... '' tarzında
olabilir. hımm sonra mı ? sonrasını sen halledersin.ya tokat yersin ya da bir akşam yemeği olabir.
ben bir kere denedim bu yöntemi kız üniveristeden tadıktı.sonra cafede bi şeyler içtik.

neyse ben konunun amacıdan yavaş yavaş sapmadan sevgiler , selamlar diyerek konuyu kapatayım... umarım yardımcı olmuşumdur :D

Tarih: 3 Eylül 2009, 14:27 - İp: 193.***.**1.20
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ewet biraz konudan çıkmaya başladın direksiyon hakimiyetin iyi...

Tarih: 3 Eylül 2009, 19:11 - İp: 78.***.**5.134
umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

en iyisi hayvan portresi çekmek. al bi close up lens çek istediğin kadar portre.sen onlardan değil onlar senden korkuyo zaten...eğer korkutmazsan tatlı tatlı bakışıyorsunuz...

Tarih: 3 Eylül 2009, 22:34 - İp: 88.***.**2.235
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Gerçekten iletişim kurmak çok önemli..

Benim gibi negatif birriysen hele işin çok çok zor..Portre fotogrAflarımın azloığının nedeni budur..

Ve bu iletişim için de biraz laylaylom olman gerek..

Ben portre ve insan fotoğraflarımı çekerken en çok insanların yapmış oldukları işi yapmaya çalışırım..Önce seyrederim.:Sonra ya bir de ben deneye bilir miyim der bir şeyler yapmaya çalışırım..Bu sırada kendimi de tanıtırım tabii..Netfotografın en laz fotoğrafçısı diye

Sonra işi bırakır sizi böyle çekebilir miyim der ve aasıl işime koyulurum..

Bazen de hiç sormam..O fark edene kadar çekebildiğim kadar çeker sonra yanına gider tanışırım..

Ama şu bir geröek ki karşınızdaki ile ne kadar yakından iletişim kurarsanız o kadar içten ve candan bir fotoğraf ortaya çıkıyor..Adamların yüzlerindeki ifade o kadar güzel yakalanıyor..

Öte yandan çocuk fotoğraflarına gelince..Onların haberler olmamalı derim..Olunca ne yaparsanız yapın bir daha asla o doğallığı yaklayamıyorsunuz..

Zum olayı ise yukarıda mehmetin yanında verdiği amcayı çekerken kullandığım zamanlarda kullan derim..Yani mesela 50 kadar fotoğrafçının birbirini ezercesnie fotoğraf çekmeye çalıştığı zamnalarda geride durun ve takın zumunuzu..E tabi bu yöntem sahilllerdeki ve caddelerdekiler için de geçerlidiri ama ona tikizcilik denir ayıptır..

Tarih: 4 Eylül 2009, 01:59 - İp: 88.***.**6.169
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Lazut yaşa ist da bak nelere denk gelir çekersin sen..
Dahası git yabancı ülkelere ne çekersen çek[stratejik vurgular hariç] Bakma şimdi internet var eskiden karta bastırır saklardı millet veya gazetelere satardı..
Şu iletişim çağında duruma göre tilifon bilem dinleniyormuş, derler ya lazut..,,değil mi..

Gel bak haydarpaşaya tahta bavulla,millet senide nasıl çekiyor hemi de lazut emmi..

Bak dağlı baküde negüzel kareler çekmiş,görmedin sen onları.. Kanonla..

Tarih: 4 Eylül 2009, 02:16 - İp: 195.***.**2.207
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Emmi geldim geldim haydarpaşaya emme beni çekecekler o sıra zirvede yakma sorunsalı yaşıyordular

Tarih: 4 Eylül 2009, 15:45 - İp: 88.***.**0.79
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ah lazutemmi kısmetin yok imiş meğer senin,yoksam merdivenler ve tahta bavılla neler çekerdik orada,keza vapırda ve multi meydanlarda..Bir on saat beş saat iki saat evvel arasan idin kendini kütahyada bulacaktın o günü sağlık olsun..Dağ da sende yakardın ne var ne yok ise..

Bayrama nerdesin hem sen yazsana bari..

Tarih: 5 Eylül 2009, 03:09 - İp: 195.***.**2.196
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Nasip olursa SaKARYA da olacam ..
Amma bu hökümet bize ancak 4 gün tatil veriyor..
Biz hep 9 gün olur diye planlar kuruyorduk..
Sandıkta göstrecem bunlara..

Tarih: 5 Eylül 2009, 11:47 - İp: 88.***.**2.68