tabiatdost
tabiatdost (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bu Terimlerin Ne Anlama Geldiğini Rica

jpeg ya da orjinali tiff ya da raw
bu terimlerin ne anlama geldiğini ve nasıl bir yol olgulamam gerektiğini anlatabilirmisiniz lütfen.

Tarih: 20 Ocak 2010, 20:02 - İp: 78.***.**4.9
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dijital makinalar jpeg formatta sensörlerine kaydettikleri fotoğrafları ufak da olsa işleme tabi tutar. bazılarında bu ufak işlemleri siz de tespit edebiliyorsunuz; boyutlandırma, sharpen, vivid, more vivid vs.. raw formattaki fotoğraflar ise tamamiyle işlemsiz ham fotoğraflardır (buna göre boyutları da hafıza kartında çok yer tutar) . rawların üzerindeki her işlemi pc'de, foto editörlerinde kendiniz karar verip uyguluyorsunuz. tiff, nikon firmasının raw formata verdiği isimdir... eğer dslr kullanıyor olsaydım sanırım bütün fotoğrafları raw formatta çeker, en ince ayrıntıyı dahi evde sakin zihin ile uygulamak isterdim. iyi çalışmalar...

Tarih: 20 Ocak 2010, 20:24 - İp: 88.***.**5.107
tabiatdost
tabiatdost (üye)

tam olarak anlıyamadım,umarım yardımcı olan çıkar.size teşekkürler sayın cinas

Tarih: 20 Ocak 2010, 20:41 - İp: 78.***.**4.9
tabiatdost
tabiatdost (üye)

yani benim makinam nikon D70 ise ve picasa kullanıyor isem,fotoğrafların özelliklerinde jpg yazıyor ise,benim fotoğrafım nasıl bir fotoğraf oluyor yukarıdaki terimlere göre

Tarih: 20 Ocak 2010, 20:55 - İp: 78.***.**4.9
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yukarıdakilerden "jpeg" formatı kullanıyorsunuz. yani makinanız fotoğrafınız üzerine ufak da olsa tonlama vs. yapıyor, siz picasada ek tonlama yapyorsunuz( ki; jpeg'lerin de buna ihtiyacı olur çoğu zaman)... bu arada tiff ile neff formatı hep karıştırım yanlış yazmış da olabilirim. bir stüdyo fotoğrafçısı arkadaşa mail attım fırsatı olursa ilgilenir sanırım. kolay gelsin..

Tarih: 20 Ocak 2010, 21:06 - İp: 88.***.**5.107
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

jpg: bu modda çekim yaparsanız ve makine üzerinde ayar uygulamasanız size jpg uzantılı bir fotoğraf üretilir.
raw: işleme tabi tutulmadan direk ham fotoğraftır. windowsta önizlemesini ve tamamını göremezsiniz. photoshop veya lşgtroom gibi ek programlara ihtiyacınız vardır.
tiff: psd formatı gibi bir formattır katmanlı yapıya izin verir. az sıkıştırma imkanı verir yada hiç sıkıştırma yapmaz. ve bunu windowsta çift tıklayarak görüntünün tamamını görebilirsiniz.

artıları eksileri:
raw çok yer kaplar
tiff rawa göre az ama jpgye göre fazla yer kaplar.
jpg en az yer kaplayan formattır.

jpg çekende vardır raw çekende vardır. yani ikiside işinizi görür. kasmaya gerek yok.
ışık ortamı iyi değilse veya sonradan düzenlemeyi seviyorsanız rawı tercih edebilirsiniz.
tiff seçeneğini pek kullanan kalmadı. yani ben kullananları görmüyorum artık.

aralarında özel amaçlar dışında çok büyük fark yoktur. ama bazı durumlarda raw çekim hayat kurtarır.
http://www.kesfetmekicinbak.com/foto_atlas/digital_foto/02508/
http://tr.wikipedia.org/wiki/RAW_%28Dijital_format%29
http://tr.wikipedia.org/wiki/Jpg

Tarih: 21 Ocak 2010, 02:21 - İp: 88.***.**3.132
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://tinyurl.com/yenb8v6

Tarih: 21 Ocak 2010, 09:08 - İp: 88.***.**3.75
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 9 Şubat 2010, 20:22 - İp: 78.***.**9.146
tabiatdost
tabiatdost (üye)

ilgilenenlere vakit ayırıp cevaplıyanlara çok teşekkürler.saygılarımla.

Tarih: 10 Şubat 2010, 17:52 - İp: 78.***.**6.19
indra
indra (üye)
İstanbul / Amatör

jpeg, raw, tiff bunlar kendi içlerinde boyut ve kalite farkı olan resim formatlarıdır.
hepsinde düzenleme yapılabilir.(işin içinde pc varsa)
gayet basit yani (:

Tarih: 25 Şubat 2010, 13:41 - İp: 88.***.**6.172
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yani fotoğrafın üzerindeki tüm ayrıntılarla kendin uğraşmak istiyorsan .raw, yok eğer fazla uğraşmayayım, bir de çok yer tutuyor diyorsan .jpg resim şeklini kullanabiliyorsun misal benim eos 7D en kaliteli seçimde .raw 26 mb yer tutarken, .jpg 6 mb yer tutuyor.. Üzerinde daha sonra oynamak istediğim fotoğrafları .raw çekiyorum, fazla oynamak istemediğim, detay çalışmak istemediğim fotoğrafları da .jpg olarak çekiyorum..

Tarih: 3 Mart 2010, 19:33 - İp: 58.***.**0.29
  • 1