lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bir Fotonun Ps’siz Hali

Sevgili arkadaşlar son zamanlarda bir kaç fotoğrafımın ps müdahalesi olmadan da güzel olabileceğini gördüm..

İşte bu fotoğraflardan biri de aşağıda..Siteye yüklediğim fotoğrafda ise kırpma ve filtre-spotligth müdahalesi vardır..

Aşağıda o fotoğrafın photoshop müdahalasei olmadan önceki hali ve müdahale edilmiş hali yer alıyor..Burada elbette ki boyut küçültmeyi müdahale saymıyorm..
-Biliyorum bu çok anlamsız-

Sizlerin görüşlerini almayı ve yeniden ps müdahaleleri tartışmalarını gündeme getirmeyi talep ediyorum..

Bu orjinal fotoğraf

Bu da müdahale edilmiş -siteye de göndermiş olduğum foto-

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:23 - İp: 88.***.**0.144
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

hocam her fotograf pc müdahalesi olmadan olmuyor bence.
bazen öyle bir an geliyor saniyeler icinde cekim yapmaniz gerekiyor.
o anda otomatik cekim yapiyorsunuz ve o fotografa müdahale kacinilmaz oluyor, bilmem anlatabildimmi,
kal saglicakla

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:33 - İp: 90.***.**3.238
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Level ayarı da müdahale sayılmamalı aslında. Hemen hemen her kareye şart.Fotoğrafa sadece tek bir müdahale de bulunacak olsam o müdahalem level ayarı yapmak olurdu herhalde.

Lazut hocam müdahaleli fotoğrafındaki gökyüzünün rengini beğenmedim. Gerçi gökyüzü ile oynamayı çok insan sevdiği gibi, oynanmış gökyüzünü de seviyor o çok insan. Ben de pek sevmiyorum normali yokmu bunun. O etkiyi polarize filtre ile yakalamak daha doğal ve güzel.Müdahalesiz fotoğrafını da çok beğenmedim azıcık da olsa müdahale istiyor çünkü

Fazla keskinlik vermek de iyi olmuyor.Derinliği alıp iki boyutlu hale getiriyor sanki aşırısı.Bir de ağaç kabuğuna görünümüne çeviriyor.

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:37 - İp: 88.***.**8.187
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

OYUMU KULLANIYORUM:

YAŞASIN PS KULLANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ...

Tarih: 18 Aralık 2007, 22:50 - İp: 88.***.**7.130
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Aklım hep kompozisyonda,ışığı acaba bu sefer doğru kullanabilecek miyim de ? Fotoğraflarıma ben de müdahele ediyorum ama basit programlarda,ama içimde hep bir ukde kalıyor,doğru yapmıyorum gibi geliyor bana.

Analog makinayı aldım bu dertlerimi bitirdim yavaştan eklerim halis mulis Minolta+Ilford işbirliği fotoğraflarımı buraya...PS yapanlar da yapmaya devam etsin kötü birşey değil bence ama marifet olarak da göremiyorum.

Kimbilir belki benm de düşüncelerim değşir.

Tarih: 18 Aralık 2007, 23:22 - İp: 144.***.**0.155
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Lazut Hocam,
sizin gibi üstadların fotolarını sürekli izliyorum.
Galeride amacım kompozisyon ve diğer teknik konularda bir şeyler kapmak.
Ben bu fotoyu ilk gördüğümde ,gerçekten zor çekilmiş bir fotograf olduğu ,gökyüzünün nasıl bu hale gelebildiğini düşünmüştüm.
Aynı makineyi kullandığımız için acaba ben niye gökyüzünü böyle masmavi çekemiyorum diyede düşündüm açıkcası.
Sonuç olarak çok müdahale olması taraftarı değilim,ama bazen değişiklik ve farklılık yapmakta fena olmuyor.
Ama fotograf makinesine ve çekim tekniklerine az iş düşürüp ,PS e çok iş düşürme olduğu zaman bence olay farklılaşıyor.
zaten galeride artık iyi makine ile iyi çekilmiş fotolar değil.bilgisayarda iyi işlenmiş fotolar daha revaçta.
Aşırıya kaçmamak lazım,amaç masa başında fotograf üretmek olmamalı.

not : birinci fotonun gökyüzü rengi çok daha iyi.

