hadon
hadon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çekimden Sonra Kadraj Doğru Mu?

Başlık, sormak istediklerimi tam olarak anlatmıyor. Üstadlara şunu sormak istiyorum:

Çekim sonrası fotoğrafları bilgisayarda incelerken bir bakıyorsun ki, çerçeveye kenardan bir dal parçası girmiş... O dal parçasını yok etmek, fotoşop veya gimp ile doku nakli yoluyla çok zor olmuyor ama sanıyorum bu legal bir uygulama değil. Peki kareyi fotoşop veya gimp kullanarak yeniden kadrajlarsam bu legal olur mu?

Eğer yanıt "evet" ise sormam gereken başka sorular var. Kadrajı şu iki yöntemden hangisiyle yapmalıyım:

1. 4000x3000 piksel boyutundaki kareyi, örneğin 3600x2700'e düşürerek mi,

2. 4000x3000 piksellik kareyi örneğin 4100x3075'e büyütüp, 4000x3000 boyutunda yeniden keserek mi?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Tarih: 23 Mayıs 2015, 21:25 - İp: 78.***.**4.129
fgorgun
fgorgun (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Hiç piksellerle oynamanıza gerek yok, photoshop ta crop aracı ile istediğiniz gibi yeniden kadrajlayabilirsiniz, fotoğraf küçüleceği için pikselleri kendisi atar zaten doğal olarak.

Fotoğrafta bir şeyin yok edilmesi,eklenmesi etikliği belgesel,basın, türü fotoğrafçılıkla alakası vardır. Kişisel,sanatsal çalışmalarınızda serbestsinizdir.

Bu tür etiklik konuları yukarıda bahsettiğim çerçeveler dışında geçen yüzyıldan kalan konulardır.

Tarih: 31 Temmuz 2015, 16:31 - İp: 85.***.**2.147
hadon
hadon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yanıtınızdan, yeniden kadraj için resmi kesmem (crop) gerektiğini öğrendim. Teşekkür ederim.

Ancak bunu öğrenirken, sorduğum soruyu doğru şekilde ifade edemediğimi de anladım. Şu aşağıdaki resmin biraz daha açıklayıcı olduğunu düşünüyorum:

Bu iki yöntem arasındaki fark şu:

Aynı kareyi elde ettiğimiz halde, birinci yöntemde fotoğrafımız 3600x2700 boyutuna düşüyor, ikincide ise 4000x3000 boyutunda kalıyor.

Bu boyutta kalıyor kalmasına ama okuduğum bir yazıda, fotoşop ve gimp gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarının, resmi büyütürken çok doğru olmayan bir algoritma kullanarak yeni zorunlu pikseller eklediğini, bunun da fotoğrafı bozduğunu söyleniyordu.

İşte burada sormak istediğim asıl soru şu:

İkinci yöntemi uygulayarak resmimi büyüttükten sonra orjinal boyutunda croplarsam, bu resimle herhangi bir yarışmaya katılmamda sakınca olur mu?

Tarih: 2 Ağustos 2015, 03:18 - İp: 78.***.**1.221
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kurallari arasinda crop/kesim yapilamaz denilen yarisma yoktur. Hatta yarismaya giren fotograflarin % 100'nde krop yapildigindan emin olabilirsiniz.

Once buyutup, sonra kroplamak da dogru bir uygulama degil; teknik olarak mumkun olsa da soylediginiz amac icin yapani gormedim. Ancak elinizdeki fotografin piksel sayisi bir yarismaya katilmak/baski almak icin yetersiz ise dusunulebilir.

Tarih: 2 Ağustos 2015, 17:56 - İp: 108.***.**5.85
hadon
hadon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çok teşekkür ederim, ikinci sorumun yanıtını da almış oldum.

Fotoğraf arşivimi düzenlerken ne yapmam gerektiğini artık biliyorum.

Ancak hazır sizi yakalamışken bir şey daha sormak istiyorum. Bazı yarışmalarda 300 dpi çözünürlüklü fotoğraf isteniyor. Şu an kullandığım makine (Fujifilm XS-1) ile çektiğim tüm fotoğraflar 72 dpi çıkıyor. Ayarlarında bakmadığım yer, kullanıcı kılavuzunda okumadığım sayfa kalmadı; bir ayar bulamadım.

İşin içine yazılım girdiğinde (fotoşop, gimp) 300 dpi yapıvermek çok kolay ama yine yukarıda anlattığım gibi, yazılımın zorunlu pikseller ekleyerek resmi bozması söz konusu. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

#hadon' tarafından 02.08.2015 19:00:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2015, 18:51 - İp: 78.***.**1.221
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

72dpi'nin cektiginiz fotografla bir alakasi yok. Fotograflarin "thumbnail" ( kucuk boy )!goruntusu ile ilgili "default" bir ayar.

Tarih: 3 Ağustos 2015, 08:30 - İp: 108.***.**5.85
hadon
hadon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Teşekkür ederim.

Tarih: 3 Ağustos 2015, 17:02 - İp: 78.***.**1.221
  • 1