celiine
celiine (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Boyutu Ve Kalitesi

merhabalar,,,, fotoğraf makinesiyle çektiğim fotoğrafta görüntü kusursuzken o fotoğrafı örneğin instagrama attığımda sanki yakınlaştırmışım gibi görüntü kalitesi bozuluyor birebir o fotoğrafı nasıl paylaşabilirim yani boyutumu büyüktür ne yapmam gerek pek çok anlamıyorum ve yeni makine aldım öğrenme aşamasındayım yardımcı olursanız memnun olurum teşkkürler

Tarih: 17 Kasım 2013, 02:54 - İp: 85.***.**9.90
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafın aslını buraya yükleki bi görelim gerçekten kusursuzmu

Tarih: 17 Kasım 2013, 23:07 - İp: 92.***.**3.221
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotoğraflar İnstagram,Facebook gibi sayfalara yüklenirken otomatik olarak boyut boyutu fazla tutmamak için görüntü kaybına uğratılır.Bi de JPEG olarak çekiyorsanız iyice kayıp olur.Çözmenin yolu RAW olarak çekilmiş fotoğrafı görüntü kaybını hesaba katarak işlemektir.Işığınız bol olsun...

Tarih: 19 Kasım 2013, 22:56 - İp: 212.***.**0.119
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

"Downsampling" diye aratırsanız...

Fotoğrafı bahsettiğiniz sitelerin istediği ebatlara kendiniz düşürürseniz, sorun çözülebilir..

Photoshop da da sorun olabiliyor. 800x600 gibi bir ebata düşürecekseniz "bicubik best for smooth gradients" seçip, en son bir keskinlik verebilirsiniz azıcık..

Tarih: 20 Kasım 2013, 01:40 - İp: 78.***.**4.36
celiine
celiine (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ediyorum önerilerinizi deniyceğm

Tarih: 20 Kasım 2013, 02:27 - İp: 85.***.**9.90
jaseph
jaseph (üye)
İstanbul / Amatör

Web sitelerine yükleme yaparken site yazılımı fotoğrafınız üzerinde bir dizi işlem yapar bunun en başında boyut gelir. Bu işlemi yapan yazılım fotoğrafınızın kalitesinin düşmesine neden olur. Bir arkadaşımızın yazdığı gibi bunu hesaplayarak fotoğrafı photoshopda işleyerek yüklemen yapabileceğin tek seçenek.

Tarih: 23 Kasım 2013, 11:14 - İp: 78.***.**9.72
  • 1