Tarih: 18 Aralık 2007, 23:26 - İp: 85.***.**7.20
kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

müdahaleler bilinçli ve ölçülü yapılırsa fotoğraf daha güzel olur.daha güzel bir fotoğraf ortaya çıkıyorsa kullanmak yerinde bir karardır.
ama bazen bu ölçü kaçırılıyor ve gerçekte hiç olmayacak renkler ve görüntüler ortaya çıkıyor.
bence kullanılmalı ama ortaya çıkan eser gerçekteki görüntüsüne yakın olmalı.
tabii dijital çalışmalarda ve manipülasyonlarda ps'nin yeri apayrı.

Tarih: 18 Aralık 2007, 23:32 - İp: 88.***.**9.240
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bugün aynı tartışmayı resim iş öğretmenimizle de yaptık..Ve oda ps müdahalesi yemiş fotoğrafların ssanatsal açıdan kaygı verecek boyutta olduğunu söyledi..Tabi genel olarak..

Ancak sevgili arkadaşlar elbette ben de o kadar arazi gezip çektiğim onca fotoğrafı bir de pc de ps ile ayarlamayı pek tasvip etmiyorum..Ancak

1-Ne yazık elimizdeki makineler bir analog makinelerin seviyesine henüz ulaşamamıştır..Mpleri düşük, sensörleri hala yeteri kadar büyük değildir..

2-Elimizdeki makineler 11 noktadan ölçüm yapıyor ancak 11 noktanın ortalaması ile kareyi pozluyor..Bu ne kadar gerçekçi olabilir..Yani ışık dengesini kuarbilir mi..Mümkün değil?

3-Her zaman güneş olmaz -tabi manzara çalışıyorsanız-, her zaman güneşi yeterli şiddette ve 45 derecelik bir açıyla sağ omuzunuza ya da sol omuzunuz alamzsınız

4-Yine manzara fotoğrafı için sadece güneşli günlerde mi çekim yapacaksınız?

5-Çoğumuz bu işi amatörce yapıyoruz..Yeterli zaman ayıramıyoruz.Onun işçin fotğraflarımızı genelde elde ve alel acele çekiyoruz.:Dolayısıyla bir çok hat olabiliyor..

İşte bu gibi nedenlerle ps kaçınılmaz ..Ama ps nin olmadığı bir fotoğraf da bence çok çok önemli..Bu tür fotoğraflar el üstünde tutulmalı..Tıpkı çok kötü koşullarda çekilmiş fotografı adam eden ps müdahalesi yemiş fotoğraflar gibi

Tarih: 19 Aralık 2007, 00:17 - İp: 88.***.**1.59
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Fotoğrafın orjinal hali daha güzel bence.

Tarih: 19 Aralık 2007, 00:44 - İp: 78.***.**5.234
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sevgili Lazut,
Elbetteki fotograf aşkı için dağ-tepe dolaşan nadir insanlardan birisiniz.Bu fotograf aşkınıza hepimiz hayranız.
Üstadlardan istediğimiz en azından galeride ekledikleri fotolara bazı açıklamaları vermeleridir.Gökyüzü şu işlem gördü,şurası patlamıştı doku transferi yaptım v.b. gibi.
Böylece hem biz bilgileniriz,hem de sizlerde fotoları daha güzel hale getirmiş olmanın huzuruyla sunarsınız.

Tarih: 19 Aralık 2007, 13:17 - İp: 85.***.**7.20
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

SEvgili kadir bu benim de çok istediğim ancak ne yazık sevgili ustalarımızın yanaşmadığı bir istekti..Çok istedim nasıl yaptıklarını anlatmalarını.Ancak genel oalrak aldığım cevAp ya bir kitap al ya da çok fotoğrafa bak oldu..

Bunun gibi ne yazık netfotoda yürürlüğe giremeyen konuları da içeren bir site kurmaya çalışıyorum..Böyle ufak tefek ancak köşe başı uygulamalrı herkesin paylaşması gerek..

Tarih: 19 Aralık 2007, 18:54 - İp: 88.***.**9.237