realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

Çingeneler

yağmurlu başlayan bir günün ardından bulutların arasından çıkıverdi güneş..
ışık her yanda mükemmel bir görüntü..
iş gezisindeyim..dönüşte çingenelerin çadır kurduğu yol kenarında biriken yağmur suyunda oyun oynayan çocukların birinin masmavi hani şu national geographics in çektiği afgan kızına benzer maviş bir ufaklık..kaptım canonumu national fotoğrafçılarına özendim ben de afgan gibi çingene çekicekken
abilerimi babasımı dayısımı amcasımı bütün ahali kovalamaya başladı..
atladım arabaya kaçtım ordan.tampona gelen taş dışında başka hasar almadım
sizlerle paylaşmak istedim..
bu işin yolu yordamı vardır mutlaka..öğretin bana nasıl dayak yemeden izinsiz foto çekilir

Tarih: 19 Ekim 2005, 23:26 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Öncelikle dillerini öğrenmekle başla.Bak birkaç kelime.
Ogu: git.
Kali: Gel.
Çıka: yok
Gudurara
gudur çıka.Para yok.
Ne arnilis: Ne alacaksın.
Kunim:Müstehcen.(yani anlamı müstehcen)

Tarih: 20 Ekim 2005, 00:12 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ne mutlu sana. Artık gerçek bir fotoğrafçı oldun.
Kendinle gurur duymalısın. (Bkz. "Ne çekiyorsun kardeşim" başlıklı topic'te Ceko'nun tezi) Biz henüz o mertebeye erişemedik.

Tarih: 20 Ekim 2005, 14:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gercekten de ceko'ya gore gercek fotografci oldun artik realsanto..
..
valla guzel bir hikaye diyecegim, neresi guzel diye soracaksin..
valla bence bu durumlarda en etkili silah, uzun bir objektif sahibi olmaktan geciyor.. yani fazla yaklasmadan yaklasmak..
cingeneler biraz garipler, ama sonucta onlar da bizim gibi insanlar.. sanirim, fotografi cekmeden once bir izin falan alsaydin birsey demezlerdi..
..

Tarih: 20 Ekim 2005, 15:21 - İp: yok
dagbulent
dagbulent (üye)
Konya / Amatör

Şimdi realsanto nun yazdığını okuyunca gülmekten kırıldım valla. Çünkü daha beter bir olay da benim başıma geldi de. Konaya da çarşıda geziyorum Canon boynuma asılı vaziyette. Birde baktım dilencilik yapan bir bayan. Önünden geçtim. Son anda bir fotoğrafını çekim dedim ve durup makinayı açtım. Geri dönüp kadraj ayarı yaptım ve fotoğrafı çektim ama sen misin çeken. Kadın bir dadandı valla elinden zor kurtuldum. Neymiş "sen izin almadan benim fotoğrafımı nasıl çekersin, gazeteci misin, nesin?". Şok oldum ve ilk şoku atlatamadan "sen bu çektiğin fotoğrafı yayınlasan ve benim kocam da görse ne olur biliyor musun?" demez mi! Dondum kaldım valla. Yahu ne çıkar bir fotoğraftan kardeş desemde kadın Nuh diyo Peygamber demiyo. Dadandı makineme zorla alayım diye. Ben de sinirlendim kadına LCD den göstere göstere sildim onun fotoğrafını. Zorlka ikna ettim GİZLİ BİR KOPYASININ olmadığına. Birazda ben fırçaladım kadını ve hemen evin yolunu tuttum.

Bu yüzden aman dikkatli olun arkadaşlar.

Tarih: 20 Ekim 2005, 16:07 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla gecmis olsun dagbulent.. gercekten zor olmali laf anlatabilmek.. bak sildim iste.. yoooook!!! mutlaka gizli bir kopyasi vardir onun.. ben bilmemmi..
kocasi gorse ne der acaba? karisinin dilencilik yapmasina izin veriyor ama.. yazik valla.. aglayayim mi guleyim mi bilemiyorum..
..valla benim basima hicbir olay gelmedi henuz.. acayip dikkatliyimdir o konuda.. o yuzden de cekemiyoruz fotograf.. belki de herseyi goze alip cekmek lazim..

Tarih: 20 Ekim 2005, 17:30 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

beyler meslek girdi diyorsunuz yani..
bilseydim böyle fotoğrafçı olunacağını önceden dövdürürdüm kendimi

Tarih: 20 Ekim 2005, 22:30 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Railsanto beraber dövdürelim .Belki iki kişi olursak indirim yaparlar.
DAha öncede bu konuyu bir arkadaşla konuşmuştuk.Türkiye henüz bizim anladığımız anlamda fotoğraf çekilmesine alışık değil.BUnun için zaman geçmesi lazım.

Tarih: 20 Ekim 2005, 22:40 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

pazarbey allah aşkına doğru şeyler söylüyorsunuz değilmi?bu sefer kaçmama da izin vermezler...
.
dadanagast uzun objektif tavsiyeni dinliycem ama bayaa bi tele olmalı değilmi..

Tarih: 20 Ekim 2005, 22:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla pazarbey hangi ulkede fotograf cekilmesine karsi cikmiyorlar ki.. kimse fotografinin cekilmesini istemiyor..
..
realsanto, fotografi cekecegin uzakliga bagli aslinda.. bence bu tur konular icin bir 70-300 gibi lens yeterli olur.. ama tabii bir sigma 50-500 gibi bir lensle dokturursun..

Tarih: 21 Ekim 2005, 16:20 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

bana teleobjektiflerde fazla lens olduğu için ışığın kırılıp-kırılıp geldiğini çok kalite beklemenin yanlış olduğunu söylemişlerdi ama böyle durumlarda gerekliymiş

Tarih: 21 Ekim 2005, 18:08 - İp: yok